Zdieľať

Ako jazdiť bezpečne za hmlistého počasia

jazda v hmlistom počasí
Každý vodič vie, že bezpečnosť na cestách výrazne ovplyvňujú rôzne nepriaznivé poveternostné podmienky. A nie sú to len ľad alebo sneh v zimnom období. Nemenej vážnym nebezpečenstvom na ceste je hmla.
jazda v hmlistom počasí
V článku si prečítate:

Prečo vznikajú nehody na cestách počas hmly?

Ľudské oko v hmle nedokáže správne odhadnúť vzdialenosť od áut na ceste alebo iných prekážok. Navyše sa v hmle všetky objekty zdajú byť umiestnené oveľa ďalej, než v skutočnosti sú.

A ani tie najmodernejšie autá vodičovi v takýchto podmienkach veľmi nepomáhajú.

Ako bezpečne jazdiť v hmlistom počasí?

Aby ste sa chránili počas jazdy autom v hmlistých podmienkach, stačí dodržiavať niekoľko pravidiel. Základným pravidlom je zdržať sa jazdy v hustej hmle. Ak, samozrejme, existuje taká príležitosť. Ak nie, potom sa dôrazne odporúča použiť druhé pravidlo jazdy v hmle – výrazne znížte povolenú rýchlosť.

V hmle je potrebné zvoliť takú rýchlosť, aby ste mali istotu, že stihnete adekvátne zareagovať na neočakávanú prekážku alebo vykonať iný manéver. Navyše, rýchlosť v takýchto podmienkach viditeľnosti môže byť buď dvadsať kilometrov za hodinu alebo päť kilometrov za hodinu. A nie je na tom nič prekvapujúce.

Vo všeobecnosti platí dokonca jedno nepísané pravidlo pre výber rýchlostného limitu áut v hmle. Rýchlosť auta by nemala byť vyššia ako polovica ukazovateľa zdanlivej vzdialenosti od iného vozidla na ceste.

Pri jazde v hmle sa odporúča vyhnúť sa všetkým druhom manévrov, pretože v hmle je ťažké posúdiť polohu na ceste a pohyb ostatných vozidiel. Veď nie nadarmo je predbiehanie v hmle pravidlami cestnej premávky zakázané. Ak je však predbiehanie kvôli skutočnej potrebe, musíte vopred a akýmkoľvek spôsobom varovať vodičov iných automobilov na nadchádzajúci manéver.

Pri jazde autom v hustej hmle by ste sa mali zdržať používania diaľkových svetiel, pretože v takýchto poveternostných podmienkach to len zhorší viditeľnosť.

V takomto počasí je lepšie použiť normálne stretávacie svetlo. Nadbytočné nebude ani zapnutie hmlových svetiel, ktoré sú navrhnuté špeciálne na to, aby bolo auto viditeľné v hmle (v meste by sa mali používať iba pri minimálnej premávke, pretože môžu oslepiť ostatných vodičov).

Týmto jednoduchým spôsobom ochránite nielen svoje auto, ale pomôžete aj ostatným účastníkom cestnej premávky, aby vás v hustej hmle vopred videli.

Ak došlo k úplnej strate viditeľnosti na ceste, tak sa odporúča zastaviť auto na kraji cesty a zapnúť výstražné svetlá.
Mimochodom, za hmly môže byť skreslené aj vnímanie farieb. Križovatky so svetelnou signalizáciou je preto potrebné prekonávať veľmi opatrne.

Hmla v nížinách je rovnako veľmi nebezpečná. Práve v tejto oblasti môžu byť ostatné autá a chodci úplne neviditeľní. Na cestách mimo zastavaných oblastí vodiči niekedy pri jazde v hustej hmle zatrúbia. Je veľmi dôležité na tento signál reagovať.

Dobrými pomocníkmi pri jazde v zložitej situácii môžu byť aj kvalitné polarizačné okuliare na šoférovanie v hmle.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Čo robiť v prípade zrážky počas hmly?

Vo väčšine prípadov nesie zodpovednosť za kolíziu osoba, ktorá nedbalo šoférovala počas jazdy v nebezpečných poveternostných podmienkach, ako je hmla.

V každom prípade je veľmi vhodné mať okrem povinného zmluvného poistenia aj havarijné poistenie. Ak chcete byť na cestách krytý za každého počasia určite nezabudnite na poistenie auta.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.