Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Čo sa stane, keď auto zasiahne blesk

Co-sa-stane-ak-auto-zasiahne-blesk
Šoférovali ste počas búrky? Mysleli ste na to, či ste v bezpečí? Prečítajte si, čo sa stane s autom pri údere blesku. Ako sa proti možnému nebezpečenstvu chrániť?
Co-sa-stane-ak-auto-zasiahne-blesk
V článku si prečítate:

Nepredvídateľný živelný úkaz dokáže narobiť miliónové škody na majetku. Často je dôvodom týchto tragických následkov naša neznalosť zákonov prírody.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Čo je blesk

Blesk sa dá charakterizovať ako prírodný elektrostatický výboj enormnej sily vznikajúci počas búrky. Pri rýchlosti od 160 až do 1 600 km/s jeho teplota dosahuje až neuveriteľných 30 000 stupňov Celzia.

Pre ochranu pred možnými zásahom blesku je potrebné odhaliť, či sa búrka približuje alebo, naopak, vzďaľuje. To určíte tak, že vypočítate vzdialenosti medzi bleskom, teda zvukom, a sprevádzajúcou zvukovou vlnou, inak povedané hromom.

Ako vypočítať vzdialenosť blesku

Ako vzdialený je blesk od vašej aktuálnej polohy vyrátate tak, že v momente, ako uvidíte na oblohe blesk, začnete rátať sekundy až kým nebudete počuť hrmenie. Počet sekúnd vydeľte tromi, čím získate vzdialenosť medzi vami a bleskom.

Ak je od vás bližšie než tri kilometre, môžete byť v nebezpečnej vzdialenosti. V takej situácií je potrebné ihneď nájsť vhodný úkryt, najlepšie nejakú budovu.

Auto ako úkryt pred bleskom

Veľká diskusia sa vedia najmä na tému auta a jeho bezpečnosti počas búrky. Niektorí tvrdia, že auto je jedným z najlepších úkrytov pred bleskom. Iní, naopak, zastávajú názor, že vás auto pred týmto živlom ochrániť nemusí. Ako to teda v skutočnosti je?

Je auto bezpečným útočiskom pred bleskom?

Mnoho ľudí je presvedčených, že to, čo chráni posádku auta pred úderom blesku, sú pneumatiky. Nie je to však pravda. Počas búrky sa z auta stáva tzv. nedokonalá Faradayova klietka.

Pomenovanie má podľa svojho vynálezcu, anglického fyzika, Michaela Faradaya. Ide o uzatvorenú klietku vyrobenú z elektricky vodivého materiálu, pričom jej vnútorný priestor je chránený pred pôsobením elektrických či elektromagnetických vĺn.

Dôvod, prečo vás auto ochráni, je v samotnej vlastnosti elektrického náboja. Táto vlastnosť je označovaná aj ako Faradayov efekt. Výboj sa totiž rozširuje len v rámci povrchu vodiča, nie v jeho vnútornom objeme.

V prípade, že do vozidla udrie blesk, nebezpečný výboj do kabíny auta neprenikne, sústreďovať sa bude len po jeho kovovej konštrukcii a karosérii.

Ako sa správať v aute počas búrky

Auto skutočne môže byť jedným z najbezpečnejších miest počas búrky, ale len pri dodržaní určitých pravidiel. Ak viete, že ste v nebezpečnej blízkosti blesku, čo najskôr nájdite vhodné miesto, kde zaparkujete.

Auto vás síce pred prípadným úderom blesku ochráni, no v bezpečí ste len vtedy, ak sa nebudete dotýkať okien, volantu, dverí či prevodovej páky.

Postupujte takto:

Následok: oslepujúce svetlo a ohromná rana

V momente, keď auto zasiahne blesk, uvidíte veľmi jasné svetlo a začujete ohlušujúcu ranu. Keď blesk udrie do idúceho auta, je pravdepodobné, že všetky systémy sa o niekoľko sekúnd samé vypnú. Pokiaľ však máte čas, skúste zaparkovať na okraji cesty.

Svetlá na aute pravdepodobne fungovať nebudú. Odborníci neodporúčajú vychádzať z auta ani vtedy, keď sa v aute vypnú všetky systémy a elektrostatický výboj prejde z konštrukcie do zeme. Bezpečnejšie bude počkať, až kým búrka odznie.

Aké sú škody na aute

Aj napriek tomu, že auto pri správnom postupe svoju posádku ochráni, samo sa ochrániť nevie. Blesk môže na aute zanechať poriadne škody. V extrémnych prípadoch môže dôjsť k požiaru, prípadne k totálnemu spáleniu elektrických a elektronických systémov vo vozidle.

Často sa vyskytujú škody na pneumatikách a karosérii. Blesk dokáže behom niekoľkých sekúnd spáliť lak na kapote. Miesta po zasiahnutí bleskom na prvý pohľad pripomínajú hrdzavé škvrny či pozostatky zvárania.

Úder blesku však dokáže poškodiť vozidlo aj bez toho, aby ste to vôbec spozorovali. Reč je o zabudovanom elektronickom systéme, komponenty s nízkym napätím môžu byť po údere poškodené, čo odhalíte až neskôr.

Pred úderom blesku ochráni poistenie

Pred škodami spôsobenými bleskom sa dá chrániť, a to poistením proti živlom. To dokáže zmierniť následky tejto nepredvídateľnej udalosti, kedy poisťovňa preplatí náklady potrebné na opravu auta.

Okrem blesku bude vaše auto chránené aj v prípade:

Obzvlášť by ste toto doplnkové poistenie mali zvážiť, ak havarijné poistenie nemáte, ani ho v blízkej budúcnosti neplánujete. Poistenie proti živlom platí nielen na území Slovenska, ale v rámci všetkých krajín Európskej únie.

Regina Juhásová

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.