Zdieľať

Čo robiť pri nehode alebo poruche auta na diaľnici?

porucha auta na diaľnici
Pri nehode na cestách sa vodiči dostanú do nepríjemnej vyhrotenej situácie. Množstvo stresu a taktiež často aj neznalosť riešenia daných problémov vás môže stáť veľa času.
porucha auta na diaľnici
V článku si prečítate:

Pri nehode na diaľnici sú pravidlá pomerne striktné a je potrebné ich dodržiavať, rovnako aj pri poruche auta.

Ako riešiť nehodu, prípadne poruchu auta na diaľnici? Ako predísť takýmto nehodám a byť na ne pripravený? Ako vám v takomto prípade pomôže poistenie auta?

Nehoda na diaľnici: ako ju vyriešiť?

Na začiatok je vhodné uviesť krátku charakteristiku – dopravná nehoda je udalosť v rámci cestnej premávky, pri ktorej dôjde k smrti alebo zraneniu osoby, poškodeniu  vozidla, cestnej komunikácie alebo verejného zariadenia, úniku nebezpečnej látky, či vyčísleniu škody vo výške prevyšujúcej jedenapolnásobok väčšej škody.

V takomto prípade je nutné na miesto privolať policajnú hliadku a v prípade potreby aj záchrannú zložku. Bežné udalosti, pri ktorých dôjde k poškodeniu automobilov stačí riešiť ako škodové udalosti prostredníctvom poisťovne.

Povinnosti účastníkov pri nehode spočívajú predovšetkým v tom, že musia riadne zabezpečiť svoje vozidlo predtým, ako ho opustia. Pri výstupe z auta je potrebné nasadiť si reflexnú vestu a umiestniť výstražný trojuholník ako upozornenie na miesto nehody.

Na diaľnici sa trojuholník umiestňuje až 100 metrov od vozidla k okraju vozovky. Vo všeobecnosti je teda potrebné mať v aute dostatočnú výbavu, aby ste si v prípade mimoriadnej situácie vedeli poradiť.
Rovnako je účastník povinný nahlásiť nehodu policajtovi, poskytnúť pomoc zranenej osobe a zotrvať na mieste až do príchodu policajných zložiek.

Zároveň nemôže realizovať úkony, ktoré môžu uškodiť vyšetrovaniu danej nehody. V prípade potreby môže urobiť opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Po príchode policajtov sa musí preukázať a tiež poskytnúť dychovú skúšku.

0 %
Zľava

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny PZP. Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Náhrada škody pri nehodách

Nehody sú pomerne bežné, pretože áut a zahusťovanie cestnej premávky stále pribúda. Pri nehode je veľmi dobrým pomocníkom poistenie auta – teda PZP, ktorého platenie je ukotvené v zákone.

PZP vlastne pomáha s odškodnením auta druhého účastníka nehody, ktorému ste spôsobili škodu.

Havarijná poistka sa zasa využíva na vyplatenie škody na vašom vozidle. Poistenie auta si už viete dnes jednoducho vybaviť aj online (napríklad PZP online), pričom sa výška poistenia vypočíta na základe špecifických parametrov.

PZP online, či havarijné poistenie online si viete vybaviť prostredníctvom prihlasovacieho formulára už za niekoľko minút.

Porucha auta na diaľnici

Porucha auta patrí medzi bežné súčasti jazdy po cestných komunikáciách. Trochu iná je ale situácia pokiaľ k takejto poruche dôjde na diaľnici.

Autá tam totiž jazdia omnoho vyššou rýchlosťou a tak je takáto prekážka naozaj veľmi nebezpečná. Veľmi dôležité je pri akejkoľvek poruche snažiť sa dostať na čo najbližšiu odstavnú plochu. Ide totiž o vysoko nebezpečnú situáciu, ktorú je potrebné bezodkladne riešiť.

Pokiaľ je auto kompletne nepojazdné a nemôžete ho teda presunúť na odstavnú plochu. Mali by ste určite spustiť smerové výstražné svetlá, obliecť si reflexné vesty a nepohybovať sa v blízkosti cestnej komunikácie. Skúste sa dostať do bezpečia a o nehode informujte políciu a správcu predmetnej komunikácie.

Tiež netreba zabudnúť na umiestnenie výstražného trojuholníka, aby ste informovali vodičov o prichádzajúcej prekážke na ceste. V prípade nehody vám môže pomôcť PZP, či havarijné poistenie, no v prípade poruchy si budete musieť auto opraviť na vlastné náklady.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.