Zdieľať

8. týždeň tehotenstva

tehotenstvo osmy tyzden

Počas ôsmeho týždňa tehotenstva sa už vaše bábätko začína viac podobať na človiečika, než na žubrienku. Prečítajte si, ako sa vyhnúť listerióze a čo znamená zvýšený výtok v tomto období. A tiež to, či sa dá pripraviť na finančné zaťaženie spojené s bábätkom.

tehotenstvo osmy tyzden

Ako sa má bábätko?

Vaše bábätko už naberá aj na hmotnosti, v tomto týždni váži okolo jedného gramu. Veľkosťou sa dá prirovnať k maline, meria približne 1,5 cm. Zmeny sú to poriadne, každý deň bábätko podrastie približne o milimeter. 

Pokiaľ sa na prvú prehliadku chystáte v tomto týždni, vaše bábätko už zrejme uvidíte bez chvostíka pripomínajúceho žubrienku. Zbadáte však to, ako mrví nožičkami a ručičkami, ktoré už majú aj pršteky s unikátnymi odtlačkami.

Zreteľne sa formujú aj ústa, nos a oči, ktoré sú po stranách hlavičky. Vyvíja sa aj pečeň, pľúca či žalúdok. Bábätko rastie a vyvíja sa práve vďaka vám a živinám, ktoré mu poskytujete. Má ten najlepší domček na svete.

Zdroj: freepik.com

Ako sa má mamička?

Vaša maternica sa naďalej zväčšuje, takže niektoré z vašich bežných outfitov už nemusíte zapnúť. Vaše okolie si však zrejme ešte nemuselo všimnúť, že ste tehotná. Mal by to však postrehnúť váš lekár či lekárka. 

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ak ste ešte neabsolvovali prvú návštevu poradne, vyhraďte si na to vo svojom kalendári čas. V tomto týždni už môžete zreteľne počuť tlkot srdca svojho bábätka.

Zväčšovanie maternice môžete pociťovať aj fyzicky v podobe kŕčov v podbrušku. Nemalo by ich však sprevádzať výrazné krvácanie. Jemné špinenie je však v poriadku. Rozlíšiť medzi týmito dvoma javmi niekedy nebýva jednoduché, preto, ak si nie ste istá, radšej okamžite vyhľadajte lekára.

Naďalej pretrváva únava a nevoľnosti, ktoré sa môžu dokonca znásobiť, ak čakáte dvojičky. Nie ste v tom však sama, nevoľnosťami počas tehotenstva trpí až 75 % žien. Okrem toho môžu nastúpiť migrény, pretože objem krvi sa vám zväčšil takmer o polovicu. Bez súhlasu lekára však po liekoch proti bolesti nesiahajte.

Novinkou, na ktorú ste z čias puberty už možno zabudli, môže byť akné. Hormonálne zmeny sa nepodpisujú len na výkyve nálad, ale aj na kvalite pleti. Niektoré ženy sa s akné nestretnú, iné trpia kožnými problémami počas celého tehotenstva. Ani pri akné však nepoužívajte bez konzultácie s lekárom žiadne prípravky na potlačenie jeho výskytu.

Aby toho nebolo málo, mnohé ženy začne trápiť zápcha. Môže za to znížená pohyblivosť čriev počas celej doby tehotenstva. Skúste tipy, ako zápche predchádzať: piť väčšie množstvo vody, dávať prednosť jedlám bohatým na vlákninu a dopriať si dostatok pohybu.

Zdroj: freepik.com

Počas noci sa vám môžu snívať veľmi živé a zvláštne sny. Nielen vaše telo, ale aj myseľ pracuje na plný výkon. V podvedomí sa vám miešajú rôzne otázky, obavy či predstavy. 

Práve v tomto období, kedy sa vyvíjajú dôležité orgány vášho bábätka, varujú odborníci pred hazardom so škodlivými látkami ako sú alkohol, cigarety či omamné látky. Dobré je vyhýbať sa aj zafajčenému prostrediu či inhalácii chemických látok. 

Náš tip: Udržte si optimálnu mikroflóru

Počas prvého trimestra je typický silný výtok z pošvy. Nie je sa čoho báť, deje sa tak v dôsledku zvýšenej tvorby hlienu. Všetko je v poriadku, pokiaľ je výtok biely a bez zápachu. Ak spozorujete zmenu farby či vône, konzultujte to so svojím lekárom či lekárkou. Vaša sliznica je v tomto období náchylnejšia na kvasinky a mykózu.

Neuspokojte sa s mávnutím ruky, že to prejde. Zanedbanie tohto problému by mohlo viesť k ohrozeniu vášho bábätka. Aby ste podobným problémom predišli, noste bielizeň z prírodných materiálov ako je bavlna či hodváb. 

Zdroj: freepik.com

Doma si pokojne bielizeň vyzlečte a vyhýbajte sa tesným nohaviciam. Prečítajte si, ktoré kúsky oblečenia by sa vám mohli zísť počas horúcich letných mesiacov.

Na intímnu hygienu používajte čistú vodu, prírodné produkty a neparfumovaný toaletný papier. Veľkým pomocníkom v prevencii proti mykóze či kvasinkám sú aj probiotiká. Pred ich užívaním sa však poraďte so svojím lekárom či lekárkou.

Pravda alebo mýtus: dá sa vyhnúť listerióze?

Kým u bežného človeka môže prebehnúť bez povšimnutia alebo len ako slabšia chrípka, pre tehotnú ženu predstavuje listerióza nebezpečenstvo. Nesie so sebou totiž riziko potratu. Prenáša sa požitím potravy, ktorá je kontaminovaná touto baktériou.

Rizikovými potravinami sú nedostatočne tepelne spracované jedlá, najmä surové mäso, ryby a morské plody, údeniny či paštéty. Ďalej nepasterizované mliečne výrobky ako zrejúce syry či nepasterizovaná bryndza. Bezpečné nie je ani opakovane ohrievané mäsité jedlo alebo zle umyté ovocie a zelenina.

Listeriózu môžete zlikvidovať varením a pasterizáciou. Nevhodné potraviny sú napríklad sushi, údený losos, tatarák, väčšina plesňových a zrejúcich syrov alebo neprepečené steaky. Snažte sa skladovať surové mäso oddelene od zbytku potravín a po manipulácii s ním si dôkladne umyte nielen ruky, ale aj kuchynské náčinie, ktoré s mäsom prišlo do kontaktu.

Čo áno – a čo nie?

Sužujú vás nevoľnosti?

Zdroj: freepik.com

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Ako sa pripraviť na príchod dieťatka finančne?

Odpoveď: Túto otázku je dobré si položiť čo najskôr. Dajte s partnerom hlavy dohromady a popremýšľajte nad najvhodnejšou formou šetrenia pre bábätko. Prípravy na jeho príchod nemusia byť také nákladné, ak nepodľahnete snahám niektorých predajcov vytiahnuť z rodičov aj posledný cent. Inšpirujte sa tipmi, ako nevyhodiť za výbavičku veľa peňazí.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Premyslite si, aký je váš súčasný mesačný rozpočet, ako sa zmení po vašom odchode na materskú dovolenku a aké máte momentálne náklady. Podľa toho si viete určiť rozpočet na jednotlivé položky.

Toto sa stalo mne

Od prvej návštevy poradne uplynul týždeň a ja som začala pociťovať veľkú neistotu. Do svojho bruška predsa nevidím, ako si môžem byť istá, že bábätko je v poriadku? Pár dní som chodila ako bez duše, až kým som sa s plačom nezverila svojmu manželovi. 

Ten ma racionálne upokojil: bolo všetko počas prehliadky v poriadku? Bolo. Nastali nejaké zmeny, ktoré by naznačovali, že sa deje niečo zlé? Nenastali. Je dôležité mať počas horších dní pri sebe príčetnú oporu. Hlavne, keď si hormóny s emóciami robia čo chcú.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.