Zdieľať

Zväčšenie lymfatických uzlín. Čo znamená a o aké ochorenia môže ísť?

ochorenia lymfatického systému
Lymfatické uzliny si zvyčajne nevšimnete, kým na seba neupozornia svojou nadmernou veľkosťou alebo bolestivosťou. Zväčšenie lymfatických uzlín sa odborne nazýva lymfadenopatia. Aké ochorenia sa za zväčšením uzlín môžu skrývať?
ochorenia lymfatického systému
V článku si prečítate:

Popri lymfatických uzlinách sa môže zväčšiť aj iné lymfatické tkanivo, napríklad slezina či mandle. Príčiny zväčšených lymfatických uzlín bývajú rôzne. Čo si všímať?

Zväčšené lymfatické uzliny – čo si všímať

Ak máte niektoré lymfatické uzliny zväčšené, lekár prezrie aj ostatné, ktoré sú pri vyšetrení dostupné – uzliny na krku, v podpazuší, v slabinách. Prehmatá brucho kvôli slezine, ktorá obsahuje lymfatické tkanivo. Je dôležité, či sú zväčšené uzliny vo viacerých oblastiach tela (celkovo) alebo len v určitej jednej (regionálne).

Regionálne zväčšené uzliny skôr poukazujú na problém tých orgánov, s ktorými priamo súvisia. Systémové zväčšenie lymfatických uzlín môže upozorniť na systémové ochorenie alebo ochorenie samotného lymfatického tkaniva.

Lekár bude skúmať aj charakter uzliny – či je koža nad uzlinou začervenaná, či je možné uzlinou pohybovať oproti spodine, či sú uzliny oddelené alebo splývajú do takzvaných paketov, aká je konzistencia zväčšenej uzliny a jej veľkosť. Taktiež skúma bolestivosť a citlivosť uzliny.

Ak si nahmatáte zväčšenú lymfatickú uzlinu, zamyslite sa, či ste neboli v kontakte so zvieratami, necestovali v poslednom čase do zahraničia, nestretli sa s chorým človekom, neporanili sa, neschudli v poslednom čase alebo necítite iné zdravotné ťažkosti.

Poistenie onkologických chorôb vás finančne podrží, aby ste sa mohli plne sústrediť na liečbu. Navyše získate overenie diagnózy a poistenie detí na zmluve rodiča zadarmo.

Zväčšené lymfatické uzliny – príčiny

Sú rôzne kategórie chorôb, pri ktorých môžeme pozorovať zväčšenie lymfatických uzlín. Nie každá zväčšená uzlina znamená hneď lymfóm či inú rakovinu. V niektorých prípadoch sú príčiny banálne. Čo spôsobuje zväčšenie lymfatických uzlín?

Virózy

Reakcia tela na vírus sa môže prejaviť aj zväčšením lymfatických uzlín. Pri niektorých virózach býva obzvlášť výrazné, typicky napríklad pri infekčnej mononukleóze, ktorú spôsobuje vírus Epstein-Barrovej. Zväčšené uzliny bývajú aj ak sa jedná o osýpky či rubeolu, avšak očkovanie proti týmto chorobám je súčasťou povinného očkovacieho kalendára.

Bakteriálne infekcie

Zdroj: Adobe Stock

Parazity

Zápalové choroby

Rakovina

Lymfatické uzliny nezachytávajú len vírusy a baktérie, ale aj škodlivé bunky v našom tele. Bývajú preto prvé, do ktorých sa rakovina šíri z napadnutého orgánu.

Ak vám zistia rakovinu v niektorom orgáne, lekári vždy skúmajú aj okolité lymfatické uzliny, či obsahujú nádorové bunky. V takomto prípade ide o metastázy nádoru, ktorý máte v inom orgáne.

Iným prípadom je lymfóm – rakovina lymfatických uzlín, rakovinou je postihnuté priamo lymfatické tkanivo uzliny. Typicky sa objavuje v staršom veku. Príznaky lymfómu sú nebolestivé zväčšené lymfatické uzliny hocikde na tele, strata hmotnosti, horúčka a nočné potenie.

Leukémia, rakovina bielych krviniek sa tiež môže prejaviť zväčšením lymfatických uzlín spolu s horúčkou, náchylnosťou na infekcie a únavou.

Reakcia na lieky

Zväčšenie lymfatických uzlín môžu spôsobiť aj niektoré lieky, napríklad viaceré antibiotiká: fenytoín, alopurinol, karbamazepín, atenolol, izoniazid či iné.

Iné príčiny

Lymfatické uzliny sa môžu zväčšiť aj pri rôznych iných okolnostiach – vaskulitídach, Kawasakiho syndróme, po podaní vakcíny, toxoplazmóze či iných parazitmi vyvolaných chorobách a podobne.

Zväčšené uzliny u detí a u dospelých – kedy je to normálne?

Nie vždy je dôvod na paniku. Zväčšené uzliny sú bežným sprievodným javom pri virózach a aj niekoľko dní po ich prekonaní, a to najmä u detí. U dospelého za normálnych okolností nie sú lymfatické uzliny hmatné.

Deti majú normálne hmatné uzliny na krku, v podpazuší, v slabinách, pričom u dospelého by sa podobný nález považoval už za lymfadenopatiu. U detí však dochádza po narodení až do veku 8 až 12 rokov k prirodzenému zmnoženiu lymfatického tkaniva, ktoré sa na parametre dospelého mení počas puberty.

Za normálne preto u detí považujeme uzliny v prednej časti krku do 2 cm, v podpazuší do 1 cm, v slabinách do 1,5 cm. Podozrivé v týchto lokalitách sú až uzliny nad 3 cm.

Ak zistíte čo i len mierne zväčšené uzliny nad kľúčnou kosťou či nad výbežkom stehennej kosti, vyžaduje tento nález bližšie vyšetrenie.

Lekára navštívte, ak:

Union zdravotná poisťovňa vám neustále prináša zaujímavé informácie.

Autorka: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://emedicine.medscape.com/article/956340-clinical#b4
https://www.netdoktor.de/symptome/geschwollene-lymphknoten/
https://www.aafp.org/afp/1998/1015/p1313.html

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.