Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Radíme vodičom: Takto postupujte pri strete so zverou!

zver na ceste
Na jeseň sú zvieratá v období ruje a vo veľkom sa presúvajú. Navyše, popri cestách je popadaných množstvo plodov zo stromov, ktoré sú pre zver ľahkou a chutnou formou potravy. To všetko zvyšuje riziko dopravných nehôd na vozovkách. Dlhoročný motoristický novinár Ing. Peter Mihálik má pre vodičov cenné informácie o tom, ako postupovať, keď vám do cesty vbehne zviera a čo robiť, ak dôjde k zrážke.
zver na ceste
V článku si prečítate:

Aké nástrahy na cestách prináša so sebou jeseň?

V jesennom období by mali byť vodiči za volantom viac ostražití. S meniacou sa teplotou vzduchu sa menia aj podmienky na vozovkách: „Ráno a už aj neskoro večer je tak chladno, že aj na suchom asfalte na letných pneumatikách sa môže šmýkať. Problémy spôsobuje aj nízko položené slnko, ktoré keď svieti vodičovi do očí, výrazne zhoršuje reakčný čas a rozhľad,“ objasňuje motoristický novinár Peter Mihálik.

No a v neposlednom rade je to aj zvýšený výskyt divej zvery pri vozovkách. „Počet škodových udalostí, ktoré sú spôsobené stretom so zverou, je každoročne pomerne rovnaký – v našej poisťovni ide o približne tristo takýchto prípadov.

Zväčša sa jedná o poškodenia predných častí vozidla v závislosti od nárazu – nárazníky, mriežky chladiča, kapoty, ale aj čelné sklo,“ vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa poisťovne Union.

Musíme si na zver dávať pozor aj cez deň alebo je riziková len jazda v noci?

Zvieratá sú živé tvory, ktoré sa pohybujú počas celého dňa. Neraz sa z rôznou lesnou zverou môžeme stretnúť napríklad aj v okrajových častiach miest, či na otvorenom priestranstve. Samozrejme, pohyb zveri v noci je väčší, ale obozretný treba byť aj cez deň.

„Zo svojich skúseností môžem povedať, že som sa už stretol s prebiehajúcim stádom srniek počas bieleho dňa, alebo so srnkou sediacou na teplom asfalte v podvečerných hodinách. Rovnako nebezpečné sú aj menšie tvory ako líška či zajac, pretože môžu narobiť na vozidle rovnako veľké škody“, dopĺňa Peter Mihálik.

Ako môžeme eliminovať riziko stretu so zverou?

„Vo všetkých prípadoch platí, že „menej je viac“, teda menej rýchlosti a viac ostražitosti a to hlavne na miestach, kde cestu lemuje húština, stromy či les,” pripomína motoristický novinár.

Dôležité je sledovať okraj vozovky, za tmy prezrádzajú zver svietiace oči. Je mimoriadne dôležité, aby cestári, ktorí sa starajú o okolie vozovky, pravidelne kosili trávu a strihali kríky, pretože prehľadná krajnica umožňuje rýchlejšie zareagovať.

Čo treba spraviť v prípade nehody pri strete so zverou?

V jesennom období, pre ktoré sú typické okrem farebných lesov sychravé a hmlisté dni a noci, je základom po zrážke so zverou skontrolovať pasažierov, či nedošlo k zraneniam. Následne je potrebné označiť miesto nehody tak, aby bolo pre ostatných vodičov za každého počasia v dostatočnej vzdialenosti viditeľné.

„Pokiaľ je vozidlo havarijne poistené, treba privolať na miesto nehody dopravnú políciu, ktorá vyhotoví policajný zápis. Je potrebný pri nahlásení škody v poisťovni. Zver je síce takpovediac účastníkom dopravnej nehody, ale potrebujete o tom aj dôkaz.
Udalosť je potrebné nahlásiť aj príslušnému poľovníckemu združeniu, najmä pokiaľ ide o vysokú zver, alebo líšky, diviaky a medvede. Pomôcť vám s tým môžu privolaní policajti alebo, odporúčam obrátiť sa na tiesňovú linku 112,“ radí Peter Mihálik. So zvieraťom po zrážke nikdy nemanipulujte, pretože toto právo prináleží len užívateľovi poľovného revíru.

Mám nárok na poistné plnenie pri strete so zverou?

Samozrejmosťou to je, pokiaľ máte uzatvorené havarijné poistenie. Nehodu je nutné nahlásiť poisťovni a pripojiť všetky príslušné dokumenty. Ak si na svoje auto nechcete uzatvárať havarijné poistenie, ale obávate sa takýchto nehôd, môžete využiť aj ďalšiu možnosť ako si uplatniť poistné plnenie. Je ňou doplnkové poistenie k povinnému zmluvnému poisteniu. V rámci doplnkového poistenia Stret so zverou je vaše vozidlo chránené v prípade poškodenia alebo zničenia pri strete s divou zverou. U nás je výška poistného plnenia 2500 eur a na plnení škodovej udalosti sa podieľate spoluúčasťou vo výške 100, 200 alebo 300 eur.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.