Zdieľať

Ako zistiť majiteľa auta podľa ŠPZ

auto-špz
Podľa EČV (označovanej aj ako ŠPZ) viete vyhľadať poisťovňu, v ktorej je auto vinníka poistené. Vyhľadanie poisťovne podľa ŠPZ umožňuje centrálny register na webe.
auto-špz
V článku si prečítate:

Ako zistiť, kto je majiteľom auta

Policajný register nie je, z pochopiteľných príčin, verejne dostupný. Zostávajú však iné možnosti, ako si môžete uplatniť spôsobenú škodu z povinnej poistky vinníka.

Stačí poznať poznávaciu značku auta vinníka, podľa ktorej v centrálnom registri vyhľadáte poisťovňu jeho majiteľa. Rovnako môžete zistiť detailné informácie o vozidle prostredníctvom stránky overeniekilometrov.sk.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Poškodili vám auto a poznáte ŠPZ vinníka?

Ak ste si našli poškodené auto a poznáte ŠPZ vinníka, postupujte podľa bodov nižšie.

1. Privolajte políciu

Polícia spravuje evidenciu všetkých prihlásených vozidiel na Slovensku. Policajti vedia rýchlo cez vysielačku alebo terminál zistiť:

Prečo privolať políciu?

Ak nahlásite škodu na čísle 158 s tým, že poznáte ŠPZ vinníka, dokážu ho kontaktovať a zabezpečiť dôkazy. V takom prípade je dôležité poskytnúť kontakt na svedkov, ktorí udalosť videli.

Polícia svedectvo vie doplniť o záznamy mestských či priemyselných kamier z miesta nehody. Vyčkajte na príchod polície a vypýtajte si záznam resp. zápisnicu o škodovej udalosti.

2. Oznámte škodu poisťovni vinníka

Ak chcete nahradiť škodu na aute z povinného poistenia vinníka, je dôležité vedieť, kde je poistený. Vyhľadanie poisťovne podľa ŠPZ je jednoduché, dozviete sa to za pár sekúnd na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP).

Aké údaje je možné zistiť o aute?

Z SKP získate informácie ako:

Najdôležitejšie sú údaje o poisťovateľovi (čiže poisťovni vinníka) a číslo poistnej zmluvy. Spolu s ŠPZ a týmito údajmi treba nahlásiť škodu v poisťovni vinníka. V správe nezabudnite uviesť, že udalosť je vyšetrovaná políciou.

Ak polícia jednoznačne určí vinníka, je šanca získať odškodnenie vysoká.

Poškodili vám auto, no vinník je neznámy alebo nepoistený?

V prípade, že je vinník neznámy alebo nepoistený a vy máte záznam z polície, nemusíte škodu platiť z vlastnej peňaženky.

SKP je povinná preplatiť škodu z rezervného fondu pri neznámom alebo nepoistenom vinníkovi. Od nepoistených vodičov si SKP potom vymáha peniaze späť, keďže si nesplnili zákonnú povinnosť uzavrieť si povinné zmluvné poistenie.

Ako zistiť, kto je majiteľom auta zo zahraničia

Ak do vás mimo Slovenska nabúra auto so zahraničnou ŠPZ, je situácia oveľa komplikovanejšia. Podľa ŠPZ nezistíte ani majiteľa auta, ani jeho poisťovňu.

Poškodili vám auto v zahraničí a poznáte ŠPZ vinníka?

Postup je podobný ako na Slovensku. Výnimkou je, že si škodu budete uplatňovať u tzv. likvidačného zástupcu, ktorého má každá poisťovňa pre Slovensko určeného.

Postupujte takto:

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Náš tip: overenie vlastného PZP

Možnosť uzavrieť jednoducho a rýchlo online PZP je skvelá vec. Ak sa však neviete zbaviť neistoty z “virtuálneho nákupu”, skontrolujte si svoje povinné zmluvné poistenie cez SKP.

Stačí na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov zadať pár dní po uzavretí poistenia ŠPZ a presvedčiť sa, či všetko sedí.

Skontrolovať si viete, či je pri vašej ŠPZ správna poisťovňa a správny dátum platnosti poistenia. Ak náhodou nie, treba kontaktovať poisťovňu a požiadať o úpravu nesprávnych údajov.

Kupujete ojazdené auto? Overte si ho vďaka ŠPZ

Overenie skutočného majiteľa podľa ŠPZ sa vám zíde aj pri kúpe auta. Po Európe totiž koluje stále dostatok kradnutých áut a jeho kúpa vás môže vyjsť veľmi draho.

Pri kúpe hľadajte v registroch

Pri overovaní auta postupujte nasledovne:

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Náš tip: overenie stavu kilometrov

Pri autách, ktoré sú už niekoľko rokov registrované na Slovensku, si viete overiť vývoj stavu kilometrov počas technickej kontroly.

Akýkoľvek pokles na historickej krivke stavu tachometra je jasným indikátorom stáčania kilometrov, a teda pokusu o podvod pri predaji.

Regina Juhásová

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.