Zdieľať

2. týždeň tehotenstva

tehotenstvo druhy tyzden

Koncom druhého týždňa tehotenstva sa šanca, že už skutočne čakáte bábätko, zvyšuje. Viete, čo môžete v tomto období ešte vylepšiť a ako skoncovať so svojimi zlozvykmi?

tehotenstvo druhy tyzden

Ako sa má bábätko?

Vaše vajíčko pravdepodobne ešte nie je oplodnené, no čoskoro sa tak stane. Vajíčko zatiaľ čaká vo vajíčkovode na svoju chvíľu. Po oplodnení sa začne deliť a rásť. Výstelku vo vašej maternici postupne zhrubne, aby sa na ňu mohlo oplodnené vajíčko uchytiť.

Zdroj: pexels.com

Ako sa má mamička?

Ani v tomto týždni väčšina žien ešte o svojom tehotenstve nič netuší. Môže to byť tým, že k otehotneniu ešte nedošlo, alebo je to tak čerstvá záležitosť, že ju ani tehotenské testy neodhalia. Vlastne je to úplne výnimočný čas. Vaše telo je vo výbornej kondícii a čaká ho dobrodružných 9 mesiacov.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Už teraz však pre svoje budúce bábätko môžete veľa spraviť. Stačí, ak sa zodpovedne postavíte akémukoľvek zo škodcov, ktoré by vaše bábätko mohli ohrozovať: cigarety, tabletky od bolesti, každý druhý deň pár miešaných drinkov, nedostatočná výživa či nadmerná konzumácia kávy.

Náš tip: nahraďte škodlivé zvyky dobrými

Nečakajte na dva prúžky pozitívneho tehotenského testu. Pripravte svojmu dieťatku lepší „domček“ už teraz a skúste svoje zlozvyky nahradiť niečím zdravým a vhodným. 

Zdroj: pexels.com

Fajčenie nahraďte zeleninou či ovocím

Pokiaľ je to vo vašich silách, rozlúčte sa s nikotínom. S fajčením sa spájajú silné rituály, socializácia, je to zároveň prestávka na reset mysle od povinností. Skúste však nikotín nahradiť prípravou zeleninového či ovocného snacku. Ošúpte si uhorku či mrkvu, nakrájajte na kolieska, prípadne si spravte ľahký ovocný šalát. Pri tejto činnosti zamestnáte ruky, vypnete myseľ a navyše sa zásobíte vitamínmi.

Nejedna štúdia potvrdila, že fajčenie môže mať súvis s nízkou pôrodnou hmotnosťou dieťatka, ako aj s rizikom predčasného pôrodu. Nečakajte na pondelok, začiatok mesiaca či Nový rok. Rozhodnite sa teraz. Odvďačí sa vám nielen bábätko, ale aj vaša pleť, vlasy a nechty.

Kávu vymeňte za sviežu prechádzku

Nech ju pijete kvôli chuti, alebo kvôli tomu, že vás nakopne, výmena za sviežu prechádzku sa oplatí. Prechádzka, na rozdiel od kávy, nezvyšuje tep a tlak neprirodzeným spôsobom a nevedie k dehydratácii vášho organizmu. Rýchla chôdza na čerstvom vzduchu či po schodoch vám síce rozprúdi krvný obeh, no vášmu srdcu či figúre to len prospeje.

Zdroj: pexels.com

Časť odborníčok a odborníkov odporúča kávu počas tehotenstva úplne obmedziť, druhá časť odporúča maximálne jednu kávu denne. Nezabúdajte ani na vynechanie kolových nápojov a čajov obsahujúcich kofeín.

Alkohol vymeňte za bicykel či tanec

Zabaviť sa dá aj bez alkoholu. Prihláste sa s partnerom na hodiny spoločenských tancov, zájdite si s kamoškami na zumbu či salsu. Ak je pekné počasie, vymeňte barovú stoličku za bicykel. Endorfíny, ktoré sa vám pri týchto aktivitách uvoľnia, nebudete na druhý deň ráno ľutovať.

Zdroj: pexels.com

Hľadajte príčinu bolesti, nie tabletky proti nej

Deň plný bolesti je peklo. Skúsili ste však radšej pátrať po príčine bolesti a riešiť ju, než inštinktívne siahať po tabletkách? Boľavá chrbtica, koleno či migréna sú určite nepríjemné, no „lentilky” vám akurát potlačia vnímanie bolesti a problém zostane. Obráťte sa na špecialistov.

Nedostatočná výživa môže znamenať podvýživu i obezitu

Obéznemu človeku môžu chýbať nutrične výživné potraviny a podvyživený človek môže mať vysoký cholesterol. Všetko to závisí od zloženia stravy, ktorú denne konzumujú. Nedržte hladovky, ani sa neprejedajte.

Pokiaľ máte so stravovaním problémy, nechajte si zostaviť jedálny lístok na mieru od profesionálov. Zdravé a dobre vyživované telo je to najlepšie, čo svojmu dieťatku môžete okrem lásky dať.

Pravda alebo mýtus: zvyšuje pitie kávy riziko potratu?

Na túto tému boli robené viaceré štúdie. Štúdia, ktorá vyšla v roku 2008 v American Journal of Obstetrics and Gynecology, dospela k záveru, že konzumáciou 200 mg kofeínu denne sa zdvojnásobuje riziko potratu.

Druhá štúdia, publikovaná v Epidemiology, však uvádza, že pokiaľ je príjem kofeínu od 200 do 350 mg denne, riziko potratu sa nezvyšuje. Práve tieto protichodné tvrdenia štúdií vytvorili potrebu účinok kávy v súvislosti s rizikom spontánneho potratu ešte skúmať.

Záver teda neznie jednoznačne, no rozhodne to s pitím kávy nepreháňajte.

Čo áno – a čo nie?

Budujte si zdravý partnerský vzťah. Pokiaľ cítite, že vo vašom vzťahu niečo nie je v poriadku, nepredpokladajte, že príchodom dieťatka sa všetky problémy vyriešia. Práve naopak.

Uistite sa, že po bábätku túžite obaja práve teraz. Túto tému prediskutujte úplne otvorene a bez zahmlievania. Bola by škoda, ak by ste sa pre slabo formulované vyjadrenia tešili z bábätka len vy, kým váš partner by bol radšej ešte rok-dva počkal.

Uvoľnite sa a užívajte si život plnými dúškami. Vytiahnite zo skrine šaty na špeciálnu príležitosť a vyrazte so svojím milovaným na romantickú večeru.

Nerobte si tehotenský test zbytočne každý deň. Môže to viesť k zvýšeniu stresu, čo reálne môže posunúť nástup prípadnej menštruácie a vy by ste mohli zažiť zbytočné sklamanie.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Mám pozitívny tehotenský test, som skutočne tehotná?

Odpoveď: Sú situácie, kedy vie telo tehotenský test dokonale oklamať. Niekedy za falošne pozitívnym tehotenským testom môže byť nádor. Namiesto ľakania sa však radšej test zopakujte – a to hneď ráno. Prvý ranný moč je najlepší indikátor. Dajte pozor, aby to bol čerstvý prúd moču, rozhodne ho nenechávajte zachytený v kelímku niekoľko hodín. Zvetranie môže mať vyplyv na pravdivosť výsledkov.

Test zopakujte 2 dni po sebe – vždy ráno. V prípade, že máte nejaké dôvodné pochybnosti a testu neveríte, navštívte svoju gynekologičku či gynekológa. Krvné testy sú totiž presnejšie než voľne predajné testy z lekárne.

Otázka: Kedy mám navštíviť gynekologickú ambulanciu?

Odpoveď: Ak máte testy aj 2 dni po sebe pozitívne, ste zrejme tehotná, blahoželáme! S návštevou svojej gynekologičky či gynekológa však ešte pár týždňov počkajte. Ultrazvuk by pravdepodobne ešte nič neukázal a vy by ste sa tak opakovane museli vracať na vyšetrenie. Termín na návštevu je optimálny približne v 6. až 8. týždni tehotenstva.

Prečítajte si aj náš článok o tom, akú úlohu zohráva vitamín D pre zdravé tehotenstvo v článku Prečo je vitamín D v tehotenstve taký dôležitý?

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.