Zdieľať

Je treba meniť letné a zimné pneumatiky?

letné pneumatiky
Poistenia auta, pravidelné kontroly v autoservise a kvalitné pneumatiky sú hlavné faktory ovplyvňujúce bezpečnosť a pohodlie pri jazde.
letné pneumatiky
V článku si prečítate:

Je výber správnych pneumatík naozaj taký dôležitý? Aké sú jednotlivé typy pneumatík, ich výhody a je povinnosťou meniť letné a zimné pneumatiky?

Kvalitné a zodpovedne zvolené pneumatiky, spĺňajúce dôležité kritériá, ako napríklad hĺbku dezénu, prispejú k bezpečnej a pohodovej jazde.

Letné, zimné či celoročné?

Ako sa jednotlivé typy líšia vlastnosťami?

Letné pneumatiky

Letné pneumatiky disponujú minimálnou hĺbkou dezénu 1,6 mm. Sú predurčené na jazdu na suchej, ale aj mokrej vozovke v daždivom počasí, nakoľko optimálne odvádzajú vodu.

V období zimných mesiacov sa ich účinnosť odhaduje iba niekde na úrovni 20 percent a za ich používanie vám hrozí pokuta.
Ak ste do kúpy pneumatík investovali, môžete si ich pripoistiť voči poškodeniu výtlkmi. Poistenie auta je nielen o povinnom zmluvnom poistení, ale aj o havarijnom poistení a doplnkovom pripoistení.

Ak nemáte havarijné poistenie, môžete si v rámci doplnkového pripoistenia k PZP jednoducho a rýchlo pripoistiť škody spôsobené výtlkmi. Sem okrem poškodených diskov a geometrie vozidla spadajú aj znehodnotené pneumatiky.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky sa vyznačujú minimálnou hĺbkou dezénu 4 mm. Ako napovedá ich názov, sú určené na jazdu počas mesiacov roka s nízkymi teplotami, na zasneženej či zľadovatenej vozovke.

Na zimných pneumatikách môžete jazdiť počas celého roka. Ide však o neefektívne riešenie, nakoľko sa rýchlo opotrebujú, sú nekomfortné aj z hľadiska hlučnosti a spotrebu paliva zvyšujú zhruba o 10 percent.

Zimné pneumatiky, s hĺbkou dezénu minimálne 4 mm, sa odporúča používať od 15. novembra do 31. marca v prípade, že je na ceste súvislá vrstva snehu, ľadu či námraza. Vždy treba prihliadať na poveternostné podmienky a nie sa striktne držať týchto termínov, nakoľko počasie je nevyspytateľné. Podľa odporúčaní je vhodné prezuť zimné pneumatiky, keď niekoľko dní za sebou klesne teplota pod 7 stupňov Celzia.

S prezúvaním gúm na letné sa neponáhľajte napríklad v prípade, že bývate v horských oblastiach, v ktorých sa mrazy vyskytujú aj počas jari.

Celoročné pneumatiky

Pri vyberaní celoročných pneumatík treba myslieť na dôležité pravidlá – dezén pneumatiky musí byť v lete aspoň 1,6 mm, v zime 4 mm. Jednoznačnou výhodou tohto typu pneumatík sú nižšie náklady. Nevýhodou je nevhodnosť pri rýchlej jazde a tiež nízka spoľahlivosť počas daždivého a zasneženého počasia.

Toto riešenie nie je vhodné pre tých, ktorí auto využívajú pravidelne. Naopak, na zváženie je pre príležitostných šoférov.

PZP online

Výber kvalitných pneumatík je jedným z kľúčov jazdy bez starostí. Dôležitá je aj pravidelná kontrola hĺbky dezénu. Nepodceňujte ani skutočnosť, že pneumatiky by ste mali, bez ohľadu na frekvenciu jazdenia, používať maximálne 5 sezón.

Okrem toho zvážte aj výhodné PZP online, vďaka ktorému do päť minút nezáväzne zistíte výšku povinného zmluvného poistenia. To pokryje škody na majetku a zdraví v prípade, že svojím autom spôsobíte škodu niekomu inému.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.