Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ako na pohodlný a bezpečný let? Tipy na výber ideálneho sedadla

ako vybrať sedadlo v lietadle
Už sa neviete dočkať letnej dovolenky? Ak si ju chcete vychutnať v exotických krajinách, dobre sa pripravte na let, ktorého dĺžka rozhodne nie je zanedbateľná. Prezradíme vám, ako prežiť hodiny v lietadle čo možno najpohodlnejšie, ktoré zo sedadiel sú najbezpečnejšie a mnoho iných užitočných tipov.
ako vybrať sedadlo v lietadle
V článku si prečítate:

Článok bol prvýkrát publikovaný 10. januára 2018 a aktualizovaný v máji 2024.

Ako sa vyrovnať so zmenou tlaku?

Keď lietadlo štartuje alebo pristáva, veľa ľuďom zaľahne v ušiach, pretože dochádza k zmene tlaku. V strednom uchu máme malú dutinu naplnenú vzduchom, ktorej tlak sa musí vysporiadať s náhlymi výkyvmi. Preto je pri vzlietaní či pristávaní dôležité vzduch neustále dopĺňať napríklad prežúvaním, častým prehĺtaním alebo zívaním.

Pamätajte, že čím vyššia nadmorská výška, tým je vzduch v kabíne suchší. Počas letu preto nezanedbávajte príjem tekutín a v prípade vysychania očí majte vždy poruke umelé slzy.

Atoms/icons/80/grey-red/hory-80

Cestujte poistení doma aj v zahraničí.

Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online

Najlepší výhľad a nerušený spánok?

Odpoveď je jednoznačná – pri okne! Nielen že sa môžete nerušene kochať výhľadom ako na dlani, takisto vás nebudú obťažovať spolucestujúci, prechádzajúci na toaletu či letušky v uličkách tlačiace vozíky s občerstvením. To oceníte najmä v prípade dlhších letov.

Ktoré sedadlá sú najnepohodlnejšie?

Rozhodne ide o sedadlá v strede. Výhľad poväčšine nie je bohviečo, pri prechode na toaletu musíte neustále prekračovať suseda a takisto spolucestujúci, sediaci pri okne, neustále prekračuje vás. Čo viac dodať.

Trpíte nevoľnosťami? Týmto miestam sa vyhnite.

Ak patríte k tým „šťastlivcom“, ktorí trpia cestovnými nevoľnosťami, pokúste sa vyhnúť miestam situovaným v zadnej časti lietadla. Zadná časť lietadla je dlhšia ako tá predná, preto čím ďalej od centra sa nachádzate, tým prudšie budete pociťovať otrasy a turbulencie.

Trombóza a lietanie

Štúdie dokázali, že riziko vzniku krvných zrazenín v priebehu letu stúpa až štvornásobne. Nebezpečné sú najmä lety trvajúce viac ako štyri hodiny. Je dokonca vedecky potvrdené, že vzniku krvných zrazenín či trombóze žíl môžete predísť, ak sedíte na krajnom sedadle pri uličke. Môžete sa tak kedykoľvek pohodlne postaviť, trochu sa prejsť či natiahnuť, a tak predísť nebezpečnému riziku.

Večný problém vysokých ľudí – málo miesta

Málo priestoru a neschopnosť vystrieť sa, tým si snáď pri cestovaní prešiel každý vyšší a objemnejší človek. Čo sa však dá prežiť pri dvojhodinovom lete, začína byť pri tých viachodinových vážny problém.

Ideálne sú preto sedadlá pri núdzových východoch, ktoré majú podstatne viac priestoru na nohy. Samozrejme, vedia o tom aj letecké spoločnosti, preto sú tieto sedadlá často spoplatnené. Ak vás ale čaká naozaj dlhý let, určite je to investícia, ktorú si budete pochvaľovať.

Vyhnite sa najhlučnejším miestam

Sú to práve tie, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti motorov. Ak sa teda chystáte let prespať, zásobte sa štupľami do uší. Prehlušenie zvuku motora hudbou v slúchadlách odborníci neodporúčajú. Riskujete tým vážne poškodenie sluchu.

Pohodlné cestovanie v tehotenstve

Pre pohodlie budúcich mamičiek odborníci odporúčajú vybrať si sedadlo v prvých radoch alebo priamo pri uličke. Bez problémov sa tak dostanú k toaletám a takisto k personálu.

Deti na palube

Pre bezpečné lietanie s malými deťmi sú určené sedadlá situované v prednej časti lietadla. Nachádzajú sa tam i špeciálne pásy, ktorými k sebe dieťa pripútate.

Najbezpečnejšie a najmenej bezpečné sedadlá

Leteckí vyšetrovatelia tvrdia, že najbezpečnejšie miesta sú tie, ktoré sa nachádzajú blízko núdzového východu, nad krídlami lietadla. V týchto miestach je totiž jeho konštrukcia najpevnejšia.

Naopak, najmenej bezpečné sú rady sedadiel nachádzajúce sa v strednej časti, medzi krídlami a chvostom lietadla.

Aké opatrenia vykonať v prípade možného leteckého nešťastia?

Veríme, že vám naše tipy budú pri najbližšej ceste užitočné a zabezpečia jej pohodlný a pokiaľ možno čo najviac bezproblémový priebeh.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.