Zdieľať

Zelená ani biela karta už neexistujú: Čím preukážete PZP?

auto bezpečnostné pásy žena
Zelená a biela karta boli donedávna doklady, ktoré museli mať vodiči pri sebe a preukázať nimi uzatvorené a zaplatené PZP, na Slovensku aj v zahraničí. Časom ich nahradila jediná karta, ktorú však rovnako treba nosiť so sebou na Slovensku aj mimo neho.
auto bezpečnostné pásy žena
V článku si prečítate:

Zelená a biele karta už neexistujú

Zelená a biela karta boli dokladmi potvrdzujúcimi, že majiteľ vozidla má uzatvorené a zaplatené povinné zmluvné poistenie PZP.

Obe karty obsahovali:

Biela karta bola určená na preukázanie PZP na Slovensku, zelená karta zase v zahraničí. 

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Môžete platiť za poistenie auta menej?

U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si poistenie batožiny, úrazu a prémiové asistenčné služby.

Akú kartu k PZP dostanete dnes?

Obidve karty nahradil jediný doklad, často ešte aj dnes označovaný ako zelená karta, hoci svoju pôvodnú farbu už nemá. Ide skôr o identifikáciu toho, aký doklad to je – že sa viaže k PZP a že je akceptovaný aj v zahraničí. 

Dostanete ju už v elektronickej podobe, e-mailom, takže nemusíte čakať na jej zaslanie poštou.

Dôležité však je, že ju nestačí pri prípadnej kontrole ukázať v elektronickej podobe, ale je potrebné ju vytlačiť. Doklad o PZP teda potrebujete mať fyzicky pri sebe. 

PZP online si u nás vybavíte v priebehu niekoľkých minút, pohodlne a rýchlo. Rovnako odporúčame zvážiť aj uzatvorenie havarijného poistenia, ktoré vám pomôže pokryť náklady na opravu vášho auta v prípade dopravnej nehody, stretu so zverou a v niektorých ďalších prípadoch.

Článok bol pôvodne publikovaný na portáli Onlia a aktualizovaný v januári 2024.

Lucia Papanova

Lucia Papanova

Tento text sa doťahuje z profilu: - vo wordpresse mouse over na svoje meno vpravo hore, - click "upraviť profil - scroll do sekcie "životopis" - vyplniť

Lucia Papanova

Tento text sa doťahuje z profilu: - vo wordpresse mouse over na svoje meno vpravo hore, - click "upraviť profil - scroll do sekcie "životopis" - vyplniť

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.