Zdieľať

Exotické destinácie: Cez cestovku alebo na vlastnú päsť?

Mnohí z vás už určite zatúžili po návšteve miest, kam sa bežný smrteľník nedostane. Slováci radi cestujú a destinácie, ktoré sú od našej krajiny trochu ďalej, nie sú výnimkou. Chceli by ste sa tiež pozrieť do Južnej Ameriky alebo do Ázie? Láka vás africký kontinent?

Máte chuť na niečo exotické?

Mnohé cestovné kancelárie ponúkajú cestovateľom prakticky všetky krajiny sveta, pričom v portfóliu niektorých nájdete aj vskutku dobrodružné „zájazdy”, ktoré sú určené iba skúseným cestovateľom. S kvalitnou cestovnou kanceláriou si však môžete byť istí, že vám bude poskytnutý profesionálny servis, nemusíte plánovať trasu, zháňať ubytovanie či hľadať tie správne letenky v termíne, ktorý vám vyhovuje.

Častokrát máte k dispozícii aj sprievodcu alebo delegáta, ktorý ovláda miestny jazyk, pozná prostredie a vie nielen vyriešiť prípadné problémy, ale aj odporučiť zaujímavé pamiatky, miesta či lokálnu kuchyňu.

 

Bez cestovky

Prečo sa teda mnohí vydávajú aj do exotických končín bez komfortu cestovnej kancelárie? Najčastejším dôvodom je cena, keďže za služby cestovnej kancelárie, samozrejme, zaplatíte. Nie je to však iba o šetrení.

Ak preferujete flexibilný časový harmonogram, neobľubujete dopredu naplánovaný itinerár a radi sa rozhodujete priamo počas dovolenky, na čo máte chuť, tak vám cestovka vyhovovať nebude. Rovnako to platí v prípade, že máte chuť precestovať aj exotické miesta na vlastnú päsť, napríklad miestnou dopravou. Ďalšou výhodou cestovania na vlastnú päsť sú nielen ušetrené peniaze, ale aj možnosť viac spoznať krajinu a miestnych ľudí.

 

Do exotiky bez cestovky

Organizácia dovolenky v exotickej destinácii však nie je jednoduchá. Ako na to?

Letenky do vzdialených destinácií sa zvyknú pohybovať aj v tisíckach eur. Stačí však trochu času a trpezlivosti a aj letenku do Južnej Ameriky viete kúpiť oveľa lacnejšie. Rôzne vyhľadávače leteniek (napríklad Kayak.com alebo slovenský Pelikán.sk) uverejňujú lacnejšie ponuky na letenky alebo aj chybné tarify aeroliniek. Môžete si tak porovnať ceny viacerých leteckých spoločností a vybrať si tú najvýhodnejšiu ponuku.

Čo s ubytovaním? Okrem štandardnej ponuky hotelov môžete využiť aj iné spôsoby ubytovania. Apartmány a hotely nájdete za výhodné ceny napríklad cez Tripadvisor, Booking.com alebo Trivago. Vďaka službe AirBnB si môžete prenajať byt, dom alebo apartmán prakticky kdekoľvek vo svete. Ak si trúfate, môžete skúsiť aj Couchsurfing a zadarmo sa ubytovať u niekoho doma. V oboch prípadoch máte istotu, že nebudete tráviť čas v hotelovom rezorte, ale naozaj spoznáte krajinu a navyše ušetríte financie.

Do plánovania samotnej cesty a miest, ktoré chcete navštíviť, síce musíte investovať oveľa viac času, no aspoň si budete istí, že vám itinerár úplne vyhovuje. Aj v tomto prípade vám môže pomôcť internet, napríklad Tripadvisor, kde vám ľudia poriadia s akoukoľvek otázkou. Od toho, aký vlak si vybrať, kde sa ubytovať až po kúpu lístkov na metro alebo prenájom auta.

 

Na čo nezabudnúť pred cestou

Či už cestujete s cestovnou kanceláriou, alebo bez nej, zabudnúť na cestovné poistenie sa nevypláca. V exotických destináciách určite oceníte najmä asistenčnú službu, ktorá vám pomôže s hľadaním lekára, servisu alebo akoukoľvek inou otázkou či problémom, ktorý môže pri cestovaní nastať. Navyše, s poistením Union máte krytie liečebných nákladov v neobmedzenej výške. Výhodne a so zľavou sa môžete poistiť jednoducho a rýchlo cez internet

 

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.
0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia