Zdieľať

Záujem Slovákov o cestovanie narástol. December sa ale nevyrovnal predcovidovým rokom

lyžovačka v zahraničí
Zimné dovolenky sa u Slovákov a Sloveniek nesú najmä v znamení lyžovačiek, pobytov na horách, v obľube sú aj wellness pobyty. Z pohľadu počtu uzavretých poistných zmlúv v cestovnom poistení je vidno, že najviac klientov trávi toto obdobie roka cestovaním v rámci Európy, kam smeruje až takmer 60 percent pobytov v období mesiacov december a január.
lyžovačka v zahraničí

Najobľúbenejšími destináciami sú lyžiarske strediská v rakúskych Alpách a v Taliansku. Necelá tretina Slovákov trávi zimnú dovolenku doma na Slovensku.

„V decembri sme v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2021 zaznamenali 55-percentný nárast počtu uzatvorených poistných zmlúv individuálneho cestovného poistenia,“ konštatuje hovorkyňa poisťovne Union Kristína Baluchová.

„Stále však nedosahujeme čísla z obdobia pred pandémiou ochorenia covid-19. V decembri v roku 2019 bol napríklad počet uzatvorených zmlúv v porovnaní s minulým rokom vyšší o 23 percent.“

Kým počas pandémie ľudia viac cestovali individuálne, väčšinou autom do okolitých krajín, po pandémii zaznamenala výrazný nárast cestujúcich letecká doprava. V rámci Európy bol nárast vyšší až o 78 percent ako v roku 2019.

Najviac poistných zmlúv je uzavretých na obdobie jeden až päť dní. Takéto poistenia tvoria z celkového počtu zmlúv približne 62 percent, čo sa v porovnaní s obdobím pred pandémiou zásadne nezmenilo.

Pribudli však aj cesty do exotickejších destinácií, cestovné poistenie si klientela uzatvára najmä do Spojených arabských emirátov, USA, Mexika alebo do Thajska. Ich priemerná dĺžka je približne deväť dní. V období zimy na prelome rokov 2019/2020 to bolo takmer jedenásť dní.

„Oproti rokom pred pandémiou sa jedna vec určite nezmenila, a tou je dôležitosť cestovného poistenia. Rovnako, ako počas predošlých rokov, aj dnes odporúčame klientom a klientkam, aby sa nenechali prekvapiť nečakanými výdavkami pri cestách doma aj v zahraničí. Pocit bezpečia počas dovolenky jednoznačne prispeje k spokojnosti klientov, aj preto im radíme, aby včas mysleli na cestovné poistenie,“ vysvetľuje Baluchová.

Nové poistenie PANDEMIC EXTRA od Unionu naviac klientele kompenzuje aj náklady v prípade mimoriadnej udalosti. Napríklad sú to prekážky v hromadnej aj individuálnej doprave, živelná udalosť, teroristický čin alebo zvýšené bezpečnostné riziko v cieľových destináciách či miestach transferu počas cestovania.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.