Zdieľať

Jazda na snehu a ľade: Kedy potrebujete snehové reťaze?

bezpečná jazda na snehu
Zima je pre vodičov a vodičky najnáročnejším obdobím v roku. Neraz sa vďaka náhlym zmenám počasia dostávajú na cestách do neľahkých a často aj nebezpečných situácií. Ako sa na toto obdobie najlepšie pripraviť a ako reagovať v krízových situáciách?
bezpečná jazda na snehu
V článku si prečítate:

Zimné pneumatiky aj mrazuvzdorná kvapalina

Úplne základnou podmienkou je nenechať sa prekvapiť prvým snežením či mrazom a včas vymeniť letné pneumatiky za zimné. A to najmä v prípade, že žijete v oblasti, kde môže doslova nasypať pol metra snehu v priebehu niekoľkých hodín, alebo sa do takejto oblasti chystáte vyraziť. Nezabudnite skontrolovať hĺbku ich dezénu, na potrebu ich výmeny za nové, by vás mali upozorniť aj v pneuservise pri výmene.

Hneď za tým by mala nasledovať výmena kvapaliny v ostrekovači za nemrznúcu, kontrola stieračov a doplnenie zimnej výbavy do auta. Nemali by v nej chýbať najmä škrabka na sklo a metlička na sneh. V zime možno oceníte aj pracovné rukavice a nejaké handry pre prípad, že budete potrebovať nasadzovať snehové reťaze či niekde po ceste dolievať nemrznúcu kvapalinu do ostrekovača.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Pokojne a plynulo

Základným pravidlom pri jazdení na snehu a ľade je jazdiť pomalšie ako zvyčajne, na jazdu sa sústrediť, dodržiavať väčšiu vzdialenosť od áut pred vami. Odporúča sa zabáčať veľmi opatrne a s dostatočným predstihom, žiadne prudké radenie a otáčanie volantu.

V náročných situáciách pomáha vypnúť rádio, aby ste mohli počuť akékoľvek zmeny v správaní sa auta na vozovke. Priľnavosť pneumatík na klzkom povrchu sa rapídne znižuje a pneumatiky vydávajú úplne iný zvuk v snehu, na ujazdenej vrstve snehu a na zľadovatenej ceste. Auto sa ľahko dostane do šmyku. V tej chvíli platí, že noha musí ísť okamžite dole z plynového pedála, ale určite neskáčte na brzdový. Vozidlo treba nechať spomaliť prirodzene a zľahka nastaviť volant do smeru šmyku. Najdôležitejšie je nerobiť žiadne prudké manévre, snažiť sa zachovať chladnú hlavu a nepanikáriť. 

Kedy používať snehové reťaze?

Na rozdiel od zimných pneumatík, k použitiu snehových reťazí sa nevzťahuje žiadna zákonná povinnosť. Povinne by ste ich mali použiť iba v prípade dopravného značenia (používajú sa prenosné dopravné značky), inak je použitie snehových reťazí u nás dobrovoľné.

Pokiaľ však idete do hôr a oblastí, kde sa predpokladá súvislá snehová či ľadová vrstva, s takýmto značením sa môžete ľahko stretnúť. Preto je vhodné snehové reťaze mať počas zimy (najmä pri cestách do horských oblastí) v aute. So snehovými reťazami môžete jazdiť maximálne päťdesiatkou.

Poistenie auta

V prípade, že sa vám stane na zimných cestách nehoda, PZP kryje škody na majetku aj zdraví, ktoré vaším autom spôsobíte iným osobám. U nás si môžete uzatvoriť PZP online a získate tak flexibilné poistenie, ku ktorému môžete získať množstvo výhodných doplnkových poistení spolu so službami skúsenej poisťovne.

Všetky dokumenty aj vrátane bielej karty dostanete ihneď mailom. Rovnako u nás môžete uzatvoriť aj
havarijné poistenie online. To pokryje na vašom aute nielen v prípade dopravnej nehody, ale aj pri náraze do stromu alebo plotu či v niektorých ďalších prípadoch. 

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.