Autosedačka nie je len povinnosť. Doprajte dieťaťu bezpečie a komfort

autosedačka pre dieťa
Výber správnej autosedačky pre dieťa sa môže zdať ako hotová veda. Čas, ktorý do tohto rozhodovania investujete, sa ale skutočne oplatí. Autosedačka totiž nie je bezvýznamná povinnosť. Vďaka jej správnemu výberu a používaniu doprajete dieťaťu maximálne možné bezpečie a pohodlie.
autosedačka pre dieťa

Jazdu autom berie väčšina ľudí ako samozrejmosť a pravdepodobne málokto sa na pravidelnej báze obáva dopravnej nehody. Napriek tomu patrí automobilová doprava štatististicky medzi tie najnebezpečnejšie (najviac nehôd a úmrtí sa v rámci rôznych spôsobov dopravy deje práve na cestách). Paradoxne letecká doprava z ktorej majú mnohí ľudia paralyzujúci strach, patrí medzi tie najmenej rizikové.

Práve preto nie je dobré jazdu autom podceniť a oplatí sa dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia a nariadenia. Rovnako ako je pri vlastnení auta samozrejmosťou založiť si PZP, s malým dieťaťom v aute je nevyhnutné používanie autosedačky. A obdobne, ako si môžete vybrať základné poistenie auta alebo rovno pridať úrazové poistenie či poistenie posádky, aj výber autosedačky má základné nevyhnutné parametre a rôzne ďalšie rozšírené funkcie.

To aké konkrétne možnosti máte v rámci základného poistenia auta sa môžete dozvedieť napríklad na týchto stránkach – PZP online. S výberom  správnej autosedačky vám pomôžeme v nasledujúcich riadkoch.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Výber autosedačky: na toto sa zamerajte

Značka bezpečia = značka európskych noriem

Na každej autosedačke sa musí nachádzať značka, ktorá zaručuje, že prešla testami európskych noriem. Poznávacím znamením je oranžová farba, názov výrobcu, sériové číslo a váhová kategória.

Táto značka obsahuje dôležité informácie, preto ju za žiadnych okolností neodstraňujte.

Oplatí sa vyhľadať odbornú pomoc

Pri nákupe autosedačky sa oplatí zájsť do špecializovaného obchodu, kde si spravidla môžete autosedačku vyskúšať priamo vo vašom automobile.

Predajca by vám mal ukázať správnu manipuláciu so sedačkou, to, ako ju správne pripevniť do auta a tiež ako pripútať dieťa. Rovnako si ju však vyskúšate a zistíte, ako sa vám s ňou pracuje a či dobre sedí priamo do vášho auta.

Ak by ste si pred výberom v obchode radi urobili základný prehľad autosedačiek na trhu, veľmi dobrým a spoľahlivým pomocníkom sú nezávislé testy.

Môžeme odporučiť predovšetkým testy, ktoré pravidelne prevádzkuje nemecký automotoklub ADAC a spotrebiteľská organizácia Stiftung Warentest. Nájdete ich pod týmto odkazom.

Tri základné typy autosedačiek. Čo je pri ktorej dôležité?

Pre svoje dieťa budete od narodenia až do jeho dvanástich rokov potrebovať pravdepodobne tri typy sedačiek. Rozdelené sú podľa váhových kategórií. Rozptyl váhových kategórií sa pri jednotlivých autosedačkách môže samozrejme trochu líšiť, to ale nie je podstatné. Čo je dôležité si pri jednotlivých typoch všímať?

Vajíčko (vhodný pre novorodeniatka až do 9 kg):

Autosedačka pre deti od 9 do 18 kg

Autosedačka pre deti 15 až 36 kg

Nákup z druhej ruky si dobre premyslite

Nákup z druhej ruky sa vám nemusí vyplatiť. Autosedačka z havarovaného auta už totiž nemusí spĺňať bezpečnostné štandardy, čo ale na prvý pohľad nezbadáte.

Ak by ste však autosedačku mali mať z overeného zdroja a ste si istí tým, že je nepoškodená, nie je problém ju používať. V každom prípade by mala spĺňať aktuálne bezpečnostné štandardy.