Zdieľať

Ako si vybrať najbezpečnejšie sedadlo v lietadle?

Napriek tomu, že u nás vládne zima, mnoho ľudí si ju aspoň o pár dní či týždňov skrátiť. Ak si chcete užiť dovolenku v exotických krajinách, pripravte sa na let, ktorého dĺžka rozhodne nie je zanedbateľná. Prezradíme vám, ako ho prežiť čo možno najpohodlnejšie, ktoré zo sedadiel sú najbezpečnejšie a mnoho iných užitočných tipov.

Pravidlo číslo jeden: vyrovnajte sa so zmenou tlaku

Štart a pristávanie lietadla často sprevádza nepríjemné zaľahnutie v ušiach. Zmenu tlaku, ktorá v lietadle nastáva, pociťujeme v strednom uchu. Jeho dutina je vyplnená vzduchom, ktorého tlak je identický s tlakom vzduchu okolia. Preto je pri vzlietaní či pristávaní dôležité vzduch neustále dopĺňať napríklad prežúvaním a následným častým prehĺtaním alebo zívaním.

Pamätajte, že čím vyššia nadmorská výška, tým je suchší vzduch v kabíne. Počas letu preto nezanedbávajte príjem tekutín a v prípade vysychania očí majte vždy poruke umelé slzy.

Najlepší výhľad a nerušený spánok?

Odpoveď je jednoznačná – pri okne! Nielen že sa môžete nerušene kochať výhľadom ako na dlani, takisto vás nebudú obťažovať spolucestujúci, prechádzajúci na toaletu, či letušky, tlačiace vozíky s občerstvením v uličkách. To oceníte najmä v prípade dlhších letov. 🙂

Ktoré sedadlá sú najnepohodlnejšie? 

Rozhodne ide o sedadlá v strede. Výhľad poväčšine nie je bohviečo, pri prechode na toaletu musíte neustále prekračovať suseda a takisto spolucestujúci, sediaci pri okne, neustále prekračuje vás. Čo viac dodať.

Trpíte nevoľnosťami? Týmto miestam sa vyhnite.

Ak patríte k tým „šťastlivcom“, čo trpia cestovnými nevoľnosťami, pokúste sa vyhnúť miestam situovaným v zadnej časti lietadla. Zadná časť lietadla je dlhšia ako tá predná, preto čím ďalej od centra sa nachádzate, tým prudšie budete pociťovať otrasy a turbulencie.

Trombóza a lietanie

Štúdie dokázali, že riziko vzniku krvných zrazenín v priebehu letu až štvornásobne stúpa. Nebezpečné sú najmä lety trvajúce viac ako štyri hodiny. Je dokonca vedecky potvrdené, že vzniku krvných zrazenín či trombóze žíl môžete predísť, ak sedíte na krajnom sedadle pri uličke. Môžete sa tak kedykoľvek pohodlne postaviť, trochu sa prejsť či natiahnuť, a tak predísť nebezpečnému riziku.

Večný problém vysokých ľudí – málo miesta

Málo priestoru a neschopnosť vystrieť sa, tým si snáď pri cestovaní prešiel každý vyšší a objemnejší jedinec. Čo sa však dá prežiť pri dvojhodinovom lete, začína byť pri tých viachodinových vážny problém. Ideálne sú preto sedadlá pri núdzových východoch, ktoré majú podstatne viac priestoru na nohy. Samozrejme, vedia to aj letecké spoločnosti, preto sú tieto sedadlá často spoplatnené. Ak vás ale čaká naozaj dlhý let, určite je to investícia, ktorú si budete pochvaľovať.

Vyhnite sa najhlučnejším miestam

Sú to práve tie, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti motorov. Ak sa teda chystáte let prespať, zásobte sa štupľami do uší. Prehlušenie zvuku motora hudbou v slúchadlách odborníci neodporúčajú. Riskujete tým vážne poškodenie sluchu.

Pohodlné cestovanie v tehotenstve

Pre pohodlie budúcich mamičiek odborníci odporúčajú vybrať si sedenie v prvých radoch alebo priamo pri uličke. Bez problémov sa tak dostanú k toaletám a takisto k personálu.

Deti na palube

Pre bezpečné lietanie s malými deťmi sú určené sedadlá situované v prednej časti lietadla. Nachádzajú sa tam i špeciálne pásy, ktorými k sebe dieťa pripútate.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Najbezpečnejšie a najmenej bezpečné sedadlá

Leteckí vyšetrovatelia tvrdia, že najbezpečnejšie miesta sú tie, ktoré sa nachádzajú blízko núdzového východu, nad krídlami lietadla. V týchto miestach je totiž jeho konštrukcia najpevnejšia.

Naopak, najmenej bezpečné sú rady sedadiel nachádzajúce sa v strednej časti, medzi krídlami a chvostom lietadla.

Aké opatrenia vykonať v prípade možného leteckého nešťastia?

 • Za každých okolností použite bezpečnostné pásy, ktoré vám môžu zachrániť život či zdravie pri väčších turbulenciách

 • Záchrannú vestu je dôležité nafúknuť až po opustení kabíny lietadla.

 • Vyhnite sa silným tabletkám na spanie a takisto nadmernému požitiu alkoholu. Ich účinky môžu mať nepriaznivý vplyv na efektivitu vášho rozhodovania, ktoré by malo byť za danej situácie pohotové.

 • Je dobré vopred sa rozhliadnuť a aspoň v duchu si naplánovať čo najrýchlejšiu možnosť úniku v prípade núdze

 

Veríme, že vám naše tipy budú pri najbližšej ceste užitočné a zabezpečia jej pohodlný a pokiaľ možno čo najviac bezproblémový priebeh. 🙂

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia