Ako si nepomýliť alergiu s COVID-19? + tabuľka porovnania symptómov

príznaky alergie verzus príznaky koronavírusu, žena s nádchou sedí na posteli

Ochorenie COVID-19 k nám prišlo v období, keď mnohých z vás začínajú trápiť alergie. Niektoré ich bežné príznaky sú ale zaradené aj medzi prejavy infekcie novým koronavírusom. Ako ich rozlíšiť a čo robiť, ak sa objavia?

príznaky alergie verzus príznaky koronavírusu, žena s nádchou sedí na posteli

Kašeľ, vodnatá nádcha, kýchanie či upchatý nos. Ide o časté alergické prejavy. Podobné však môže mať aj nová vírusová infekcia.

Odborníci ale upokojujú, že hoci niektoré príznaky alergie pripomínajú symptómy ochorenia COVID-19, predsa len sú medzi nimi rozdiely.

Alergici mávajú kašeľ suchý a dráždivý. Nazývame ho astmatický ekvivalent, pretože môže byť príznakom alergickej prieduškovej astmy. Tento kašeľ síce býva kombinovaný i s dýchacími ťažkosťami, podstatné je, že ho nesprevádza horúčka,“ prezrádza imunoalergiologička MUDr. Daria Buchvaldová, PhD.

Antihistaminiká nezaberú

Kašeľ vás môže trochu znepokojiť, no všímajte si aj ďalšie prítomné ťažkosti. Ak vás okrem toho trápi upchatý nos, tak práve tento prejav nie je typický pre novú infekciu.

Svetová zdravotnícka organizácia zistila, že na tento problém sa sťažovalo iba 5 % čínskych pacientov. Kýchate, kašlete, ťažšie sa vám dýcha, no nebolia vás svaly a kĺby? Aj to je veľmi dôležitá informácia, ktorá môže svedčiť skôr o alergickom pôvode vašich nepríjemných pocitov.

Pomôckou na odlíšenie môže byť aj užitie anitihistaminika, ale len v prípade, ak už máte alergiu diagnostikovanú. Po tomto lieku by sa vám malo uľaviť. Keby bola za vašimi ťažkosťami nákaza COVID-19, veľmi pravdepodobne by ste sa ani potom nezačali cítiť lepšie.

Pacienti, ktorí majú alergiu alebo napríklad astmu v sezóne už viac rokov, tieto príznaky dobre poznajú a sú edukovaní svojím alergiológom, ako majú v liečbe postupovať,“ hovorí odborníčka.

zdroj: https://drive.google.com/open?id=1Mo3iz-w-xc_N6MkfXdxbEpJ8F6Cm5T7v

Sú alergici rizikoví?

Spozornieť by ste mali ale hlavne vtedy, ak sa váš zdravotný stav začne zhoršovať a pridruží sa horúčka. „V tom prípade je potrebné telefonicky kontaktovať svojho všeobecného lekára, prípadne špeciálne linky zriadené pre ľudí s možným vírusovým respiračným ochorením. Takto postupovať majú pacienti s pozitívnou epidemiologickou anamnézou, pobytom v zahraničí, v karanténe alebo s evidovaným kontaktom s človekom so zistenou infekciou koronavírusom a klinickými príznakmi,“ upozorňuje doktorka Buchvaldová.

Je pravdepodobné, že ak nemáte nejaké pridružené ochorenie alebo poruchy imunity, choroba COVID-19 by mala prebehnúť bez väčších problémov a možného poškodenia zdravia.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Jarná sezóna v tomto roku prišla skôr a prvé príznaky alergie mnohých prekvapili už v januári. „Najprv začala kvitnúť lieska, jelša, teraz očakávame kvitnutie brezy. To sú všetko alergény jarných stromov, ktoré alergikov budú trápiť približne do konca apríla,“ prezrádza MUDr. Buchvaldová.

Alergie sú ale ochorenia, ktoré svedčia o problémoch s imunitou. Majú sa preto alergici obávať? „Nedá sa povedať, že bežní sezónni alergici sú špeciálne rizikovou skupinou. Inak je to s pacientmi s bronchiálnou astmou, ktorá je chronickým zápalovým ochorením dýchacích ciest. Títo môžu byť viac ohrozenou skupinou pri COVID-19,“ dopĺňa doktorka Buchvaldová.

Alergia, ale aj bežné prechladnutie

Začali ste zrazu kašľať? Tečie vám z nosa? Príčinou môže byť nielen alergia, ale aj bežné prechladnutie, ktoré spôsobujú vírusy, najčastejšie rhinovírusy.

K príznakom takýchto infekcií s ľahkým priebehom patrí nádcha, zatekanie hlienov do hrdla, bolesti hrdla a suchý, neskôr dráždivý kašeľ s vykašliavaním a mierne zvýšená teplota,“ vymenúva lekárka a v takom prípade odporúča vyčkať. „V období problémov je vhodné aplikovať si morskú vodu alebo špeciálnu slanú minerálnu vodu vo forme spreja do nosa, cmúľať pastilky proti kašľu, dopriať si pokojový režim, piť dostatok teplých tekutín a čajov. Ochorenie by malo do piatich dní až týždňa spontánne ustúpiť,“ hovorí MUDr. Buchvaldová.

Pri zhoršení vášho stavu platí tiež už spomínané odporúčanie. „Ak sa k ťažkostiam pridružia vysoké teploty, celkový pocit choroby, bolesti svalov, kĺbov a výrazný dráždivý kašeľ, môže ísť o príznaky chrípky alebo aj infekcie koronavírusom. Vtedy je dôležité svoj stav telefonicky konzultovať so svojím všeobecným lekárom,“ radí doktorka Buchvaldová.

Prvá pomoc

Máte podozrenie na alergiu, no k lekárovi sa v tomto období neviete dostať ihneď? Ako postupovať? „Alergickí pacienti, ktorí sú pravidelne sledovaní svojím alergiológom, majú spravidla lieky na sezónu vopred predpísané,“ vysvetľuje doktorka Buchvaldová. Ak patríte k tým, ktorí do imunologickej ambulancie zájdu len sporadicky alebo iba vtedy, keď vás sezónne príznaky výrazne obťažujú, možno si budete musieť počkať. „Ambulancie z časových dôvodov nemajú kapacitu na vyšetrenie všetkých sezónnych pacientov naraz. V súčasnosti však fungujú elektronické e-recepty, takže každý by sa mal dostať k svojej liečbe. Nových pacientov vieme skonzultovať a usmerniť v liečbe aj v tomto sezónnom období. Kým ich však odborník vyšetrí, ako prvú pomoc im lekárnik môže odporučiť voľne dostupnú lokálnu liečbu do nosa a očí,“ prezrádza MUDr. Buchvaldová.

Tabuľku s porovnaním si stiahnite tu.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama