Zdieľať

Zápaly spojiviek: Prečo vznikajú a ako si pomôcť?

zápal oka
Zápal spojiviek (konjunktivitída) je častou diagnózou v ambulancii očných, ale aj praktických lekárov pre deti či dospelých. S infekčným zápalom spojiviek sa stretávajú aj deti v detských kolektívoch, dokonca u novorodenca môže byť úplne prvým zdravotným problémom.
zápal oka
V článku si prečítate:

Príznaky zápalu spojiviek niekedy pripomínajú iné choroby očí, nie vždy je úplne jednoduché ich odlíšiť.

 

Zápal spojiviek: príznaky

Typické príznaky zápalu spojiviek si všimne aj vaše okolie. Oko postihnuté zápalom spojiviek je červené, slzí.

Ďalšími príznakmi sú:

Zápal spojiviek: príčiny

Zápal spojiviek môže byť infekčný, alergický alebo sprevádza autoimunitné (systémové) choroby.

Väčšina zápalov očných spojiviek je infekčná – pôvodcom býva vírus či baktéria, zriedkavejšie aj niektoré plesne a parazity. Medzi neinfekčné príčiny patria alergie, autoimunitné choroby či chemické podráždenie oka (napríklad šampónom, niektorými chemickými výparmi a podobne).

Príčinu zápalu spojiviek nevieme vždy úplne spoľahlivo určiť, veľmi dôležitá je anamnéza (kontakt v detskom kolektíve alebo s chorým človekom, pridružené celkové ochorenia, styk s chemikáliami a podobne).

Infekčný zápal očí (vírusový, bakteriálny, plesňový) môžete preniesť na iného človeka, je preto namieste opatrnosť, dôkladná hygiena najmä rúk a povrchov.

Ak máte alergický, chemický či autoimunitný zápal spojiviek, samozrejme vtedy nepredstavujete riziko prenosu na svoje okolie.

0
Balík

Balík výhod pre váš zdravý zrak vo výške až 150 eur. Na zdraví našich poistencov nám záleží, preto majú v rámci očného balíka komplexné vyšetrenie očí a OCT vyšetrenie úplne zdarma. Okrem toho prispejeme deťom na okuliare.

Vírusový, alergický alebo bakteriálny zápal spojiviek: ako ich odlíšiť

Nie vždy je jednoduché na prvý pohľad odlíšiť zápal spojiviek a stanoviť hneď správnu diagnózu. Napriek tomu sú isté znaky, ktoré pomáhajú rozlíšiť pôvodcu zápalu.

Je dôležité poznamenať, že infekčnosť je vysoká v oboch prípadoch.

Alergický zápal spojiviek viac pripomína vírusový než bakteriálny. Tiež je prítomný číry výtok, slzenie, opuch, typické však je, že ťažkosti nie sú rovnaké počas celého dňa, ale sú spojené s pôsobením daného alergénu.

Napríklad pri alergii na pele sa stav zhoršuje vonku, pričom vo vnútri môžete byť úplne bez ťažkostí. Okrem toho býva prítomná nádcha, kýchanie, pocit opuchnutej sliznice v nose. Ťažkosti sa vyskytujú v prípade alergie na oboch očiach rovnako a v rovnakom čase.

Bakteriálny zápal spojiviek alebo chlamýdie v oku: ako ich odlíšiť

Chlamýdiový zápal spojiviek je spôsobený pohlavne prenosnou infekciou spôsobenou baktériou Chlamydia trachomatis.

Môžu ním ochorieť už novorodenci pri prechode pôrodnými cestami infikovanej matky.

Chlamýdiová konjunktivitída postihuje aj dospelých. Prenáša sa zanesením sekrétov pohlavných žliaz do oka buď neumytými rukami, uterákmi a podobne, alebo tiež priamo.

Môže prebiehať akútne ako hnisavý zápal spojiviek, ale častejšie prebieha pozvoľna s dlhodobými ťažkosťami typickými pre zápal spojiviek. Na rozdiel od bakteriálneho zápalu spojiviek však neustupujú ani pri podávaní antibiotických kvapiek.

S čím si môžete pomýliť zápal spojiviek:

Zdroj: Adobe Stock

Zápal spojiviek: kedy navštíviť lekára?

Bežný infekčný zápal spojiviek býva u inak zdravého človeka banálnou diagnózou, s ktorou si poradí bežný obvodný lekár. Ak sa však napriek liečbe váš stav nelepší, je dôležité vylúčiť neinfekčné príčiny zápalu spojiviek, prípadne iné choroby, ktoré môžu spôsobovať vaše príznaky.

Dôvodom na očné vyšetrenie u lekára sú:

Zápal spojiviek: liečba

Bežný bakteriálny zápal spojiviek vyliečite pomocou antibiotických kvapiek. Úľavu od príznakov pocítite už po jednom-dvoch dňoch ich podávania.

Ak máte celkové príznaky spojené s horúčkou a pridružené infekčné ochorenie, napríklad zápal prínosových dutín, môže lekár zvoliť aj podávanie celkových antibiotík (tabletky či sirup).

Alergický zápal spojiviek sa lieči antihistaminikami, ale dôležité je obmedziť kontakt s alergénom. Preto je potrebné, aby ste u alergiológa zistili, na čo všetko máte alergiu.

Chlamýdiový zápal spojiviek bude váš lekár liečiť vhodne zvolenými antibiotikami, ktoré účinkujú aj na tohto špecifického pôvodcu infekcie.

Zápal spojiviek: prevencia

Aby ste sa vyhli zápalu spojiviek, dodržiavajte nasledujúce zásady:

Rada na záver pre nositeľov kontaktných šošoviek: Prísne dodržiavanie hygienického
režimu je základ zdravých očí a dobrého zraku.

Union zdravotná poisťovňa vám neustále prináša zaujímavé informácie.

Autorka: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Marta Pauliková, lekárka-špecialistka s atestáciou v
odbore oftalmológia.

Zdroje: 

https://www.healio.com/news/pediatrics/20120331/bacterial-conjunctivitis-from-allergic-and-viral-conj

https://webeye.ophth.uiowa.edu/eyeforum/cases/68-Adult-Chlamydial-Conjunctivitis-Red-Eyes-Chronic.htm

https://www.webmd.com/eye-health/eye-health-conjunctivitishttps://bjgp.org/content/66/653/633

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.