Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ako často kúpať bábätko? Každý deň to nie je nutné

kúpanie bábätka

Možno to poznáte aj vy. Ten pocit, keď ledva stojíte na nohách, padáte od únavy a nervózne pozeráte na hodinky, pretože sa blíži čas pravidelného večerného kúpania bábätka. Alebo ho môžete občas bez výčitiek vynechať?

kúpanie bábätka
V článku si prečítate:

Naozaj je potrebné kúpať novorodencov a bábätká každý deň? Večerné kúpanie je síce príjemný rituál pred spánkom, ale má aj svoje nevýhody.

Ty ho neokúpeš?

„Moja mama sa veľmi čudovala, keď videla, že dcérku nekúpem každý deň. Neveriacky krútila hlavou, pevne presvedčená o tom, že bábätko oberám o dôležitý večerný rituál. Tvrdila mi, že detičky po večernom kúpeli oveľa skôr zaspia, ale to nepoznala naše malé vrešťadlo. Malá neznášala vodu a kúpanie bolo veľkou skúškou nervov pre mňa aj manžela,“ priznáva Mirka, ktorá dcérku kúpala každý druhý deň. A urobila dobre.

Podľa viacerých štúdií stačí bábätko do 1 roka kúpať maximálne trikrát za týždeň. Každodenné kúpanie bábätka podľa lekárov:

Na bežnú hygienu bábätka vám postačí kúsok bavlnenej látky či froté rukavica, ktorú namočíte do teplej vody. Bábätku ňou jemne prejdite po záhyboch na krku, v podpazuší a slabinách, kde sa ukladá najviac nečistôt. Zaberie vám to skutočne len chvíľočku a dieťatko ostane čisté. Okrem toho, drvivá väčšina mám umýva zadoček a genitálie dieťatka po každej stolici, takže dodatočné každodenné kúpanie už nie je potrebné.

Ako na to?

Bábätko nemusíte kúpať iba večer. Ak je to možné, vyberte si čas dňa, kedy ste čo najviac v pohode a kúpanie pre vás nebude predstavovať zbytočnú záťaž. Pri kúpaní dbajte na nasledujúce pravidlá:

Riaďte sa vekom bábätka

Pokiaľ sa bábätku nezahojí pupočný pahýľ, stačí ho umývať len špongiou. Po zahojení pupočníka môžete bábätko kúpať každý druhý až tretí deň (no postačujúci je aj dlhší interval). Keď začne byť dieťatko viac mobilnejšie (okolo šiestich mesiacov), skúste mu dopriať krátky kúpeľ, v ktorom sa môže chvíľku počľapkať. Dieťatko však nikdy nenechávajte vo vani bez dozoru, majte ho stále na očiach.

Čítajte zloženie

Pri výbere detskej kozmetiky sa nedajte zlákať príjemnou vôňou mydla či iného produktu. Pre citlivú pokožku bábätka je najvhodnejšia neparfumovaná kozmetika. Aj prírodné produkty obohatené o esenciálne oleje môžu u bábätka vyvolať alergickú reakciu. Aby sa pokožka bábätka zbytočne nevysušovala, mydlo naneste len na záhyby, nôžky či zadoček. Tváričku a ostatné časti tela stačí umyť len čistou vodou.

Zaujíma vás, ako sa treba postarať o pokožku bábätka? Všetko potrebné si prečítate v tomto článku.

Zdroje:

PELLY, Julia. How Often Should You Bathe a Newborn? Healthline [online]. 18. 11. 2019 [cit. 2020-10-20]. Dostupné z: https://www.healthline.com/

PAHR, Kristi. How Often Should I Bathe My Baby? Ny Times [online]. 13. 04. 2020 [cit. 2020-10-20]. Dostupné z: https://www.nytimes.com

CARTER, Maria. How Often Should You Bathe Your Newborn? Parents [online]. 28. 01. 2019 [cit. 2020-10-20]. Dostupné z: https://www.parents.com

Baby bath basics: A parent’s guide. Mayo Clinic [online]. 4. 09. 2019 [cit. 2020-10-20]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org

SAUER, Mary. How often to bathe a newborn according to pediatricians. Insider [online]. 19. 12. 2019 [cit. 2020-10-20]. Dostupné z: https://www.insider.com/

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.