Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Čo je to VIN číslo a ako ho overiť?

vin-vozidla
Každé auto má hneď na niekoľkých miestach vyrazenú kombináciu písmen a číslic. Slúžia na jeho spoľahlivú identifikáciu. Z VIN čísla dokážete o aute zistiť kadečo.
vin-vozidla
V článku si prečítate:

Odborne sa táto kombinácia nazýva ako VIN číslo (Vehicle Identificiaton Number). Je to v podstate niečo ako rodný list auta.

Toto číslo pozostáva zo 17 znakov, v ktorých je zakódované, v ktorej krajine bolo auto vyrobené, aký má obsah motora, akú má farbu, koľko je v ňom miest na sedenie a pod. Tieto informácie majú slúžiť na jednoznačnú identifikáciu.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Na čo slúži VIN číslo

Forma VIN kódu má od roku 1981 medzinárodnými smernicami stanovené pravidlá a tie určujú jeho formát a obsah podľa ISO 3779-1983. Autá sa síce označovali VIN kódmi už od 50. rokov minulého storočia, no trvalo hodnú dobu, kým získali jednotný formát.

VIN číslo sa prideľuje osobným motorovým vozidlám, autobusom, nákladným autám a motocyklom. Zíde sa vám napríklad pri kúpe auta v autobazáre, kedy si prostredníctvom VIN čísla overíte, či bol automobil kradnutý alebo poskladaný z rôznych kusov. Dokonca si môžete dohľadať servisnú históriu auta.

Overenie cez VIN pri kúpe ojazdeného auta

Máte záujem kúpiť auto z druhej ruky? Zadajte VIN kód do príslušnej kolonky špecializovanej internetovej stránky a môžete skontrolovať, čím všetkým si prešlo od momentu opustenia predajne.

Niekedy však nedokážete prostredníctvom internetu dohľadať všetky údaje, preto odporúčame, aby ste sa pri kúpe ojazdeného auta obrátili na autorizované firmy, prípadne rovno na strediská STK. Bude vás to síce stáť nejaké to euro, no nadobudnete istotu a nebudete kupovať mačku vo vreci.

Čo znamenajú písmena a číslice vo VIN čísle

VIN číslo má sedemnásť znakov v podobe písmen a číslic. Pre prehľadnosť sú písmená a číslice rozdelené medzerami a pomlčkami. Niektoré písmená ako O, Q, I sa už vopred vylúčili, aby nedošlo k ich zámene.

Prvé znaky vo VIN čísle

Prvé tri znaky predstavujú identifikáciu výrobcu (WMI-World Manufacturer Identifier). Na tomto trojmiestnom vyjadrení sa dohodli medzinárodná organizácia spolu s príslušnou organizáciou daného štátu.

Prvý znak z trojice čísel označuje oblasť, odkiaľ výrobca automobilu pochádza. Ak by sme mali ísť podľa abecedy, tak písmená A až H sú určené pre autá vyrobené v Afrike, J až R pre Áziu a S až Z pre Európu.

Americký kontinent má určené čísla 1 až 5. Austrália a Oceánia používa čísla 6 a 7. Pre Južnú Ameriku sú zas vyčlenené čísla 8 a 0.

Druhý znak sa týka konkrétneho výrobcu v uvedenom štáte. Napríklad česká automobilka ŠKODA má pridelené označenie TMB. V preklade T označuje ako miesto výroby Európu a MB ozančuje Mladú Boleslav.

Čo sa týka tretieho znaku, existujú odlišnosti medzi Európou a Severnou Amerikou. Ak by európsky výrobca vyrobil do 500 áut ročne, dostal by pridelené číslo 9. V Severnej Amerike toto isté číslo platí až vtedy, keď výrobca vyrobí nad 2 500 áut ročne. Tretí znak v poradí je vcelku variabilný.

Ďalších 6 znakov VIN

Za prvými tromi znakmi nasleduje ďalších šesť, a to VDS (Vehicle Descriptor Section), ktoré určujú typ vozidla. Je na každom výrobcovi, akým spôsobom typ vozidla označí.

Posledných 8 znakov VIN čísla

Za uvedeným šesťmiestnym kódom nasleduje posledných osem znakov známych pod skráteným názvom VIS (Vehicle Identifier Section). Tieto popisujú konkrétne vozidlo, jeho motor, prevodovku, výbavu, modelový rok a názov výrobného závodu.

Kde všade je VIN číslo vyrazené

VIN číslo je vyrazené na mnohých miestach auta, aby sa v čom najväčšej miere zamedzilo jeho falšovaniu.

Najčastejšie VIN nájdete:

Celkovo sa odhaduje, že VIN číslo sa v aute nachádza až na približne šestnástich miestach. Taktiež býva súčasťou čiarkovaného kódu v batožinovom priestore.

VIN kód je pochopiteľne uvádzaný aj na všetkých dokumentoch týkajúcich sa konkrétneho auta, a to:

Čo ste o VIN čísle možno nevedeli

Vráťme sa na začiatok, k prvým trom znakom. Všetci nemeckí výrobcovia používajú na prvom mieste dvojité písmeno W. Dôvody musíme hľadať ešte v časoch, kedy bolo Nemecko rozdelené na dva štáty, Východné a Západné Nemecko.

Aby nedošlo k omylu, na prvé miesto si všetci západonemeckí výrobcovia dávali písmeno W, čo znamenalo West Germany. Z tejto zvyklosti sa stalo neskôr pravidlo.

Regina Juhásová

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.