Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ako pripraviť dieťa na príchod súrodenca? Stavte na úprimnosť a zvedavosť dieťaťa

pripraviť dieťa na práchod súrodenca s humorom a empaticky

Narodenie súrodenca môže u vašej ratolesti vyvolať rôzne reakcie. Od nadšenia, cez ľahostajnosť až po úplné sklamanie. Našťastie máte dostatok času, aby ste ho pripravili na túto veľkú udalosť.

pripraviť dieťa na práchod súrodenca s humorom a empaticky
V článku si prečítate:

Pre malé dieťa, ktoré malo doposiaľ mamu len pre seba, môže byť novinka o príchode ďalšieho bábätka do rodiny poriadny šok.

Vzbuďte záujem a zvedavosť

Netrápte sa, ak neskáče od šťastia a raz-dva by vymenilo bábätko za šteniatko. Je to len etapa. Uistite ho, že vo vašom srdci je dostatok miesta pre vás oboch. Využite prirodzenú zvedavosť detí. Chcú zistiť, čo sa vôkol nich deje. Môžete si s vašou ratolesťou spoločne pozrieť video, v ktorom sa dozvie, ako sa bábätko vyvíja v brušku. Pomôže mu to lepšie porozumieť, čo sa vo vás deje.

Úprimnosť nadovšetko

Všetky deti časom začne zaujímať, ako prišli na svet. Očakávanie príchodu súrodenca to zvyčajne urýchli. Vysvetliť mu to môžete s citom a pravdivo. Možno vás inšpiruje aj Janina skúsenosť: „Keď sa dcérka dozvedela, že bude mať súrodenca, dlho sme sa rozprávali o tom, ako rastie v brušku. Vedela, že bábätko, rovnako ako aj ona, vzniklo z lásky ocina a maminy. Pôrodné bolesti mi začali počas štedrovečernej večere. Štvorročná dcérka to vnímala ako prirodzenú súčasť života, pretože sme ju na to pripravili. Kým prišiel čas ísť do pôrodnice, bola pri mne a predýchavala so mnou kontrakcie. O to viac sa tešila, keď po prvýkrát uvidela sestričku Kamilku, pretože aj ona jej pomáhala na svet,“ dodáva Jana.

Pomôcť vo vysvetľovaní vám môžu aj zaujímavé knižky na našom trhu, ktorých je síce ako šafranu, ale nájdu sa aj také, ktoré citlivo a pravdivo vysvetľujú deťom proces vzniku ľudského života.

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

Poskytnite mu odpovede

Frustrácia, hnev a úzkosť malého dieťaťa počas ranných tehotenských nevoľností je ďalšia záťaž navyše. Dieťa prejavuje negatívne emócie väčšinou vtedy, keď nechápe, čo sa vlastne deje. Skúste mu citlivo vysvetliť rôzne zmeny, ktoré prebiehajú vo vašom tele. Za jeho hnevom môže byť strach o mamu. Uistite ho, že je to bežná súčasť tehotenstva.

Zapojte dieťatko do procesu

Nechajte vašu ratolesť vybrať nejaké drobnosti pre mladšieho súrodenca. Ukážte mu, že je súčasťou „tímu“ a že záleží aj na jeho názore. Vyberajte spolu veci na oblečenie či praktické drobnosti do výbavy pre novorodenca, ale vtiahnite ho aj do diskusií pri výbere mena pre bračeka či sestričku. Deti sa rady cítia užitočné. Zapojenie sa do spoločných rozhodovaní pomôže eliminovať aj žiarlivosť na bábätko v brušku, ktorému sa bude venovať čoraz väčšia pozornosť.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Čakáte druhé bábätko a medzi súrodencami bude len malý vekový rozdiel? Prečítajte si, v čom spočívajú tie najväčšie výhody!

Spomeňte plusy aj mínusy

Podľa odborníkov je príchod nového súrodenca pre deti jednou z najstresovejších situácií, pretože už nič nebude tak, ako predtým. Dieťa stráca pocit istoty a po pôrode sa bude musieť vyrovnať s novou, doposiaľ nepoznanou situáciou. Pomaly, postupne ho môžete pripravovať na veľkú zmenu: „Sestra mi dala veľmi dobrú radu. Je mamou dvoch synov a staršiemu synovi, ktorý mal počas jej druhého tehotenstva päť rokov, neustále prízvukovala, aké to bude super, keď sa bude môcť hrať s bračekom. Samozrejme, jej syn bol poriadne sklamaný, keď sa sestra vrátila s plačúcim bábätkom, ktoré si bralo všetku maminu pozornosť,“ tvrdí Jana. Preto sa rozhodla ísť na to opačne. Pri druhom tehotenstve syna pripravovala postupne na príchod sestričky. Vravela mu o tom, že bábätká plačú a potrebujú veľa lásky a starostlivosti. Presne tak, ako on, keď bol bábätko. Obom im takýto prístup veľmi pomohol.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.