21. týždeň tehotenstva

Prešiel ďalší týždeň a vy ste o krok bližšie k vytúženému cieľu. Môžu sa vám navrátiť ranné nevoľnosti, ako aj výkyvy nálad. Nebojte sa, aj to čoskoro pominie!

21. týždeň tehotenstva

Ako sa má bábätko?

Aj keď môžete mať pocit, že bábätko vás kope častejšie, väčšinu dňa prespí. Spánok je dôležitý pre jeho rozvoj a drobec ním strávi 12 až 14 hodín denne. Znovu trošku podrástol. V priemere meria približne 17 centimetrov a váži okolo 340 gramov. Počas 21. týždňa opäť dochádza k jeho intenzívnemu vývoju. S bábätkom sa dejú hotové zázraky. Intenzívne sa vyvíja jeho mozog, zmyslové orgány a plod začína viac reagovať na váš dotyk. Stačí, keď sa dotknete bruška a bábätko sa pomrví. Taktiež sa vyvíja jeho črevný systém a začína prehĺtať plodovú vodu, z ktorej čerpá živiny.

Ako sa má mamička?

Vrchol maternice sa v 21. týždni nachádza približne na úrovni pupku. Môžete sa tešiť z krásnych vlasov, zdravých nechtov i pokožky. Pokiaľ ste pred tehotenstvom bojovali s akné, práve správne „namiešanie“ hormonálneho kokteilu vám pomôže zmierniť jeho prejavy.

Na druhej strane sa v tomto týždni tehotenstva môžu načas vrátiť ranné nevoľnosti, ktoré prekvapia nejednu budúcu maminu. Nič sa nedeje, väčšinou nemajú dlhodobý charakter. V tomto období pravdepodobne pocítite aj intenzívnejšie výkyvy nálad, ktoré súvisia s hormonálnymi zmenami. Častejšie sa u vás môžu striedať dni, kedy sa cítite plné energie s dňami, kedy vás prepadne veľká únava. Nenúťte sa do vecí, na ktoré sa necítite a doprajte si relax.

Náš tip:

Počas tehotenstva sa pomerne často vyskytuje pyróza – pálenie záhy. Tento problém trápi až dve tretiny budúcich mamičiek. Dobrou správou je, že po pôrode pyróza väčšinou rýchlo odznie. Ak vás páli záha, pomôže vám nasledovné:

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Môžem v 21. týždni pociťovať falošné kontrakcie?

Odpoveď: Áno. Falošné sťahy-kontrakcie, ktoré sa odborne nazývajú Braxton-Hicksove kontrakcie, sa zvyknú po prvýkrát objavovať už v 21. týždni tehotenstva. Majú svoj význam. Vďaka nim sa maternica začína sťahovať a pripravovať sa na pôrod. Sú teda akýmsi tréningom pred dňom D.

Aby ste nepodliehali zbytočnej panike, je potrebné naučiť sa odlíšiť ich od pôrodných kontrakcií, ktoré by mohli viesť k predčasnému pôrodu. Braxton-Hicksove kontrakcie nie sú pravidelné, sú slabšie a menej bolestivé. Ak však máte akékoľvek pochybnosti, radšej vyhľadajte lekára.

Toto sa stalo mne

„Na začiatku tehotenstva som prestala piť kávu, pretože som sa veľmi bála, že ublížim bábätku. Priznám sa, že som tým veľmi trpela. Často sa mi točila hlava, pretože som mala nízky tlak. Bezkofeínová náhrada kávy mi vôbec nechutila. Prvé mesiace tehotenstva som myslela len na to, ako by som si dala aspoň jednu šálku kávy. Nakoniec som sa so svojou dilemou zdôverila gynekológovi. Ten ma ubezpečil, že jedna šálka denne nijako neovplyvní vývoj bábätka. Kávu som opäť začala piť v 21. týždni tehotenstva. Denne si dám len jednu, no tú si poriadne vychutnám.“

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama