Zdieľať

Viete, ktoré autá sú najbezpečnejšie a aké prvky sa hodnotia?

ktore auta su najbezpecnejsie ake prvky sa hodnotia

Keď sa povie „bezpečné autá”, čo si ako prvé predstavíte? Top výbavu, asistenčné systémy, skvelé ovládanie? No nezabudnite myslieť aj na poistenie auta.

ktore auta su najbezpecnejsie ake prvky sa hodnotia

Keď sa povie „bezpečné autá”, čo si ako prvé predstavíte? Top výbavu, asistenčné systémy, skvelé ovládanie? No nezabudnite myslieť aj na poistenie auta.

Prinášame vám rebríčky odhaľujúce najbezpečnejšie autá za rok 2019 a rovnako tak i zoznam tých najmenej bezpečných.

Najbezpečnejšie autá za rok 2019

Podľa nezávislého konzorcia Euro NCAP, ktoré každoročne vydáva zaujímavé rebríčky automobilov, považuje za najbezpečnejšie autá roka 2019  nasledovné:

 • top v ochrane dospelých  – Mazda CX-30 (99 %)

 • top v ochrane detí  – Mercedes-Benz CLA a Suberu Forester (91 %)

 • top v ochrane chodcov – Mercedes-Benz CLA a BMW Z4 (91 %)

 • top v asistenčných systémoch – Tesla Model 3 a Tesla Model X (94 %)

Celkovo spomedzi 55 otestovaných vozidiel v roku 2019 dostalo 5 hviezdičkové hodnotenie až 41 zástupcov. 

Malé autá

Čo sa týka víťazov jednotlivých automobilových tried, spomedzi malých áut si najviac bodov pripísali Audi A1 a Renault Clio. 

Renault Clio získalo za ochranu dospelej posádky 96 %, za ochranu detí 89 %, za ochranu chodcov 72 % a za asistenčné bezpečnostné systémy 75 %. 

Audi A1 získalo za ochranu dospelých 95 %, za ochranu detí 86 % a za ochranu chodcov 73 %, asistenčné a bezpečnostné systémy ohodnotili na 80 %.

 

Rodinné autá

V triede malých rodinných vozidiel dominoval Mercedes-Benz CLA. Za ochranu dospelej posádky dostal 96 %, za ochranu detí 91 %, za ochranu chodcov 91 % a asistenčné bezpečnostné systémy zodpovedal 75 %.

V triede veľkých rodinných áut vedú BMW radu 3 a Tesla Model 3. 

Tesla získala za ochranu dospelých 96 %, za ochranu detí 86 %, za ochranu chodcov 74 %, asistenčné a bezpečnostné systémy zodpovedali 94 %. 

BMW radu 3 získalo postupne v rovnakých kritériách 97, 87, 87 a 76 %.

Terénne autá

Čo sa týka malých terénnych vozidiel, víťazom je nový Forester e-BOXER. Ten okrem iného dosiahol pri teste ochrany detských pasažierov historicky najvyššie skóre vo svojej triede. Za ochranu dospelej posádky získal 97 %, za ochranu detí 91 %. Ochranu chodcov ohodnotili na 80 % a aktívnu bezpečnosť a asistenčné bezpečnostné systémy na 78 %.

Najbezpečnejším veľkým terénnym vozidlom roka 2019 je Tesla Model X. Dospelú posádku chráni na 98 %, deti na 81 %, chodcov na 72 % a asistenčné bezpečnostné systémy dokonca na 94 %.

Hybridy a elektromobily

V špeciálnej triede hybridov a elektromobilov bola jasným favoritom Tesla Model 3. Za ochranu dospelých získala 96 %, za ochranu detí 86 % a za ochranu chodcov 74 %. Pri kritériu asistenčných a bezpečnostných systémov si pripísala 94 %.

 

Najnebezpečnejšie autá za rok 2019

Naopak, medzi najnebezpečnejšie autá za rok 2019 sa podľa Euro NCAP zaraďujú Jeep Renegate, SEAT mini či Škoda CITIGO.

Takáto kritika automobiliek má zmysel, aby tieto zákazníkom neponúkali autá s odfláknutou bezpečnosťou za tisíce eur. Zdravie a životy dospelých i detských pasažierov, motorkárov a cyklistov je potrebné chrániť za každú cenu.

Poistenie auta

V rámci bezpečnosti sú tu však aj také opatrenia, ktoré môžete urobiť len vy sami. Odporúčame vám tzv. Šikovné poistenie vozidla, ktoré je kombináciou PZP a havarijného poistenia. Pomôže vám pri krytí rizika zodpovednosti za škodu, ktorú spôsobíte inému prevádzkou motorového vozidla (PZP), i v prípade havárie a vandalizmu, krádeže, alebo živelnej udalosti (havarijné poistenie online).

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.

 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia