Zdieľať

Čo robiť v prípade poruchy auta v zahraničí? Tieto tipy vám ušetria starosti

pokazené auto v zahraničí
Porucha auta v zahraničí patrí medzi udalosti, ktoré nechcete nikdy zažiť. O to viac, ak idete s rodinou na vytúženú dovolenku a namiesto oddychu pri mori skončíte niekde v odstavnom pruhu, čakajúc na odťahovú službu.
pokazené auto v zahraničí
V článku si prečítate:

Náhla porucha vozidla, kvôli ktorej nebudete môcť pokračovať ďalej, je vždy veľkou nepríjemnosťou, nech sa už stane kdekoľvek. Obzvlášť nepríjemná a nebezpečná môže byť táto situácia najmä v zahraničí, kde sa vzhľadom na dostupnosť služieb, vzdialenosť od domova aj prípadnú jazykovú bariéru všetko komplikuje ešte viac. Pokazené auto vám tak pripraví nielen krušné chvíle, ale môže vás veľmi zabolieť aj po finančnej stránke. Ako takejto situácii predísť a čo robiť, ak sa jej predsa len nevyhnete?

Poradíme, čo robiť v prípade poruchy auta v zahraničí a ako vás môže zachrániť kvalitné poistenie.

Pred dlhou cestou si nechajte prezrieť auto

Hovorí sa, že každý šofér svoje auto pozná najlepšie, to však ale neznamená, že vás porucha neprekvapí v tej najnevhodnejšej situácii. Najmä, ak máte staršie auto, oplatí sa ho dať poriadne skontrolovať.

Základné úkony ako kontrolu prevádzkových kvapalín či tlaku pneumatík zvládnete aj sami, no pre detailnejšiu prehliadku budete musieť navštíviť servis. Pár desiatok eur za dôkladnú prehliadku môžu byť nakoniec tie najlepšie investované peniaze.

Skontrolovať by ste si však nemali len auto samotné, ale aj platnosť PZP, havarijného poistenia či rozsah balíčka asistenčných služieb.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Prvoradá je bezpečnosť posádky

Ak už dôjde k poruche a auto sa stane nepojazdným, treba si zachovať chladnú hlavu a myslieť najmä na vašu bezpečnosť a bezpečnosť celej vašej posádky. V prípade, že ste na diaľnici, pokúste sa dôjsť aspoň k najbližšiemu odpočívadlu. Ak to nie je možné, zastavte v odstavnom pruhu, čo najrýchlejšie opustite auto a postavte sa v dostatočnej vzdialenosti za zvodidlá.

Uvedené platí pochopiteľne aj v prípade iných ciest, ako sú diaľnice. Pokazené auto riešte až vtedy, keď sú ostatní spolucestujúci v bezpečí.

Prijmite pomoc, ale nestrácajte obozretnosť

Môže sa vám stať, že vám pri poruche začnú pomáhať tzv. lovci nehôd či rôzni špekulanti, ktorí sa budú snažiť využiť vašu tieseň. Na jednej strane budú možno veľmi ochotní, no na druhej si potom za svoje služby nechajú poriadne zaplatiť. Nestrácajte preto obozretnosť a vždy sa pýtajte na ďalší postup. V

prípade, že sa neviete dohovoriť, skúste sa obrátiť na poisťovňu, ktorá vám aj v rámci PZP môže ponúkať rôzne služby, ako napríklad tlmočenie cez telefón.

Zistite, na čo máte nárok

Ak máte novšie auto, ktoré je v záruke, alebo vám predajca ponúka možnosť asistenčných služieb, zistite si, na čo presne máte nárok, aby vás neskôr nezaskočil poriadne mastný účet.

Ani odtiahnutie zdarma nemusí byť tak celkom zdarma v prípade, že ide o zahraničie a auto je potrebné odtiahnuť ďalej ako do najbližšieho autorizovaného servisu. Okrem toho počítajte s tým, že môžete, ale aj nemusíte mať nárok na náhradné auto zdarma a preplatenie ubytovania v miestnom hoteli.

V prípade, že máte staršie auto, určite si preverte obsah asistenčných služieb v rámci poistenia auta, prípadne v rámci cestovného poistenia.

Na infolinke poisťovne sa tiež dozviete, ako v konkrétnom prípade postupovať ďalej, keďže nie vždy sa oplatí auto odtiahnuť naspäť do vlasti. Menšie závady totiž ľahko vyrieši aj miestny servis odporučený poisťovňou a v prípade krytia zárukou autorizovaný servis.

Pre pokojný spánok sa teda neoplatí iba dokonale poznať stav svojho auta, ale tiež rozsah asistenčných služieb v rámci havarijného poistenia auta alebo PZP.

Ak sa vám čas do najbližšej cesty za hranice rýchlo kráti a chcete mať istotu, oplatí sa vedieť, že poistenie online je spôsobom, ako si rýchlo objednať aj doplnkové balíky služieb, vďaka ktorým môžete cestovať naozaj bezstarostne.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.