Zákony o zimných pneumatikách: Rakúsko, Česko, Poľsko, Maďarsko

Zimné obdobie je v plnom prúde a výlety do susedných krajín majú aj v tomto období svoje zvláštne čaro. Či už sa chystáte na poznávací výlet, vianočné trhy, alebo lyžovačku, vždy je dobré vedieť, ako znejú zákony o zimných pneumatikách danej krajiny.

Česká republika

Zimné pneumatiky sú u našich českých bratov povinné od 1. novembra do 31. marca, ak sa na povrchu cesty nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tu sa však treba mať na pozore. Napriek tomuto zákonu môžu v danom období na niektorých úsekoch stanoviť dopravné značky povinnosť použitia zimných pneumatík či reťazí. Povinnosť použitia snehových reťazí určujú výlučne dopravné značky, a preto je dobré mať ich vždy poruke.

Zimné pneumatiky by mali mať minimálnu hĺbku dezénu 4 mm, pri vozidlách vážiacich viac ako 3 500 kg by to malo byť 6 mm.

Maďarsko

U našich južných susedov nie sú zimné pneumatiky zo zákona povinné. Na čo by ste však pri ich návšteve nemali zabudnúť, sú reťaze.

Aj keď táto krajina rozhodne nepatrí k hornatým, snehové reťaze by ste tu mali mať poruke vždy, a bez nich by ste nemali riskovať jazdu v zimnom období.

Poľsko

Poľská republika nemá v tomto smere žiadne špeciálne požiadavky, čo by sa mohlo na prvý pohľad javiť ako sen každého motoristu, ALE…!

Predstavte si Poľsko na mape. Áno, presne tak, je to naozaj jedna z tých severnejších krajín Európy. Určite nám dáte za pravdu, ak vám vzhľadom na jeho polohu použitie zimných pneumatík vysoko odporúčame.

Rakúsko

V Rakúsku by ste mali zimné pneumatiky obuť v rozmedzí 1. novembra až 15. apríla v prípade, že je cestná komunikácia pokrytá ľadom či snehom. Minimálna hĺbka dezénu by mala byť 4 mm.

So snehovými reťazami je to podobné ako v Česku. Ich potrebu určujú dopravné značky. Takže aj tu platí pravidlo: reťaze všade so sebou!

Užitočná rada navyše

Snehové reťaze pripevnené na pneumatikách hnacej nápravy sa môžu považovať za náhradu zimných pneumatík len v prípade, že je cesta úplne pokrytá snehom alebo ľadom a nehrozí poškodenie povrchu cesty. V opačnom prípade vám hrozí pokuta, v tom horšom dokonca dočasné odobratie vozidla. A to by už nebolo príjemné.

Výmena pneumatík za zimné je často vnímaná ako otravná povinnosť, ktorú však odporúčame nepodceňovať. Nikdy neviete, kedy a kde vás zima prekvapí, a to ani nehovoriac o mastných pokutách, ktoré vám v tomto období za jazdu v letných pneumatikách hrozia.

Hlavnou motiváciou pre vás by však mala byť vaša bezpečnosť. Pretože nič nie je dôležitejšie.