Zdieľať

Dentálna hygiena: Čo by ste o nej mali vedieť? Aké chyby (možno) robíte?

Pred pár desiatkami rokov sme o dentálnej hygiene vedeli len veľmi málo. Zubára sme poznali všetci, ale dentálneho hygienika takmer nikto. Práve dentálnych hygienikov dnes vyhľadávame oveľa častejšie, ako samotných zubárov. Napríklad, keď potrebujeme odstrániť zubný kameň.

Pred pár desiatkami rokov sme o dentálnej hygiene vedeli len veľmi málo. Zubára sme poznali všetci, ale dentálneho hygienika takmer nikto. 

Práve dentálnych hygienikov dnes vyhľadávame oveľa častejšie, ako samotných zubárov. Napríklad, keď potrebujeme odstrániť zubný kameň.

S čím nám ešte pomôže dentálny hygienik?

Ako často by sme k nemu mali chodiť?

Preplatí nám ho zdravotná poisťovňa?

Dentálna hygiena – najlepšia prevencia

Pravidelné kontroly u zubára, ani ošetrenia u dentálneho hygienika neznamenajú, že sa o svoje zuby nemusíme starať. Práve naopak. Druhá vec je, či to vôbec robíme správne. 

Aj veľa dospelých má zlú techniku čistenia zubov, resp. používajú nevhodné pomôcky na čistenie. Takže aj keď si zuby čistia pravidelne, nakoniec sa predsa ohlásia problémy.

Na Slovensku sa o vysvetľovanie správneho postupu často stará sám zubár. Je to však náročné na čas, preto sa tak dobre uplatňujú dentálni hygienici.

Prečo mať „svojho“ dentálneho hygienika

Ak sa nám niekto pravidelne „pozerá do úst“, významne to znižuje riziko, že sa u nás „z ničoho nič“ objavia vážnejšie problémy so zubami alebo ďasnami. Dentálna hygiena má nezastupiteľnú úlohu v prevencii, pretože tu nejde len o odstraňovanie zubného kameňa alebo kozmetickú úpravu, ako si mnohí myslia.

Čo všetko zahŕňa dentálna hygiena?

  • odstránenie zubného kameňa – stvrdnutej hmoty na zuboch,  

  • odstránenie farebnej pigmentácie – z kávy, z rôznych čajov, z fajčenia,

  • bielenie zubov,

  • odstránenie zubného povlaku – je ideálnou pôdou pre množenie škodlivých baktérií,

  • fluorizácia zubov,

  • ošetrenie ďasien (paradontóza či parodontitída),

  • prípravu na vyšetrenie u zubného lekára.

Pri akútnych stavoch, ako je krvácanie alebo opuch ďasien, vyhľadajte pomoc dentálneho hygienika čo najskôr.

Všetky miesta neuvidíte v zrkadle

Je to naozaj tak. V zrkadielku, ktoré si strčíte pred ústa, vidíte len časť z toho, čo sa deje „vnútri“. Práve vďaka pravidelnej dentálnej hygiene sa budete cítiť omnoho lepšie. Vo vašich ústach totiž vznikne zdravé prostredie, ktoré nedá šancu nebezpečným baktériám. 

Zároveň uľahčíte prácu svojmu zubnému lekárovi, ku ktorému by ste však nemali prestať chodiť na preventívne prehliadky. Dentálny hygienik vám vysvetlí aj to, ako sa správne starať o zuby. 

Ako si vybrať dentálneho hygienika?

Vyberajte si nielen podľa vzdialenosti od vášho bydliska alebo práce, ale najmä podľa kvality. Mnohí dentálni hygienici majú vlastné stránky, na ktorých sa dočítate o prístupe, cenách a rôznych možnostiach. Skúste sa opýtať vášho zubára, ktorého dentálneho hygienika by vám odporučil.

Ako si správne čistiť zuby?

Neexistuje žiadna technika, ktorá funguje u všetkých. Aj preto treba komunikovať s odborníkmi.  Technika čistenia by mala byť šitá na mieru pre každého pacienta, takisto pomôcky. Najdôležitejšie však je, aby ste si zuby čistili ráno po zobudení a večer pred spaním, ideálne zubnou pastou s fluoridom.

Dôležité rady ohľadom kefky:

  • Netlačte ňou prisilno – na kvalitné vyčistenie stačí jemný tlak.

  • Meňte ju aspoň raz za 3 mesiace – inak sa na nej hromadia baktérie, alebo je už opotrebovaná.

  • Zahoďte ju vždy po chorobe  – neraz je aj chrípka zdrojom opakovanej nákazy.

  • Nenechávajte ju položenú na umývadle – odložte ju tak, aby hlavička so štetinkami vyschla. 

  • Ak nikam necestujete, nedávajte si ju puzdra – mal by okolo nej prúdiť vzduch.

Zdravie zubov posilníte aj:

  • Používaním dentálnej nite (na medzizubné priestory) a medzizubných kefiek. Pozor! Mali by ste mať presne zmeranú a určenú veľkosť (robí to hygienik alebo zubár).

  • Preventívnou prehliadkou s RTG snímkami – u zubára, aspoň 1x ročne.

  • Profesionálnym čistením zubov – aspoň 1x ročne (optimálne 2x).

  • Vyváženou a výživnou stravou.

Akú kefku si vybrať?

Nepodliehajte reklamám. Objavujú sa v nich nezmyselné tvary zubných kefiek, čo vám skôr sťaží správne čistenie. Kvalitná zubná kefka má malú čistiacu plochu, teda malú hlavičku. Okrem toho by mala mať mäkké a husté štetinky s oblými končekmi, najlepšie z umelých vláken.

Nečistite si zuby po každom jedle!

Určite si spomínate na radu, aby ste si čistili zuby po každom jedle, či po každom sladkom nápoji. Nie je to vhodné, takýmto čistením si priamo poškodzujete zuby. Prečo je to tak?

Po jedle je pH v ústnej dutine kyslejšie, kvôli čomu je zubná sklovina oveľa citlivejšia. Ak si v tejto chvíli začnete „drhnúť“ zuby, ľahko si privoláte ťažkosti so zubami alebo ďasnami.

 

Umývajte si nielen zuby, ale aj jazyk

Možno ste si všimli, že mnohé zubné kefky majú na rubovej strane drsnú textúru. Je to preto, aby ste si mohli vyčistiť aj jazyk. V lekárňach dostanete aj špeciálne škrabky na jazyk. Podľa viacerých štúdií sú najúčinnejším nástrojom na čistenie jazyka. 

Ak si budeme pravidelne čistiť aj jazyk, zbavíme sa množstva nežiaducich baktérií, ktoré na ňom žijú. Výsledkom „aktivity“ baktérií je povlak na jazyku, zlý dych, či ďalšie problémy v ústnej dutine.

Čistenie jazyka nie je takou novinkou, ako by sa mohlo zdať. Vo východnom svete ho praktizujú už niekoľko storočí. 

Aj pre vás je to drahá záležitosť?

Samozrejme, dentálna hygiena nie je lacná záležitosť. Keď sa však na ňu budete pozerať ako na prevenciu, zistíte, že v konečnom dôsledku sa oplatí. Príjemnou informáciou je, že existujú rôzne formy finančnej podpory. 

Union Zdravotná poisťovňa poskytuje svojim klientom na zuby ročne 100 eur. Tento príspevok sa vzťahuje aj na dentálnu hygienu. Na príspevok majú nárok aj deti, pokiaľ je aspoň jeden rodič poistencom UNION ZP. 

Viac informácii nájdete na: Príspevok na zuby v hodnote 100 €  

Tu je zoznam zubárov, s ktorými UNION ZP  zmluvne spolupracuje: Zoznam zmluvných zubárov – stomatológov

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová- Kasajová, primárka Stomatologického centra MySmile.

Autor: Sabína Zavarská

Zdroje: 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.