15. týždeň tehotenstva

grafika k 15. týždňu tehotenstva

Ak sú vaše tehotenské nevoľnosti definitívne preč, je to správne obdobie poobzerať sa po nejakej vhodnej pohybovej aktivite. Gravid joga, plávanie pre tehuľky, alebo iba chôdza. Všetko sa počíta a udrží vás v dobrej kondícii a psychickej pohode.

grafika k 15. týždňu tehotenstva

Ako sa má bábätko?

Vaše bábätko má teraz asi 10 – 12 cm a váži približne 50 gramov, asi ako stredne veľké jablko

Zdokonalilo sa jeho dýchacie ústrojenstvo, dieťatko dokáže pri dýchaní plodovej vody používať prehĺtanie. Spevňujú sa mu aj kosti a kostra, postupne sa vyvíjajú aj svalové tkanivá. Očká má stále zavreté, no napriek tomu sú už citlivé na svetlo. V tomto období už bude pomaly môcť počuť tlkot vášho srdca, zvuky vášho tráviaceho systému a tlmený zvuk vášho hlasu. Telo dieťatka je pokryté jemnými chĺpkami, ktoré do pôrodu vymiznú.

Ako sa má mamička?

Pokožka na brušku vás môže svrbieť a môže byť citlivejšia, súvisí to s jej postupným naťahovaním ako vám rastie bruško. Skúste ju udržiavať dostatočne hydratovanú. Výbornou pomôckou na jemnú masáž a hydratáciu sú prírodné rastlinné oleje. Pomôžu zmierniť strie a udržia pokožku pružnú.

zdroj: freepik.com

Potrápiť vás môže aj krvácanie z nosa. Neľakajte sa, súvisí s hormonálnymi zmenami a zvýšeným objemom krvi vo vašom tele. Pokiaľ by však bolo príliš časté a masívne, konzultujte to s vaším gynekológom. Občas sa v tomto období objavia aj opary, vyrážky a bolesti hlavy. O použití akýchkoľvek liekov sa vždy poraďte s vaším lekárom.

Náš tip:

Vaše ďasná môžu byť teraz oveľa citlivejšie a prekrvenejšie, pri umývaní zubov môžu aj krvácať. Baktérie z ústnej dutiny sa môžu dostať až do krvného riečiska a vyvolať tak prirodzenú obrannú reakciu imunitného systému. Pri nej sa môžu vytvárať a aktivovať látky, ktoré by mohli spôsobiť aj neželané kontrakcie maternice a tým aj predčasný pôrod. Nezabúdajte ani v tomto období na dentálnu hygienu. Naplánujte si návštevu dentálnej hygieničky tak, aby ste mali pokryté obdobie tehotenstva nejaký čas aj po pôrode.

Pravda alebo mýtus: Môže pohlavný styk vyvolať vyvolať kontrakcie?

Nachádzate sa v období, keď sa časti tehuliek vracia sexuálny apetít. Súvisí to s ustálením hormonálnych hladín a najmä výdatným prekrvením aj v oblasti panvového dna.

Určite vám napadlo, či mať sex je pre bábätko bezpečné, či sa mu nič nemôže stať. Pokiaľ nemáte zdravotné ťažkosti a lekár vám vyslovene neodporučí vyhnúť sa pohlavnému styku, nemusíte sa ničoho obávať. Samozrejme, radšej opatrne a bez príliš veľkej záťaže.

Pravdou je, že hormón prostaglandín, ktorý obsahujú mužské spermie, môže vyvolať falošné kontrakcie maternice. Pokiaľ sa však objavia iba chvíľkovo po pohlavnom styku a nie v pravidelných intervaloch, sú neškodné.

Čo áno – a čo nie?

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Na bruchu sa mi objavila čudná čierna čiara. Zostane tam už navždy?

Odpoveď: Nie, linea negra, ako sa tá čiara volá, je len dočasným príznakom tehotenstva a po pôrode zvyčajne úplne zmizne. Vzniká pôsobením tehotenských hormónov a nadmernej pigmentácie pokožky.

Otázka: Pomôžu mi cviky panvového dna pri pôrode?

Odpoveď: Áno, tzv. Kegelove cviky naozaj posilňujú a spevňujú svaly panvového dna. To môže byť pri pôrode veľmi užitočné, dokážete ich uvoľniť tak, aby pôrod mohol prebehnúť čo najhladšie. Posilňovaním svalov panvového dna sa zvyšuje ich pružnosť, ale aj pevnosť, čo vás môže uchrániť aj od inkontinencie (spontánneho úniku moču) po pôrode. Práve povolené svaly panvového dna po pôrode môžu za tento nepríjemný jav.

Toto sa stalo mne

Tešila som sa z priaznivých výsledkov prvosemestrálneho skríningu a prvých ozajstných tehotenských kusov oblečenia. Zároveň sa ma miestami trochu zmocňovali obavy z nasledujúcich vyšetrení, či budú dostatočné na to, aby sa vylúčili závažné vývojové ochorenia a vady bábätka. Zvažovali sme aj amniocentézu (odber plodovej vody), nakoniec sme sa však rozhodli, že počkáme na „veľký“ ultrazvuk okolo 20. týždňa, ktorý nám definitívne potvrdí, že dieťatko je úplne zdravé.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama