Zdieľať

4. týždeň tehotenstva

tehotenstvo stvrty tyzden

Štvrtý týždeň tehotenstva vás zrejme skolí únava. Doprajte si preto oddych. Už tušíte, že ste tehotná? Kedy navštíviť gynekologickúambulanciu a ako bude prebiehať prvé vyšetrenie?

tehotenstvo stvrty tyzden

Ako sa má bábätko?

Váš drobček je ozaj ešte drobčekom. Veľkosťou sa ponáša na makové semienko. Zo zhluku buniek sa počas štvrtého týždňa tehotenstva utvára embryo a základ placenty. Vytvorená je nervová trubica ako základ nervového systému, vytvorili sa aj základy chrbtice a mozgu

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Bunky v tele vášho dieťatka sa delia a rastú ohromným tempom. Vytvárajú sa základy pre ručičky aj nožičky.

Okrem bábätka sa formuje aj vnútorný plodový obal, ktorý sa plní plodovou vodou. V tomto domčeku bude vaše bábätko v bezpečí bývať a rásť až do pôrodu.

Ako sa má mamička?

Vaše telo sústreďuje svoju energiu na tvorbu nového života vo vás. Do krvi sa vám uvoľňuje hormón HCG, takzvaný ľudský choriový gonadotropín. Práve podľa zvyšujúcej sa prítomnosti tohto hormónu ste mohli vidieť svoj tehotenský test ako pozitívny.

Okrem tehotenského testu vie vaše tehotenstvo potvrdiť najmä návšteva gynekologickej ambulancie: vaginálnym ultrazvukom alebo krvnými testami. Niekedy tehotenské testy z lekární totiž môžu ukazovať „falošne“ pozitívne výsledky.

Dve čiarky môžu znamenať, že oplodnené vajíčko sa začalo zahniezďovať na stene maternice, no tento proces istý čas trvá a môže sa stať, že vajíčko sa neuhniezdi. V takom prípade nastupuje trošku silnejšia menštruácia s jemným oneskorením a vaše telo vajíčko vylúči.

Okrem hormonálnych zmien môžete pozorovať aj hmatateľné zmeny na svojich prsníkoch. Mliečne žľazy sa aktivujú, čiže prsia sú väčšie a pevnejšie. Zväčšujú sa postupne aj bradavky a dvorce. Zrejme ste si všimli nielen zmeny vo veľkosti: vaše prsníky a bradavky sú aj oveľa citlivejšie na dotyk.

Citlivejšie je aj vnímanie sveta. Hormonálne zmeny, ktoré sú vo vašom tele naštartované na plné obrátky, sa podpisujú na výkyvoch nálad. Niekedy až tak, že ani nepotrebujete tehotenský test. Ten nový príval emócií jednoducho všetko prezradí.

Náš tip: ukážte Šípkovej Ruženke, ako sa oddychuje!

Zdroj: pixabay.com

Už spomínané hormonálne zmeny, konkrétne progesterón, má na svedomí zvýšenú únavu. Nestačí ísť spať o pol hodinu skôr. Telo si doslova žiada hodiny spánku navyše. Aby ste zvládali svoje každodenné povinnosti a zároveň nechodili ako mátoha, spite, koľko sa dá.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Počas víkendu si vypnite budík a doprajte si osviežujúci spánok aj popoludní. Vaše telo sa vám poďakuje. Počas spánku totiž vaše telo načerpá nové sily. A nielen telo. Oddýchnutá myseľ je menej náchylná nasadnúť s rozbúrenými hormónmi na emočnú horskú dráhu.

A skutočne nemusíte drhnúť celý príbytok od strechy po pivnicu. Robte len to najnutnejšie a ak je to možné, radšej si doprajte dlhší spánok. Zvýšená únava zvykne časom ustúpiť a o domácnosť sa iste radi postarajú aj ďalší jej členovia.

Zdroj: freepik.com

Pokiaľ cítite, že počas dňa, hlavne po obede, vám dochádzajú baterky, zoberte si deň či dva dovolenky alebo takzvaný „self recovery day”. Mnohí zamestnávatelia ho ponúkajú ako benefit na zotavenie bez toho, aby ste museli merať cestu k lekárovi. Využite skrátka všetky dostupné možnosti na to, aby ste si oddýchli a poriadne si pospali.

Pravda alebo mýtus: je pravda, že dievčatko berie matke krásu?

To, ako žena počas tehotenstva vyzerá, závisí do veľkej miery od toho, ako sa cíti. Prvý trimester býva náročný na sprievodné príznaky tehotenstva, ktoré na kráse nepridajú zvyčajne nikomu: únava, zvracanie či mdloby si nevyberajú mamičky podľa toho, či čakajú dievčatko alebo chlapčeka.

V istej fáze tehotenstva, zvyčajne to býva druhý trimester, mnohé ženy zažívajú úplný boom energie, elánu a sily. Doslova žiaria, sú spokojné, vo všetkých oblastiach svojho pracovného či osobného života sa im darí. A opäť to nezávisí od toho, či čakajú dievčatko alebo chlapčeka. Čiže je to mýtus.

Čo áno – a čo nie?

Prispôsobte svoj šatník svojmu telu a pohodliu – osvedčené sú legíny a voľnejšie nohavice, obľube sa tešia aj tuniky, šaty so strihom do A a voľné svetríky. Nebojte sa, že budete vyzerať ako vo vreci. Ak si k legínam dáte voľnejší hladký sveter, môžete ho ozdobiť výrazným elegantným náhrdelníkom.

Doprajte si komfortnú bielizeň – taká, ktorá vás príliš obopína, nie je vhodná. Vaše prsia potrebujú oporu, no zároveň aj nehu. Siahnite preto po kvalitnej a peknej športovej podprsenke. To isté platí o nohavičkách. Syntetické materiály s čipkami či zvieracími vzormi síce majú svoje čaro, no hlavne v období zvýšeného vaginálneho výtoku vhodné nie sú. Aj jednoduchá bavlnená bielizeň predsa vie byť pekná.

 – Nenoste oblečenie, ktoré vás tlačí – vypasované džíny a obopnuté blúzky vám môžu pokaziť náladu na celý deň. Ráno pred zrkadlom v nich ešte možno vykúzlite očarujúcu pózu, no nezabúdajte na brušné pochody, ktoré sú hlavne v prvých týždňoch intenzívne. Práve tie vás môžu po krátkej dobe v štýlovej kazajke počastovať kŕčmi a silným pocitom nepohodlia.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ak sa aj vydáte na nákupy, investujte do kvalitných a pohodlných vecí, ktoré môžete vzájomne kombinovať. Bruško vám ešte len narastie, preto s nákupmi môžete trochu počkať, stačí pár týždňov.

Ušetrite si bezhlavé nákupy tehotenského oblečenia – vaše bruško je ešte nepatrné, preto sa snažte odolať pokušeniu bezhlavých nákupov. Nazrite najprv do svojej skrine. Určite tam nájdete pár kúskov, ktorým ste doteraz nevenovali až takú pozornosť, no práve teraz sa vám môžu hodiť.

Niekoľko tipov na letné tehotenské oblečenie nájdete v načom článku Tehotenské oblečenie na leto. Čo budete potrebovať?

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Mám už navštíviť gynekologickú ambulanciu?

Odpoveď: Niektoré mamičky majú negatívnu skúsenosť s príliš skorou návštevou gynekologickej ambulancie. Ideálna návšteva vášho lekára či lekárky je vtedy, keď už máte v rukách pozitívny tehotenský test a pár dní, ktoré uplynuli po vynechanej menštruácii. Lepší je preto začiatok piateho, než štvrtého týždňa tehotenstva. Aj preto, že svoje bábätko môžete vidieť v piatom či šiestom týždni o čosi zreteľnejšie, než len ako pokrútenú machuľku.

Otázka: Ako bude prebiehať prvé vyšetrenie?

Odpoveď: Prvé vyšetrenie so sebou zvyčajne nesie veľa otázok, informácií aj úkonov. Vo všeobecnosti to závisí od týždňa vášho tehotenstva. Niektoré vyšetrenia či testy sú totiž presne určené podľa týždňa tehotenstva. Mnohé však závisí aj od vašej gynekologickej ambulancie. Niekde máte nárok na viac a štandardy aj starostlivosť sú vyššie a lepšie.

Je dobré si pripraviť preukaz poistenca a dátum začiatku vašej ostatnej menštruácie. Pokiaľ máte Rh faktor negatívny a váš partner má Rh faktor pozitívny, tieto informácie by mali byť zapísané do vašej zdravotnej dokumentácie. Pripravte si tiež všetky otázky, na ktoré sa chcete spýtať. Pre istotu si ich zapíšte, aby ste na niečo dôležité nezabudli.

Vyšetrenie bude pozostávať z rozhovoru, kde môžete prediskutovať svoje otázky, súčasný zdravotný stav, priebeh doterajších tehotenstiev, umelých či spontánnych prerušení tehotenstiev a rodinnú anamnézu. Nasledovať bude vaginálny ultrazvuk, kde prvýkrát uvidíte svoje bábätko.

A toto sa stalo mne

Vo štvrtom týždni tehotenstva som bola objednaná k zubárke. O tom, že som tehotná, som zatiaľ ani len netušila. Preto, keď mi dala vypísať papier pred RTG, bez váhania som podpísala prehlásenie o tom, že nie som tehotná.

Našťastie, počas RTG vyšetrenia zubov sa oblieka ochranná vesta, ktorá znižuje mieru ožiarenia brušných orgánov. Zároveň je žiarenie namierené na oblasť hlavy, na rozdiel od RTG chrbta či brušnej dutiny. Vtedy sa priamemu žiareniu nevyhne ani maternica.

Keď som zistila, že som tehotná, samozrejme, som začala patrične stresovať. Moja pani doktorka ma však upokojila, že všetky vyšetrenia a testy poukazujú na zdravé bábätko, takže sa nemusím zbytočne trápiť.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.