Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Je čas ísť do postele! Ako si poradiť s ukladaním dieťaťa na spánok bez kriku?

ukladanie detí na spánok

„O päť minút sa zhasína!“ Potom už len pusa na dobrú noc a váš drobec spí spokojne do rána. Takéto očakávania má množstvo rodičov. Zvyčajne to však takto nebýva ani zďaleka, alebo nie stále a v každom období.

ukladanie detí na spánok
V článku si prečítate:

Čas, kedy by malo dieťa chodiť do postele, závisí od jeho veku. Deti od 3 do 5 rokov by mali spať 10 až 13 hodín denne, zatiaľ čo deťom od 6 do 12 rokov stačí 9 až 12 hodín spánku.

Buďte dôslední a trvajte na pravidlách

Mladšie deti môžete ukladať do postele ešte pred ôsmou hodinou, so staršími si môžete dohodnúť neskorší čas večierky. Napríklad cez týždeň o 20:00 hodine, zatiaľ čo cez víkend a počas prázdnin im môžete večierku posunúť o 30 minút až hodinu. Závisí to od toho, čo vám bude najviac vyhovovať.

Keď sa dohodnete na čase, nenechajte dieťa vyjednávať. Čas večierky si stanovte ako hlavnú prioritu. Pokiaľ nebudete pevní, dieťa raz-dva vycíti vašu neistotu. Stabilný čas zaspávania má viaceré výhody. Aj neohlásené návštevy odídu domov oveľa skôr.

Spánok nie je trest

Dieťa často vníma spánok ako trest. Áno, častokrát aj pričinením rodičov. „Tak už mám toho dosť! Uprac hračky a rýchlo do postele!“ Ak aj vy občas skĺzavate k podobným rozkazom, skúste zmeniť taktiku. Ukážte dieťaťu výhody spánku. Aby sa mohlo tešiť na večer a mohlo si dokonale oddýchnuť.

Ťahajte za jeden koniec

K času spánku by mali rovnako pristupovať obaja rodičia. Zabudnite na dobrého a zlého policajta. Určite vám obom ide o dobro dieťaťa. Pokiaľ jeden rodič povolí, zatiaľ čo druhý bude trvať na pravidlách, nikam sa nedostanete. Skôr, než stanovíte dieťaťu čas večierky, podrobne to s partnerom preberte. Aby ste mali istotu, že obaja ťaháte za ten istý koniec.

Zobuďte ho skôr

A to aj vtedy, keď bude vaša ratolesť mrzutá a unavená. Vylihovanie v posteli doobeda nie je zdravé, ani dieťaťu neumožní dospať zameškaný čas. Pri pravidelnom budení sa oveľa skôr prestaví na nový režim. Cez víkend taktiež nemusí dlho spať, stačí o hodinku viac ako cez týždeň.

Spravte si rutinu

Inak si dieťa raz-dva nájde dôvod, prečo vykĺznuť z postele. Niečo dobré na papanie, napiť sa, zobrať si zabudnutú hračku. Často práve tým umelo naťahuje čas. Môžete si spolu vyrobiť kartičky, na ktorých bude mať zoznam všetkého, čo treba urobiť. Nebudete tak musieť dieťatko naháňať kvôli neumytým zubom, prezlečeniu do pyžamka či iným večerným povinnostiam.

Pochopte význam stanovenia pravidiel

Je dôležité, aby ste vy sami pochopili, prečo posielate dieťa do postele. Do určitého veku to samo nezvládne. Katarína vie o tom svoje: „Nechcela som trvať na žiadnych hraniciach. Myslela som si, že moje dieťa samo pocíti, kedy je čas ísť do postele. Sama som v detstve musela až do piateho ročníka chodiť spávať so sliepkami. Nemohla som zaspať dlhé hodiny. To som svojmu dieťaťu nechcela urobiť. A realita? Samko si nikdy neľahol sám od seba. Bol podráždený, vyčerpaný, mrzutý, no na spánok nemal vôbec čas,“ priznáva. Práve to bol pre ňu dostatočný signál na to, aby začala trvať na pravidlách.

Chcete zistiť, či má dieťa dostatok spánku? Ak dokáže zaspať do 10 až 15 minút po uložení do postele a ráno vstane samo od seba, znamená to, že ho má dostatok. V opačnom prípade treba niečo zmeniť.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.