Zdieľať

Tehotenstvo po týždňoch

Tehotenstvo po týždňoch
Tehotenstvo trvá 10 lunárnych mesiacov, 40 týždňov a rozdeľujeme ho na trimestre. Poradíme vám ako sa vypočítava pôrod a čo si zbaliť do pôrodnice.
Tehotenstvo po týždňoch
V článku si prečítate:

Čo vás čaká v tehotenstve?

Dĺžka tehotenstva sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie. Celkovo trvá 10 lunárnych mesiacov, t. j. 40 týždňov. Termín pôrodu určuje lekár podľa prvého dňa poslednej menštruácie a ultrazvukového vyšetrenia v 13. týždni tehotenstva.

Tehotenstvo môže byť ukončené aj predčasným pôrodom, ak žena porodí skôr ako v 37. týždni a bábätko má menej ako 2500 g. Keď tehotenstvo trvá viac ako 42 týždňov, označujeme ho ako prenášanie. Ak prenášate viac ako 12 dní, vo väčšine prípadov sa po tomto termíne odporúča pôrod vyvolať.

Tehotenstvo sa rozdeľuje na tri fázy, tzv. trimestre.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Prvý trimester​

Prvý trimester trvá dvanásť týždňov a je veľmi dôležitý pre vývoj plodu. Embryonálne štádium trvá prvých šesť týždňov a následne sa mení na plod.

V tomto období má už vlastný krvný systém a začína sa formovať mozog aj miecha. V deviatom týždni je veľkosť plodu približne  20 až 25 mm. 

Zhruba v desiatom až dvanástom týždni vám gynekologička alebo gynekológ vystaví a odovzdáva tzv. tehotenskú knižku.

Bude vás sprevádzať až do pôrodu a budú v nej zaznamená všetky dôležité výsledky vyšetrení a skríningov. Ak by ste rady porozumeli všetkým lekárskym skratkám, poznámkam a záznamom, prečítajte si článok Skratky v tehotenskej knižke.

Medzi jedenástym a dvanástym týždňom sa už plod začína podobať na človeka, a zároveň sa s pribúdajúcimi dňami a týždňami znižuje riziko spontánneho potratu.

Veľkosť plodu je asi osem cm. Prvý trimester býva náročný pre mnohé ženy, v tomto období môžu pociťovať rôzne nevoľnosti, tie však zvyčajne (hoci nie vždy) ustúpia začiatkom druhého trimestra.

Pozrite si tiež, čo sme v Unione pripravili 
pre budúce mamičky a bábätká.

Druhý trimester

Druhý trimester sa začína trinástym týždňom. V tomto trimestri, hoci až trochu neskôr, sa môžete tešiť z prvých pohybov vášho bábätka, ktoré už budete vnímať. Základný vývoj orgánov je ukončený, dieťa má pľúca, končatiny, placentu, dokonca aj drobné ušká a pomaly sa začína vyvíjať nervová sústava.

Na začiatku druhého trimestra váži okolo 25 g a ku koncu približne 700 g a meria okolo 30 cm. V pätnástom týždni sú kosti dieťaťa už pevnejšie, pokračuje vývoj svalovej hmoty. Približne v dvadsiatom týždni budete bábätko už intenzívne cítiť v brušku, často jeho pohyby zaregistrujete aj voľným okom. 

Tretí trimester

Tretí trimester je sprevádzaný najväčším pocitom diskomfortu. Tehotenstvo je hlavne v posledných dvoch mesiacoch veľmi fyzicky náročné. Každodenná rutina je čoraz komplikovanejšia.

Ku koncu tehotenstva je váha matky približne o 10 až 14 kg väčšia ako pred tehotenstvom. Bábätko sa postupne zdokonaľuje a pripravuje sa na príchod na svet. Postupne priberá a koncom siedmeho mesiaca váži približne 1500 g a meria asi 39 cm.

Bábätko sa v brušku posúva smerom nadol a koncom deviateho mesiaca sú už orgány plne vyvinuté. Pupočná šnúra je v tomto období dlhá približne 50 cm a zabezpečuje mu živiny a kyslík.

Súbežne s vyšetreniami v ambulancii sa môžu tehotné ženy zúčastniť aj kurzov psychosomatickej prípravy na pôrod. V rámci nej sa dozvedia o tom, ako približne bude prebiehať pôrod, naučia sa správne dýchať počas pôrodu a dozvedia sa aj základné veci týkajúce sa starostlivosti o bábätko a  dojčení. 

Rovnako v tomto období majú možnosť absolvovať kurzy fyzickej prípravy  – tehotenskú jogu, aerobik vo vode pre tehotné a špeciálne dychové cvičenia.

Predpôrodná príprava pomôže budúcej mame zmenšiť obavy z pôrodu a zároveň zvýšiť jej fyzickú a psychickú kondíciu. Kurzov sa môžu zúčastniť aj nastávajúci otcovia, ktorí chcú byť prítomní pri pôrode.

O jednotlivých tehotenských týždňoch, ako rastie bábätko či aké vyšetrenia vás čakajú, si môžete prečítať v článkoch venujúcich sa podrobne tehotenstvu týždeň po týždni

Zdroj: Adobe Stock

Pred príchodom bábätka

Koncom tretieho trimestra je potrebné začať sa pripravovať na príchod bábätka.  Dôležité je mať pripravenú tašku do pôrodnice aspoň mesiac pred očakávaným pôrodom. Jej obsah závisí aj od možností a požiadaviek pôrodnice, ktorú ste si zvolili, každá má totiž iné pravidlá.

Tu nájdete zoznam vecí, ktoré môžete v pôrodnici potrebovať:

Rôzne hygienické potreby:

Oblečenie:

Potreby pre bábätko:

Doklady:

Čo všetko budete vybavovať pred pôrodom a po pôrode?

Tehotenstvo a narodenie dieťaťa znamená pre rodičov aj byrokratickú záťaž. Našťastie, v dnešnej dobe už veľa vecí vybaviť oveľa rýchlejšie a efektívnejšie, ako pred pár rokmi. 

Ešte počas tehotenstva budete musieť zamestnávateľovi oznámiť svoje tehotenstvo a predpokladaný nástup na materskú dovolenku. 

Rovnako vás čaká aj vybavenie dávok materského v Sociálnej poisťovni, či výber pediatra/pediatričky pre bábätko. Po pôrode sa dieťa automaticky stáva poistencom vaše zdravotnej poisťovne, takže ak uvažujete o zmene, treba na to myslieť vopred. 

O všetkých povinnostiach a administratívnych vybavovačkách, ktoré vás pred pôrodom a po pôrode čakajú, si môžete prečítať v našom e-booku Čo treba vybaviť pred pôrodom a po pôrode 2022.

Článok bol prvýkrát publikovaný 4. októbra 2020 a aktualizovaný 4. októbra 2022. 

Stiahnite si

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.