Zdieľať

Chorvátsko je v EÚ. Treba ešte cestovné poistenie?

chorvatsko je v eu
Chorvátsko patrí k jednej z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov. A aj keď je krajina členom Európskej únie, určite pred cestou myslite na cestovné poistenie.
chorvatsko je v eu

Od 1. júla 2013 je Chorvátsko členom Európskej únie. Neznamená to však, že cestovné poistenie je už zbytočné.

Chorvátsko je od júla 2013 členom Európskej únie. Pre Slovákov, ktorí každé leto cestujú do tejto obľúbenej dovolenkovej destinácie, sa tým veľa vecí zjednoduší: menej čakania na hraniciach, lacnejšie telefonovanie a SMSkovanie, ale aj možnosť využiť služby chorvátskeho zdravotníctva v prípade ochorenia alebo úrazu.

 

Na čo slúži Európsky preukaz zdravotného poistenia

Vďaka vstupu Chorvátska do EÚ môžu slovenskí občania v prípade potreby využiť Európsky preukaz zdravotného poistenia. Ten vám bezplatne vystaví vaša zdravotná poisťovňa. 

Ak na dovolenke v Chorvátsku ochoriete alebo sa vám pritrafí úraz, európsky zdravotný preukaz vám zabezpečí ošetrenie a liečbu v chorvátskych nemocniciach. Ošetrenie sa vzťahuje aj na chronické ochorenia, ktoré si so sebou „prinesiete“. Výhodou je tiež, že vďaka európskemu preukazu získate bezplatný prístup k zdravotnej starostlivosti za rovnakých podmienok, ako domáci. 

To ale znamená, že ak sa v Chorvátsku za niektoré úkony alebo lieky dopláca, aj vy budete musieť tieto náklady doplatiť z vlastnej peňaženky. Navyše, nevyhnutné ošetrenie získate na základe európskeho preukazu len vo verejných, resp. štátnych zdravotníckych zariadeniach. 

U súkromných lekárov, ktorí nie sú súčasťou verejného systému zdravotného poistenia, si ošetrenie budete musieť uhradiť v plnej miere sami.

Cestovné poistenie sa stále oplatí

Aj napriek tomu, že v Chorvátsku od júla platí Európsky preukaz zdravotného poistenia, Union poisťovňa naďalej odporúča uzatvoriť si pred cestou komerčné cestovné poistenie. Prečo? Pretože cestovné poistenie kryje nielen náklady na nevyhnutné ošetrenie a liečbu, ale aj prípadné doplatky za lieky a hospitalizáciu. 

Komerčné poistenie tiež zahŕňa ošetrenie aj v súkromných zdravotníckych zariadeniach a u súkromných lekárov. Na rozdiel od európskeho zdravotného preukazu kryje aj náklady na prevoz (repatriáciu) poistenej osoby na Slovensko. 

Výhodou je tiež možnosť bezplatne využiť asistenčnú službu, ktorá vám v prípade potreby poradí s riešením núdzovej situácie, vyhľadá a odporučí najbližšie zdravotnícke zariadenie, zabezpečí platbu za ošetrenie alebo pretlmočí informácie od ošetrujúceho lekára. 

V neposlednom rade je potrebné spomenúť, že súčasťou cestovného poistenia od Union poisťovne sú rôzne užitočné pripoistenia, napr. batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu alebo domáceho miláčika.

Union poisťovňa radí: Na čo nezabudnite pred cestou do Chorvátska

 • Skontrolujte si, či máte pribalený platný Európsky preukaz zdravotného poistenia. Ak ho nemáte, obráťte sa na svoju zdravotnú poisťovňu.
 • Zabezpečte svoj príbytok, požiadajte blízkych alebo susedov o „dohliadnutie“ na vašu domácnosť. Letné dovolenky sú obdobím, keď majú zlodeji raj a často „úraduje“ aj voda z prasknutého vodovodného zariadenia. Zvážte poistenie domácnosti.
 • Ak cestujete do Chorvátska autom, polícia si od vás pri kontrole môže pýtať doklad o uzatvorení povinného zmluvného poistenia, tzv. zelenú kartu. Pred dovolenkou myslite aj na servisnú kontrolu a auto na cestu dôkladne pripravte. V prípade nehody alebo poruchy auta na dovolenke vám pomôže poistenie asistencie k nepojazdnému vozidlu v rámci cestovného poistenia.
 • Pre istotu si uzatvorte cestovné poistenie napr. v Union poisťovni, kde poistenci sesterskej Union zdravotnej poisťovne získajú zľavu až 50%, výhodnejšiu cenu cestovného poistenia majú aj držitelia kariet ISIC, EURO<26, GO<26, ITIC a rodiny (rodičia a ich deti).
 • Správajte sa na dovolenke tak, aby ste minimalizovali riziko úrazu, choroby, straty cestovných dokladov a pod., pretože ani to najlepšie poistenie vám nenahradí starosti a čas, ktorý strávite v nemocnici alebo pri jednaní s políciou

Ako si môžete uzatvoriť cestovné poistenie?

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

 • iPhone 14;
 • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
 • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

 • Udržateľné investície a obchodné operácie.
 • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
 • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
 • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
 • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
 • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
 • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.