Zdieľať

Ako sa pripraviť na cestu autom do Chorvátska

Aj tento rok sa tisíce slovenských turistov vydajú do našej najobľúbenejšej dovolenkovej destinácie – do Chorvátska. Napriek tomu, že Chorvátsko je v „rozumnej“ vzdialenosti, stále je potrebné rátať s cestou, ktorá bude trvať minimálne šesť hodín. Aj preto je dôležité na takúto cestu dobre pripraviť seba, aj automobil.

Čo by ste nemali zabudnúť pred cestou autom do Chorvátska?

1. Plán cesty

Je len na vás, ktorú destináciu si v Chorvátsku zvolíte, prakticky celé pobrežie je súborom obľúbených dovolenkových rezortov. Od Istrie, ktorá turistov láka svojou dostupnosťou (zo západného Slovenska sa dá dosiahnuť za šesť hodín pohodlnej jazdy), až po Makarskú riviéru slávnu svojimi plážami a horúcim počasím, na ktoré sa dá spoľahnúť aj v septembri. Zabudnúť nemôžeme ani na obľúbené chorvátske ostrovy, ako Krk, Ráb, Hvar, Korčula, Brač a mnohé ďalšie s nezameniteľnou atmosférou.

Je len na vás, pre čo sa rozhodnete, ale naplánovať si cestu vopred vám ušetrí množstvo času a starostí. Nevraviac o tom, že ak sa chcete vyhnúť poplatkom za diaľnice, prípadne kolónam, tak to bez plánu nepôjde. Obzvlášť dôležité je to pri cestovaní s deťmi, ktoré budú vyžadovať pravidelné zastávky.

2. Potrebné doklady

Asi najdôležitejšia informácia je, že do Chorvátska môžete cestovať na občiansky preukaz, nepotrebujete pas.

Pred samotnou cestou je však dobré skontrolovať si tento zoznam potrebných dokladov:

  • Občiansky preukaz alebo pas
  • Vodičský preukaz
  • Technický preukaz od motorového vozidla
  • Diaľničné nálepky v Rakúsku a na Slovensku
  • Nálepky emisnej kontroly a STK
  • Doklad o poistení vozidla, tzv. zelená karta
  • Overené prehlásenie o požičaní vozidla v angličtine, ak vodič nie je majiteľom vozidla (polícia ho môže požadovať, aj keď to zvyčajne nerobí)

3. Cestovné poistenie

Dôvodov, prečo si uzatvoriť cestovné poistenie, je veľa. Tým najzákladnejším však ostáva, že pri dlhej ceste a následnom pobyte v zahraničí si nikdy nemôžeme byť istí, či nás nepostihnú zdravotné problémy alebo iné nepríjemnosti. Aj preto väčšina slovenských turistov považuje cestovné poistenie za samozrejmosť a je to tak správne.

Poistenie asistenčných služieb k nepojazdnému vozidlu   

Na ceste za vysnívanou dovolenkou sa môže prihodiť hocičo. Preto je dobré myslieť aj na poistenie auta na dovolenku k cestovnému poisteniu. V prípade nehody alebo poruchy vaše pokazené auto opravíme na mieste, alebo v servise a na pokračovanie v ceste vám požičiame náhradné vozidlo.

Moderné autá prinášajú vyšší komfort, ale ak sa už nejaká porucha vyskytne, tak je malá šanca, že ju opravíme sami priamo na mieste. Aj preto je dôležité auto pred každou dlhou cestou dobre skontrolovať.

Ako pripraviť auto na cestu do Chorvátska?

1. Aj auto má životne dôležité tekutiny

Pred akoukoľvek dlhou cestou je dobré pamätať na to, že auto nepotrebuje k správnej prevádzke len benzín alebo naftu. Mimoriadne dôležitý je aj olej, brzdová kvapalina, ale aj tekutina v ostrekovačoch. Či už chodíte na pravidelné kontroly, alebo nie, pred cestou do Chorvátska je dobré nechať si skontrolovať všetky dôležité kvapaliny v autoservise.

2. Piate koleso na voze je mimoriadne dôležité

Ľudové porekadlo síce naznačuje, že piate koleso je zbytočné, ale každý, kto niekedy ostal trčať na diaľnici s defektom, vám potvrdí, že je to práve naopak a rezervné koleso je ako záchrana z neba. A keďže väčšina vodičov svoju rezervu nevidela od kúpy auta, je dobré ju skontrolovať pred cestou, aby ste sa na ňu mohli spoľahnúť.

Samozrejme, rovnako dôležité sú aj ostatné pneumatiky, ktoré by mali byť nafúkané na udané hodnoty. Nezabudnite na to, že plne naložené auto na dlhej ceste vyžaduje vyššie hodnoty nafúkania ako bežná prevádzka v meste. Odmenou vám bude nielen vyšší komfort a nižšia hlučnosť, ale aj nižšia spotreba.

3. Stierače využijete cez leto viac ako cez zimu

Nočná letná jazda cez maďarské dedinky má svoje čaro, ale okrem romantickej atmosféry sa vyznačuje aj bohatým výskytom mušiek, pre ktoré má vaše predné sklo priam magnetickú príťažlivosť. Nezabudnite preto poriadne skontrolovať nielen stav ostrekovačov (a pribaliť do kufra náhradnú tekutinu, keďže vo všetkých krajinách po ceste je výrazne drahšia), ale aj stav stieračov. Ideálne obdobie na ich výmenu je práve pred letom, kedy ich paradoxne využijete najviac.

4. Klimatizácia nie je luxus

Klimatizácia v aute nie je známka luxusu už mnoho rokov. A aj keď ju mnohí stále vnímajú skôr ako bonus k dobru, faktom ostáva, že správne nastavená klimatizácia pomáha vodičovi v koncentrácii a znižuje únavu. Aj preto je dobré dať si pred cestou skontrolovať a prípadne doplniť chladiacu zmes. A ak ste zanedbali pravidelnú kontrolu, tak aj nechať vymeniť filtre a dezinfikovať ju.

5. Povinná výbava je povinná alebo drahá

Jedným z najčastejších dôvodov pokuty sú (okrem prekročenia rýchlosti) práve nedostatky v povinnej výbave vozidla. A aj keď sa na ceste do Chorvátska nestretnete so špecifickými požiadavkami na povinnú výbavu, aj tak je dobré skontrolovať si dátum spotreby lekárničky (každá ju má a často sa na to zabúda), počet, stav a dostupnosť reflexných viest v aute a, samozrejme, aj výstražný trojuholník a sadu na výmenu kolesa. Napriek tomu, že sada náhradných žiaroviek už nepatrí do povinnej výbavy, mať jednu rezervnú sadu na dlhé cesty, je rozhodne dobrý nápad.

Prajeme vám, aby vaša cesta do Chorvátska prebiehala nerušene. Ak by ste však potrebovali pomoc, sme tu pre vás.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.
0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia