Zdieľať

Čo robiť, keď vytopíte susedov?

Našli ste po návrate z dovolenky vytopený byt a nahnevaných susedov?. Prečítajte si viac o poistení nehnuteľnosti, vďaka ktorému v takýchto situáciách ušetríte peniaze aj množstvo nervov.

Už ste niekedy vytopili susedov? Alebo vytopili oni vás? Mnohé slovenské domácnosti sa s takouto nepríjemnou situáciou už stretli. Vrátite sa z dovolenky a doma vás čakajú vyduté podlahy, popraskaná omietka, či zničená drahá elektronika. V tom najhoršom prípade vám zaklope na dvere nahnevaný sused, ktorý bude musieť vymaľovať. Voda z radiátora, prasknuté potrubie alebo pokazený vodovodný kohútik vedia v domácnosti narobiť veľkú škodu. Čo robiť, ak sa vám prihodí takéto nešťastie?

Ako ochrániť svoj domov

Samozrejmosťou je, že svoj domov aj seba môžete pred takouto nešťastnou náhodou ochrániť. Union poistenie nehnuteľnosti bráni váš domov napríklad pred vandalmi, ale aj živlami a vodou z vodovodných zariadení. Mnohé banky poistenie nehnuteľnosti vyžadujú pri poskytovaní hypotéky. Ak chcete svoj majetok ochrániť čo najlepšie, využite aj Union poistenie domácnosti. Chráňte tak nielen svoju nehnuteľnosť ale aj váš nábytok a iné zariadenie domácnosti.

Čo robiť, keď nájdem vytopený byt?

Vaše škody hradí poisťovňa z vášho poistenia nehnuteľnosti alebo poistenia domácnosti. V prípade, že ste vytopili aj susedov,  je škoda hradená z vášho poistenia zodpovednosti za škodu vyplývajúcu z vlastníctva nehnuteľnosti. Ako však postupovať, keď nájdete vytečený radiátor a chcete si zachovať dobré vzťahy so susedmi?

V prvom rade sa snažte minimalizovať škodu, napríklad ak voda z potrubia stále tečie, zastavte hlavný uzáver. Následne dôkladne zdokumentujte vzniknutú škodu vo svojom aj susedovom byte. Odfoťte poškodené steny, podlahy a zariadenie a postup opakujte u suseda. Čo najskôr kontaktujte poisťovňu, nahlásiť škodu môžete aj jednoducho online.

Poisťovňa sa s vami spojí a vyšle na miesto zamestnanca, ktorý vykoná obhliadku priestoru a posúdi rozsah škôd. Určite nezabudnite vopred zdokumentovať škody. Poisťovňa vie posúdiť rozsah škôd aj priestoru, ktorý medzitým uschol, najlepšie však je, ak máte k dispozícii čo najreálnejšie fotografie vášho domova aj zariadenia.

Na posúdenie rozsahu škôd poisťovňou teda budete potrebovať:

  • vašu fotografickú alebo video dokumentáciu škôd,
  • doklady o vlastníctve nehnuteľnosti,
  • účtovné doklady o kúpe zariadenia (napríklad cenných vecí alebo elektroniky),
  • neskôr aj doklady o oprave zničeného zariadenia, stien a podláh (faktúry, pokladničné doklady).

Ak ste vytopili aj susedov, poproste ich, aby zničené veci nevyhadzovali až do momentu obhliadky a tiež si pripravili prípadné doklady. Následne je potrebné poisťovni doručiť doklady o oprave zničených vecí (faktúry, pokladničné bloky a podobne).

Po doručení všetkých dokladov a posúdení situácie poisťovňou vám poisťovňa vyplatí poistné krytie. Určite však nezabudnite odstrániť poruchu, kvôli ktorej sa vám takáto nešťastná situácia prihodila. Ak by ste totiž poruchu neopravili a vytopilo by vás znovu, nemali by ste nárok na poistné plnenie.

Prajeme vám, aj pre dobro susedských vzťahov, aby vás nepríjemnosti obchádzali a nemuseli ste sa vrátiť z dovolenky do vytopeného bytu. Pre každý prípad však buďte pripravení a nezabudnite na poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Nielenže ušetríte množstvo peňazí pri renováciách ,ale vyhnete sa aj zlým vzťahom so susedmi. Prečítajte si viac o poistení nehnuteľnosti od poisťovne Union.

Union Poisťovňa

Pomohla ti táto odpoveď?