Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Deti a koronavírus: pozor na multisystémový zápalový syndróm

dieťa s ochorením covid-19

S jeseňou prišla okrem bežného obdobia viróz a chrípkových ochorení aj druhá vlna pandémie koronavírusu. Na rozdiel od jari sú už dnes deti oveľa viac zvyknuté nosiť rúška, tentokrát je to nevyhnutné aj v škole. Čo vieme o koronavíruse po trištvrte roku od začiatku pandémie?

dieťa s ochorením covid-19
V článku si prečítate:

Po prepuknutí prvej vlny koronavírusu sa často hovorilo o tom, že deti sú zrejme menej infekčné a ochorenie znášajú ľahšie ako dospelí. Neskôr sa však ukázalo, že deti môžu byť často bezpríznakovými nosičmi ochorenia covid-19, napriek tomu, že ochorenie naozaj často ľahšie prekonajú.

Ako sa koronavírus správa v detskom tele?

V súčasnosti je zverejnených už množstvo štúdií, ktoré zisťovali ako sa koronavírus správa v detskom tele. Jedna z nich zistila, že koronavírus môže byť v nose dieťaťa prítomný až tri týždne, hoci dieťa nemusí byť po celý ten čas infekčné.

Zo skúmaných detí bolo až 20 % úplne bez príznakov, za menej ohrozené sa stále považujú deti do 12 rokov.

U menších detí sa ochorenie covid-19 prejavuje zvyčajne zvracaním a nevoľnosťou, bolesťami brucha, horúčkou a u starších detí sa pridávajú príznaky známe od dospelých pacientov – bolesť hrdla, hlavy a dýchavičnosť.

Bežná viróza alebo covid-19?

Pre laika je pomerne ťažké odlíšiť príznaky chrípkového ochorenia a covid-19. Najmä u detí to môže byť ešte náročnejšie. Bežné virózy a chrípky mávajú však rýchly nábeh a najmä chrípka môže dieťa doslova „zložiť“. Príznaky koronavírusu môžu byť oveľa pozvoľnejšie, dokonca sa môže zdať, že išlo o ľahkú bežnú virózu a potom sa prejavia inak (bolesti hlavy, zvracanie) či silnejšie (horúčky po dlhšom čase od predchádzajúcich príznakov).

Multisystémový zápalový syndróm

Stále však nie sú nepoznáme všetky účinky koronavírusu na ľudský organizmus. Známe sú prípady, kedy koronavírus u detí vyvolal tzv. multisystémový zápalový syndróm. Ten môže spôsobiť viaceré zápalové ložiská v organizme. Medzi najrizikovejšie patrí zápal srdca.

U detí boli popísané aj príznaky tzv. covidových prstov, začervenaných zápalových pľuzgierov na prstoch nôh, krvné výrony alebo kožný výsyp v podobe žihľavky.

Ako postupovať, keď má dieťa príznaky covid-19?

V prvom rade je potrebné kontaktovať detského lekára, najlepšie telefonicky. Vypíše vám žiadanku na test a na základe tejto žiadanky dostanete informáciu s presným časom a miestom, kde sa máte na test s dieťaťom dostaviť. Termín na test dostanete podľa toho, či má dieťa akútne príznaky (termín na test dostanete hneď), alebo bolo v kontakte s infikovaným človekom (v tom prípade sa čaká 5 dní). Na test sa môžete prihlásiť aj sami, ako samoplatca (cca 70 eur). Kontrolné testy sa robia po piatich až desiatich dňoch od potvrdenia pozitívneho testu.

Ako motivovať deti, aby si správne umývali ruky?

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.