Aj dovolenka autom po Slovensku môže byť skvelá

Leto je obdobie dovoleniek, počas ktorého sa každý snaží vyraziť niekam ďaleko, ideálne k moru. Často však pri tom zabúdame, že aj naše malé Slovensko nám dokáže ponúknuť atrakcie, ktoré nám často závidia aj v zahraničí.

Pripravili sme si pre vás preto niekoľko tipov na miesta, ktoré by ste rozhodne mali aspoň raz za život navštíviť . A ktovie, možno už nabudúce vyhradíte časť svojej dovolenky aj pre našu rodnú hrudu.

Romantický Bojnický zámok plný duchov a strašidiel

O Slovensku sa (oprávnene) traduje, že to je krajina hradov a zámkov. A tak začnime náš výlet jedným z najkrajších. Bojnický zámok poznáme z mnohých rozprávok, ale naživo je ešte krajší. Ak hľadáte zámok, ktorý ako keby z oka vypadol tým rozprávkovým, tak toto je on.

Nevraviac o tom, že sa na ňom pravidelne koná Festival duchov a strašidiel. Žiaľ, mimo letného obdobia. Napriek tomu má však tento zámok čo ponúknuť. O najväčšej ZOO na Slovensku, ktorá sa nachádza v jeho tesnej blízkosti, ani nehovoriac.

Simulátor voľného pádu v Tatralandii

Tatralandia je najväčší areál vodnej zábavy v strednej Európe a mnohí doň mieria z obrovskej diaľky už len kvôli množstvu bazénov, toboganov a iných vodných atrakcií, na ktorých sa dá šantiť prakticky donekonečna. V jeho areáli však nájdete ešte jeden dôvod, pre ktorí sem prichádzajú adrenalínoví šialenci z blízkeho aj ďalekého okolia.

Pod názvom Hurricane Factory tu nájdete veterný tunel, v ktorom si môžete vyskúšať pocit voľného pádu bez nutnosti skákať z lietadla a v absolútnom bezpečí. Napriek tomu zažijete poriadny príval adrenalínu a pocity, ktoré boli doteraz vyhradené len parašutistom.

Splav Dunajca na pltiach

Nejedna slovenská rieka je ako stvorená na splavovanie. Ak však chcete zažiť skutočnú romantiku zašlých čias a tradície, potom odporúčame vyskúšať si splav Dunajca v nádhernom prostredí Národného parku Pieniny, ktorý patrí medzi naše najkrajšie. A to aj preto, že je turisticky menej navštevovaný ako napríklad tatranské národné parky.

Splav trvá necelé dve hodiny a nepotrebujete naň žiadne špeciálne vybavenie ani oblečenie. Je preto vhodný aj pre rodiny s deťmi, ktoré si budú pokojnú plavbu na pltiach určite užívať a ešte dlho spomínať na milé dobrodružstvo.

Bardejov – skrytá perla východu

Neklamme si, východ Slovenska celkovo trochu trpí tým, že pre mnoho turistov nie je práve po ruke. Ale je to veľká škoda. Hlavne vaša, leniví turisti! Lebo ak by sme robili rebríček najkrajších miest Slovenska, tak práve Bardejov by atakoval popredné pozície.

Nie náhodou ho UNESCO zaradilo do Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Bardejov dýcha atmosférou a jeho malebné námestie patrí medzi tie najkrajšie v strednej Európe. Nevraviac o tom, že keď už tam budete, tak sa oplatí zastaviť aj v okolitých dedinkách, ale napríklad aj v Prešove.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Na Slovensku máme viac ako 2400 jaskýň, ale verejnosti sprístupnených nie sú ani dve desiatky. Napriek tomu je jedna krajšia ako druhá. Ak by sme si však mali vybrať len jednu jedinú (s ťažkým srdcom a ľútosťou za ostatnými), tak vyberieme Ochtinskú aragonitovú jaskyňu. A to hlavne preto, že je to totálny svetový unikát. Na svete sa nachádzajú len tri aragonitové jaskyne a toto je jedna z nich.

Za zmienku určite stojí aj to, že sa nachádza v nádhernom prostredí Slovenského rudohoria, ktoré samotné rozhodne stojí za návštevu. Na záver však predsa jedno drobné upozornenie – jaskyňa má len 300 metrov, takže sa rozhodne nedá považovať za celodennú záležitosť.

Banské múzeum v prírode

No áno, na návštevu Banskej Štiavnice naozaj nepotrebujete žiadny ďalší dôvod ako mesto samotné. Dýcha atmosférou dávnych čias, zažíva renesanciu v oblasti služieb a gastra a nachádza sa v náručí nádhernej prírody. A to sme ešte nespomenuli tajchy! Ale ak by ste predsa len potrebovali ešte jeden dôvod, potom ním je rozhodne Banské múzeum v prírode.

Pripravte sa na temné dobrodružstvo v opustenej bani, kde si budete svietiť lampášmi, na hlave budete mať helmu a telo vám bude chrániť ochranný plášť. Popritom sa dozviete mnoho zaujímavého o ťažkom a nebezpečnom živote baníkov, ktorí premenili Banskú Štiavnicu na jedno z najvýznamnejších banských miest vtedajšieho Uhorska. Ak aj nemáte radi múzeá, toto by ste rozhodne mali navštíviť.

Piešťanské kúpele

A ako zakončiť tento krásny, ale náročný výlet? No ideálne na mieste, kde sa o vás postarajú skutočne kráľovsky! Veď v piešťanských kúpeľoch sa venujú starostlivosti o ľudské telo už od 16. storočia. Svoju slávu, ktorá trvá dodnes a ktorá sa rozlieha až do ďalekého zahraničia, si získali hlavne vďaka svojim horúcim minerálnym prameňom a sírnatému bahnu.

Je len na vás, či sa rozhodnete pre ozdravné kúpele, bahenné zábaly alebo poriadnu masáž. Ak sa povie wellness, tak len málokde ho dostanete v takej kvalite ako práve v Piešťanoch. A to vás ešte večer čaká prechádzka po krásnom Kúpeľnom ostrove, počas ktorej si môžete vychutnávať nezabudnuteľnú atmosféru tohto príjemného mesta.

Vydajte sa na cestu!

Našu dovolenkovú trasu sme vám už naplánovali v Google mapách. Samozrejme, tipov na miesta, ktoré stoja za návštevu, je oveľa, oveľa viac. Toto je len jedna z možností a návrh cesty, ktorej sa vôbec nemusíte držať, prípadne si ju môžete obohatiť o ďalšie zastávky, ako Liptovská Mara, Vysoké Tatry, Dobšinská ľadová jaskyňa, Košice, Vihorlat, Štúrovo, Trnava, Malý Dunaj, atď. Možností je veľa a jediné, čo potrebujete, je sadnúť do auta. Sklamaní určite nebudete.