Zdieľať

Je vaša nehnuteľnosť dostatočne krytá, ak by došlo ku škodovej udalosti?

poistenie domu a bytu
Všetko je dnes drahšie - okrem potravín či energií stúpli aj ceny bytov a domov. Len v minulom roku sa zvýšili ceny bytov o osemnásť percent a podobný trend vidno pre drahšie stavebné materiály aj u domov. Tento nárast spôsobil, že väčšina poistných zmlúv starších ako jeden rok, je už, žiaľ, neaktuálna. Nehnuteľnosti teda nie sú dostatočne kryté, ak by došlo k škodovej udalosti.
poistenie domu a bytu
V článku si prečítate:

Poistné zmluvy sú platné, ale neodrážajú realitu trhu

„Poistné zmluvy sú samozrejme platné, ale neodrážajú realitu na trhu nehnuteľností,“ vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa poisťovne Union. Pri poisťovaní majetku si totiž podľa nej vždy musíme položiť jednu zásadnú otázku: „Môžem si za sumu, ktorú mám uvedenú v poistnej zmluve kúpiť nový byt alebo postaviť nový rodinný dom v prípade, že by sa s mojim bývaním niečo stalo?“

Ak ste si napríklad trojizbový byt v Bratislave poistili na 150 tisíc eur a zhorí do tla, ako sa nie tak dávno stalo v Prešove, tak si dnes za 150 tisíc byt v podobnej lokalite už asi nekúpite. Podobná logika platí aj u domov.

Vyššie krytie nemusí znamenať vyššie poistné

Poisťovne preto aktívne prechádzajú poistné zmluvy svojich klientov, a ak zistia, že niektorá je podhodnotená, oslovia klienta s návrhom úpravy poistných podmienok. Netreba sa toho báť – stáva sa totiž aj to, že klient dostane od poisťovne vyššie krytie a ani nezaplatí vyššie poistné ako má nastavené v súčasnosti, čo sa teda naozaj oplatí.

„Na trhu sú dokonca aj také staré poistné zmluvy, že sú v nich jednotlivé poistné sumy uvedené v slovenských korunách. Napríklad kuchyňa, ktorá je poistená na 50 tisíc korún. Ak by v domácnosti došlo k elektrickému skratu alebo by kuchyňu kompletne vytopilo, za 1 600 eur by ste si v dnešnej dobe novú linku so spotrebičmi už nezaobstarali,“ objasňuje Marek Švirloch, expert z Odboru vývoja produktov Unionu.

A čo ak ste v ostatnej dobe navštívili banku, aby ste si refinancovali hypotéku a zafixovali úrok na ďalších 10 rokov? „U týchto našich klientov a klientok boli znalci, ktorí nacenili ich nehnuteľnosti na aktuálne trhové hodnoty. Klienti a klientky si následne upravili aj poistné zmluvy a tieto sú teda v poriadku,“ hovorí B. Dupaľová Ksenzsighová.

Zistite, koľko by vás stálo poistenie nehnuteľnosti pri jej aktuálnej hodnote. Nechajte nám kontakt a my vám zavoláme.

Nastavte si poistenie nehnuteľnosti tak, aby bola v prípade škodovej udalosti dostatočne krytá. Radi vám pomôžeme. Nechajte nám kontakt a my vám zavoláme. 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.