„Najväčšiu skupinu pacientov tvorili malé deti vo veku 2 až 3 roky. Ďalšou ohrozenou skupinou boli mladí ľudia od 20 do 24 rokov, ktorí pravdepodobne zabudli na pitný režim počas letného festivalu alebo fyzicky náročnej brigády,“ vysvetľuje hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Ako ďalej dodáva, najčastejšie diagnózy spôsobené teplom boli úpal, strata vedomia, kŕče z horúčavy, vyčerpanie organizmu a opuchy.
Revízna lekárka Ingrid Dúbravová hovorí, že malé deti necítia smäd tak, ako dospelí: „Rodičia by mali deťom ponúkať pitie v pravidelných intervaloch, nie až po pár hodinách, keď si dieťa samo vypýta vodu. To je už neskoro.“
Skúsená lekárka tiež upozorňuje rodičov, ktorí sa prechádzajú s bábätkom v kočíku, aby ho určite neprekrývali plienkou, či dečkou. „Pobyt na čerstvom vzduchu je samozrejme dôležitý, no keď kočík prekryjete plienkou, toho vzduchu tam má bábätko asi toľko, ako v skleníku. Navyše tým zvyšujete teplotu okolo bábätka, čo je tiež nebezpečné. Lepšie je používať predĺženie na striešku, ideálne s UV filtrom. Samozrejme, prechádzky by som odporúčala skoro ráno alebo čo najneskôr večer a v tieni,“ dopĺňa I. Dúbravová.
Nezabudnite dieťa v aute – horúčava ho môže zabiť!
Rodičia, ktorí v lete idú so svojimi deťmi niekam autom by sa vždy, ale naozaj vždy, mali uistiť, že nezabudli dieťa v aute. Vyčerpanie a únava robia svoje, a tak sa to môže stať každému. Zachrániť život však môže aj všímavá verejnosť, tak ako naposledy pani z Nitry, ktorá postrehla v aute zamknutého, už prehriatého chlapca.
Ako teda máte správne postupovať, ak nájdete dieťa alebo zviera v zamknutom aute?
V prvom rade sa pokúste nájsť a privolať majiteľa auta. Zavolajte políciu, ktorá môže majiteľa vozidla tiež kontaktovať. Určite volajte aj rýchlu záchrannú zdravotnú službu.
V prípade, že ide o ohrozenie života, môžete na aute rozbiť okno a dieťa zachrániť. Nemajte obavy, nedopustíte sa tým trestného činu. Okno treba rozbiť opatrne, mimo miesta, na ktorom dieťa sedí. Zachránené dieťa umiestnite do tieňa, opatrne ochladzujte a čakajte na príchod záchranky.
Podobne postupujte aj pri záchrane zvieraťa. Tieň, opatrné schladenie vlažnou vodou a pomoc veterinárneho lekára, mu môže zachrániť život.