Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Ako zrušiť PZP

Ako-zrusit-pzp-banner
Povinné zmluvné poistenie (PZP) je možné zrušiť vo viacerých prípadoch, napríklad aj pri predaji auta. Viete, ako postupovať pri zrušení zmluvy o PZP?
Ako-zrusit-pzp-banner
V článku si prečítate:
Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Výpoveď PZP ku koncu poistného obdobia

Ak sa rozhodnete zrušiť poistenie ku koncu poistného obdobia, mali by ste vedieť, že dátum doručenia výpovede hrá zásadnú rolu.

Podľa zákona musíte výpoveď doručiť najneskôr 6 týždňov (čiže 42 dní) pred výročným dňom svojej poisťovni. Nezáleží, v aký deň ste písomnú výpoveď odoslali poštou.

Príklad: Ak vaše poistné obdobie končí k 31. decembru, poisťovňa by mala mať výpoveď od vás na stole najneskôr 18. novembra

Iné dôvody pre zrušenie PZP

Samozrejme, povinné zmluvné poistenie môžete vypovedať aj v inom prípade, než ku koncu poistného obdobia.

Krádež auta

Zmluvu môžete zrušiť aj vtedy, keď vám auto ukradli. Z tohto dôvodu je možné ukončiť poistku, ak máte z polície oznámenie o ukončení vyšetrovania.To znamená, že je potrebné počkať, či sa vozidlo nájde alebo nie. Ak nie zmluvu, je možné zrušiť po 30 dňoch od nahlásenia krádeže.

Odstúpenie od zmluvy do 2 mesiacov

Právo odstúpiť od zmluvy má tiež každý, kto poistku uzatvoril pred menej než 2 mesiacmi. Zákon takto chráni poisteného v prípade, že sa uzatvorené poistenie rozchádza s pôvodnou predstavou klienta, respektíve mu nevyhovuje.

Zvyčajne ale treba počítať s niekoľkodňovou výpovednou lehotou zo strany poisťovne a tým, že si časť poistného za toto obdobie poisťovňa nechá.

Predaj auta

Veľmi častým dôvodom zrušenia povinného zmluvného poistenia je predaj poisteného auta. Výpoveď poistnej zmluvy v tomto prípade podáva pôvodný majiteľ. Ukončenie zmluvy je nutné aj vtedy, keď ste auto darovali. Povinnosť týkajúca sa uzatvorenia zmluvy na PZP je potom na obdarovanom.

V prípade predaja auta bude poisťovňa potrebovať kópiu technického preukazu na pôvodného držiteľa s poznámkou o zrušení z polície alebo kópiu technického preukazu, ktorý je už vystavený na nového majiteľa.

Pre samotnú výpoveď zmluvy k PZP na internete ľahko nájdete vzor. Stačí tlačivo vyplniť, podpísať a poslať. Výpoveď spolu s ostatnými dokladmi doručte svojej poisťovni.

Vyradenie auta z evidencie vozidiel

Zrušiť PZP je nutné aj pri vyradení auta z evidencie vozidiel. Okrem samotnej výpovede budete potrebovať aj potvrdenie o vyradení vozidla z evidencie od polície.

Ako doručiť výpoveď PZP

Poistnú zmluvu, ktorú chcete ukončiť, je potrebné vypovedať písomne. Spôsob doručenia je na vás. Písomnú výpoveď môžete doniesť osobne na pobočku, alebo ju poslať poštou.

Ak nesiete výpoveď poistnej zmluvy osobne na pobočku poisťovne, nebojte sa vypýtať si potvrdenie o prevzatí. V niektorých prípadoch sa dá výpoveď uskutočniť aj cez internet.

V prípade, že chcete zrušiť poistenie v inom termíne než ku koncu poistného obdobia, nezabudnite si požiadať o preplatenie zvyšku poistného. Rovnako si skontrolujte, či vám poisťovňa dala potvrdenie o škodovom priebehu PZP.

Dôležité: Pamätajte na to, že o zrušenie PZP môže požiadať jedine poistený. Teda inak povedané osoba, ktorá uzatvorila zmluvu a zaplatila poistné. Prípadne ním poverená osoba, ktorá disponuje plnou mocou.

Ako zrušiť havarijné poistenie

Veľmi podobný postup vás čaká aj vtedy, ak sa rozhodnete zrušiť aktuálne havarijné poistenie. Dôvody výpovede zmluvy sú rovnaké ako u povinného zmluvného poistenia.

Platí, že ak chcete poistku zrušiť v období ukončenia poistného obdobia, musíte tak urobiť minimálne 42 dní pred výročným dňom. Nezabúdajte, že rovnako ako pri PZP, ani pri tomto type poistenia nerozhoduje dátum odoslania výpovede, ale dátum prijatia poisťovňou.

Medzi najčastejšie dôvody výpovede havarijného poistenia patrí:

Každá poisťovňa má vlastné podmienky poistnej zmluvy, ktoré si poriadne preštudujte. Inak sa môže stať, že sa poistenia tak ľahko nezbavíte. Naši klienti sa však môžu spoľahnúť, že ich vždy podržíme, no nikdy nedržíme.

Regina Juhásová

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.