Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Uhniezdenie vajíčka alebo menštruácia? Ako ich rozlíšiť ľahko a jednoducho vďaka týmto znakom

menštruácia alebo uhniezďovanie vajíčka pri otehotnení?

Ak sa snažíte o bábätko, dni pred dátumom očakávanej menštruácie môžu ubiehať neuveriteľne pomaly. Na tehotenský test je však ešte priskoro.

menštruácia alebo uhniezďovanie vajíčka pri otehotnení?
V článku si prečítate:

Implantačné špinenie môže byť jedným z prvých príznakov tehotenstva, ktorý vám prezradí, že sa niečo deje. Od začínajúcej menštruácie ho rozlíšite na základe týchto niekoľkých znakov.

Načasovanie

Implantačné krvácanie úzko súvisí s ovuláciou. Tá pri pravidelnej menštruácii nastáva zhruba v strede cyklu. Väčšinou to býva medzi 14. až 16. dňom cyklu (samozrejme, vždy závisí od dĺžky a pravidelnosti cyklu). V takom prípade k implantácii, teda k zahniezdeniu oplodneného vajíčka do sliznice maternice, dochádza medzi 22. až 26. dňom cyklu. Vďaka tomu môžete spozorovať implantačné krvácanie už niekoľko dní pred termínom menštruácie. Stretáva sa s ním približne 30 percent budúcich mamičiek.

Intenzita

Na rozdiel od menštruačného krvácania je implantačné špinenie oveľa slabšie. Väčšinou sa jeho stopy z času na čas objavia na toaletnom papieri. Môžete špiniť aj dlhšie, avšak intenzita krvácania by sa nemala stupňovať. Menštruačné krvácanie sa občas rozbieha pomaly, postupne však naberie na svojej intenzite.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Zafarbenie

Zafarbenie a vzhľad implantačného krvácania sa môže meniť, preto môže byť náročnejšie odlíšiť ho od začínajúcej menštruácie:

Zloženie

Počas menštruácie sa krv zmiešava s kúskami oddelenej sliznice, čo môžete spozorovať aj na štruktúre a zložení menštruačnej tekutiny. Pri implantačnom krvácaní k tomuto javu nedochádza. Preto je špinenie jasnejšie, bez kúskov tkaniva.

Trvanie

Implantačné krvácanie zvyčajne trvá jeden až dva dni, pričom si nevyžaduje častú výmenu menštruačných pomôcok. Na zachytenie špinenia postačí aj slipová vložka.

Pridruženie ďalších príznakov

Implantačné krvácanie môže byť sprevádzané aj:

Tieto príznaky však nie sú smerodajné, pretože môžu byť aj znakom predmenštruačného syndrómu.

Implantačné krvácanie sa vyskytuje v prvom trimestri tehotenstva. Nemalo by ale naberať na intenzite. Pokiaľ máte pozitívny tehotenský test a začnete intenzívne krvácať, vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc. Môže to byť predzvesť začínajúceho potratu.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Naučte sa rozlišovať

Slabšie krvácanie nemusí byť vždy znakom implantácie vajíčka. Môže sa vyskytnúť aj z iných dôvodov. Toto sú najčastejšie z nich:

V prípade akýchkoľvek nejasností kontaktuje svojho lekára, ktorý vás vyšetrí a zistí, či je všetko v poriadku.

Zdroje:

LEWIS, Rhona. Implantation Bleeding vs. Period Bleeding: How to Tell the Difference. Healthline [online]. 20. 05. 2020 [cit. 2021-02-16]. Dostupné z: healthline.com

Spencer, Elizabeth Helen. “What Color Is Implantation Bleeding? Experts Explain | MemorialCare.” [online]. 20. 05. 2020 [cit. 2021-02-16]. Dostupné z: memorialcare.org

Donaldson-Evans, Catherine. “Is It Implantation Bleeding — or Just My Period?” What to Expect, [online]. 20. 05. 2020 [cit. 2021-02-16]. Dostupné z: whattoexpect.com

Stöppler, MD, Melissa Conrad. “Spotting vs. Period: 12 Differences between Symptoms & Signs.” MedicineNet, [online]. 20. 05. 2020 [cit. 2021-02-16]. Dostupné z: medicinenet.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.