Zdieľať

6 vecí, ktoré vás naučí vaše batoľa

čo sa rodičia naučia od detí

Malý drobec, ktorý vám nečakane vstúpil do života a prevrátil ho hore nohami, vás môže veľa naučiť. Vďaka nemu dostanete lekcie, ktoré sú na nezaplatenie.

čo sa rodičia naučia od detí
V článku si prečítate:

Tu sú tie najdôležitejšie z nich.

1. Tešiť sa z maličkostí

Pre batoľa je okolitý svet čarovné miesto plné záhad a nových objavov. Fascinuje ho rozliata voda na dlážke v kuchyni, aj pohľad z okna, ktoré je zapackané od jeho malých dlaní. Dieťa však nič, čo sa deje vôkol neho, nevníma ako samozrejmosť. Keď budete mať pocit, že je toho na vás akosi veľa, choďte sa prejsť. Skúste sa na svet vôkol seba pozerať detskými očami. Zrazu si všimnete aj to, čo ste doposiaľ nevideli. Kvapky letného dažďa, lúč svetla, ktorý sa derie spoza stromov či malý kvet pri chodníku. Uvidíte, že nie všetko je také fádne a sivé, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

2. Zabudnúť na bolestivú minulosť

Všimli ste si, že dieťa dokáže žiť v prítomnej chvíli, tu a teraz? Keď sa buchne, tak plače, no o pár sekúnd zabudne na to, čo sa stalo. Netrápi ho to, čo si kto o ňom myslí, ani to, či na niekoho urobilo dojem. Vaša ratolesť dokáže rýchlo prepnúť pozornosť z jednej veci na druhú. Do všetkého, čo robí, sa však ponorí naplno. Nechajte sa inšpirovať vaším drobcom a prestaňte sa trápiť minulosťou. Poučte sa z nej, no nedávajte zbytočnú energiu veciam, ktoré už nemôžete zmeniť.

0
na zuby
Prispejeme vám 150 € na starostlivosť o zuby a ústnu dutinu
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.

3. Netrápiť sa pre budúcnosť

Aj vy nosíte v hlave neustále obavy z toho, čo vás čaká zajtra, o týždeň, o mesiac? Vaše dieťa to, našťastie, vôbec netrápi. Je jasné, že nemusí rozmýšľať nad pracovnými povinnosťami, splátkou hypotéky či povinnou návštevou u svokrovcov. Nezamýšľa sa nad tým, ako to všetko dopadne. Je autentické a veci rieši za pochodu. Aj vy sa to môžete naučiť. Napíšte si zoznam nevyhnutných povinností a nevkladajte do nich zbytočný strach. Ten raz-dva vytvorí z komára somára. Väčšinou sú obavy oveľa horšie než samotná realita.

4. Nájsť odvahu pustiť sa do nových vecí

Len nedávno prišlo na svet a už toho toľko vie! Batoľa si osvojuje veci rýchlosťou blesku. Keď niečo nejde na prvýkrát, púšťa sa do toho opakovane. Je v ňom prirodzený záujem rozšíriť si obzory a dozvedieť sa čo najviac o okolitom svete. Vaše batoľa vie, že neexistuje zlyhanie. Len skúsenosť, ktorá je nevyhnutnou súčasťou učenia. Je niečo, čo ste sa vždy chceli naučiť, no stále na to nemáte odvahu? Tak teraz je ten najlepší čas pustiť sa do toho naplno! Podstatná je chuť učiť sa nové veci. Všetko ostatné sa poskladá.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

5. Naučiť sa vyjadrovať svoje pocity

Dieťatko svoje pocity nezatají. Keď miluje, tak o tom vie celý svet. Otvorí sa a svojou úprimnosťou chytí za srdce každého. Postupom času túto schopnosť strácame. Ak niekoho milujete, dajte mu to najavo a zabudnite na staré krivdy. Vaše batoľa nenosí so sebou urážky. Vie odpustiť, čo je pre nás, dospelákov, neraz tá najťažšia vec na svete.

6. Vrátiť sa do detských čias

Vďaka vášmu dieťaťu si môžete spomenúť na to, že detstvo malo čosi do seba. Dieťatko vás naučí zahodiť aspoň na chvíľku masku seriózneho človeka, úprimne sa vyblázniť a striasť zo seba všetok stres. Pustite si hudbu, zatancujte si s drobcom v náručí a vychutnajte si spoločné chvíle. A keď začne chodiť, kúpte si pre istotu dvoje gumáky, aby ste po mlákach mohli chodiť spolu. Stojí to za to.

Niekedy dá materstvo zabrať. Najmä, keď ste s dieťaťom 24 hodín denne. Občas aj malá zmena uhla pohľadu dokáže spraviť zázraky. Spoločne zvládnete všetko!

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.