Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Zanzibar: Jumbo a Hakuna Matata

Zanzibar_AnnaTaslerOnderkova
Zanzibar je celý o pole-pole! Teda pomaly pomaly. Len žiaden stres, tu sa fakt nie je kam ponáhľať. Len si vychutnávať horúce slnko, snehobiele pláže, prípadne sa ešte stratiť v historických uličkách hlavného mesta.
Zanzibar_AnnaTaslerOnderkova
V článku si prečítate:
Atoms/icons/80/grey-red/hory-80

Cestujte poistení doma aj v zahraničí.

Cestovné poistenie si u nás vyskladáte podľa seba. Pribaľte si poistenie batožiny, úrazu, zodpovednosti za škodu a iné. Rýchlo a jednoducho online

Zanzibar – dovolenkový raj v Tanzánii

Čoraz populárnejší ostrov na východnom pobreží Afriky patriaci Tanzánii a obmývaný teplým Indickým oceánom je úplným dovolenkovým rajom. Zanzibar nájdete v ponukách už hádam každej cestovky, mnohé ponúkajú odlety priamo zo Slovenska. Ak ste zdatní v plánovaní a rozhodnete sa vyraziť na vlastnú päsť, hravo nájdete výhodné lety aj z Viedne či Budapešti už s jedným, dvoma prestupmi. Po prílete rátajte so vstupnými vízami, ktoré stoja 50 USD a stačí ich vybaviť priamo na letisku v Stone Town, nemusíte o ne žiadať vopred. Cez Airbnb sa môžete ubytovať už od 10-15 eur/noc u miestnych, hostely bývajú ešte lacnejšie, nájdete tu stovky hotelov všetkých kategórií, ako aj úplne luxusné all inclusive rezorty so skvelými službami.

Zdroj: archív Anny Onderkovej

Kým si zaplávate, riadne sa nachodíte

Špecifikom Zanzibaru, o ktorom nie každý vie, sú výrazné odlivy. Na väčšine pláží tak môžete naraziť na úplne plytké more, ktoré sa vám bude s odlivom ešte viac vzďaľovať a vy sa riadne nachodíte, kým si zaplávate. Sever ostrova je na tom o niečo lepšie než iné časti. Aj preto patria pláže Nungwi a Kendwa k najobľúbenejším. Nielen vďaka prekrásnym čistým plážam, ale aj moru ideálnemu na kúpanie počas celého dňa. Jeho priemerná teplota celoročne neklesá pod 25°C.

Najteplejšie je na Zanzibare počas našich zimných mesiacov, kedy vládne na ostrove top turistická sezóna. Obdobiu dažďov sa radšej vyhnite od marca do mája a potom zhruba od októbra do decembra.

Zdroj: archív Anny Onderkovej

Zjednávanie o všetkom a všade

S prílivom turistov sa z miestnych obyvateľov, priateľských, ochotných a usmievavých, stali aj veľkí podnikavci. Za cestu z letiska na sever ostrova sú taxikári schopní vypýtať si aj 120 000 tanzánskych šilingov, čo je v prepočte asi 50 dolárov. Je len na vašej šikovnosti, ako veľmi dokážete cenu zjednať. A zjednávať na Zanzibare teda rozhodne treba. Všetko a všade! Ak sa chcete častejšie premávať po ostrove, lacnejšou voľbou než taxík je prenájom auta. Komfortné terénne, ktoré sa na miestnych cestách rozhodne hodí, prenajmete od cca. 35 USD/deň, skúter ešte lacnejšie. A doslova pár drobných stojí preprava miestnou verejnou dopravou dala-dala. Na pohodlie v tejto dodávke však rovno zabudnite a berte to skôr ako jedinečný autentický a adrenalínový zážitok.

Zdroj: archív Anny Onderkovej

Podnikaví Masajovia – strážcovia dovolenkárov

Na plážach vašej pozornosti určite neuniknú statní Masajovia, ktorí sa tu prechádzajú zväčša s palicou v ruke. Tá im slúži na odohnanie divokej zveri. Tá na Zanzibare síce nie je, no ostalo im to zjavne ako zvyk po predkoch žijúcich na pevnine uprostred saván. So slnečnými okuliarmi na očiach a širokým úsmevom najčastejšie obháňajú pekné turistky, alebo sa vám pokúsia niečo predať. Prípadne vás budú ťahať na niektorý z mnohých masajských marketov, ktoré ležia pri plážach. Tie, náhodou, stoja celkom za to. Rada som sa po nich túlala, zhovárala sa s miestnymi a obdivovala ich rezbárske či maliarske umenie. Mnohí Masajovia totiž aj priamo na týchto trhoch stružlikajú svoje výrobky či maľujú na plátna a vyrábajú originálne suveníry.

Zdroj: archív Anny Onderkovej
Zdroj: archív Anny Onderkovej

Jumbo a Hakuna Matata

Hoci je oficiálnym jazykom na Zanzibare swahilčina, úplne v pohode sa tu dohovoríte aj po anglicky. Swahilské slovo Jumbo však budete počuť aj stokrát denne. Je to pozdrav, ktorým sa tu zdravia ľudia medzi sebou, privítajú vás tak v reštaurácii, v obchode, aj keď vás len tak niekto pristaví na ulici či v hoteli. Jumbo! Na čo odpoviete tiež Jumbo.

A taktiež sa oplatí osvojiť si slovné spojenie Hakuna Matata, teda “No problem”. Budete ho počuť zaručene v situáciach, keď nejaký problém nastane, alebo sa bude k nejakému schyľovať. Miestny sa však na vás len usmeje, mávne rukou a povie Hakuna Matata. A vám neostane nič iné, len mu veriť. Lebo pre nich to nie je len také hocijaké heslo, ale doslova životný štýl. Na Zanzibare totiž je na všetko čas, všetko sa dá vyriešiť, všetko sa dá zohnať, zariadiť… Len netreba tlačiť na pílu. Pole-pole, ako som spomínala hneď v úvode článku.

Zanzibar je o futbale a Freddie Mercurym

Ako vo väčšine afrických krajín, aj tu na ostrove je futbal priam národným športom. Často o ňom hovoria a keď niekde uvidíte zapnutú telku, pravdepodobne v nej budú sledovať správy, alebo futbalový zápas. Decká sa naháňajú za loptou na akomkoľvek voľnom kúsku poľa, kde si vytvorili provizórne ihrisko. A keď sa vás opýtajú odkiaľ ste a vy poviete Slovakia, uvidíte, ako sa im rozžiaria oči. Každý, s kým som sa dala do reči o futbale, poznal nášho Mareka Hamšíka či Martina Škrtela a okamžite sa na nich zvedavo vypytoval.

Rovnako radi tiež rozprávajú o hudbe. Konkrétne o kapele Queen a jej niekdajšom lídrovi Freddie Mercurym. Ten sa totiž tu na Zanzibare narodil a prežil svoje detstvo a neskôr sa pravidelne na ostrov vracal. Niektorí starí obyvatelia Stone Townu dokonca dodnes spomínajú na časy, keď sa malý Freddie hrával v miestnych uliciach. Na Kenyatta Road v historickom centre mesta dodnes stojí jeho rodný dom a kohokoľvek z miestnych sa opýtate na Mercury House, okamžite a bez zaváhania vás k nemu nasmeruje. V dome momentálne sídli malý hotel.

Hlavné mesto ostrova v UNESCO

Stone Town, hlavné mesto ostrova, je vďaka svojej jedinečnej architektúre a histórii zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Uličky s historickými kamennými budovami, remeselnými dielňami a drobnými obchodíkmi tvoria úplné bludisko, v ktorom som sa strácala za každým rohom. Jedným z hlavných orientačných bodov je však House of Wonders z konca 19. storočia stojaci pri pobreží. Bol prvou budovou na Zanzibare, ktorá mala zavedenú elektrinu a dokonca prvá vo východnej Afrike, čo mala výťah. Momentálne slúži ako múzeum swahilskej a zanzibarskej kultúry.

Zdroj: archív Anny Onderkovej

Od nej sa tiahne historická pevnosť Old Fort a priamo pred ňou park Forodhani Gardens. Zanzibar bol v minulosti tiež neslávne známy obchodovaním s otrokmi. Na mieste jedného z najväčších trhov s ľuďmi na svete dnes stojí veľká katedrála. Tá spolu s okolitým areálom, v ktorom sa nachádzajú bývalé katakomby i cely, v ktorých držali otrokov, ale tiež múzeum, tvoria pamätník na toto obdobie v dejinách Zanzibaru.

Zdroj: archív Anny Onderkovej

Zanzibar – Klinčekový ostrov

Za návštevu tiež stojí najväčší miestny trh Darajani s ovocím, zeleninou, čerstvými kokosovými orechmi, mäsom, rybami a hlavne s korením. Vôňa škorice, kurkumy, kari, čili, vanilky či muškátových orechov sa nesie celým okolím. A zabudnúť nemôžem ani na slávne zanzibarské klinčeky, ktoré sú hlavným vývozným artiklom. Práve preto je Zanzibar nazývaný aj klinčekovým ostrovom a ja mám dodnes v kuchyni ich slušnú zbierku, ktorú som si doniesla z tohto čarovného ostrova ako ten najvoňavejší suvenír.

Zdroj: archív Anny Onderkovej

Autor: Anna Onderková

Aspoň raz za rok navštív miesto, kde si nikdy predtým nebol.

Zdroje: pakujsa.sk 

Regina Juhásová

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.