Zdieľať

Rakovina semenníkov: prevencia, príznaky a liečba

karcinóm semenníkov
Rakovina semenníkov je najčastejšou rakovinou postihujúcou mužov, a to zvyčajne v mladom veku od 15 do 35 rokov. Hlavným príznakom, kvôli ktorému muži vyhľadajú urológa, je nebolestivá hrčka v semenníku. Hoci si mnohí myslia, že to nie je nič závažné a že to prejde samo, žiaľ, opak je pravdou. Muži s nádormi semenníkov, ktoré sú diagnostikované a liečené včas, majú vysokú šancu na vyliečenie.
karcinóm semenníkov
V článku si prečítate:

Ochorenie sa začína, keď sa v tkanivách jedného alebo (menej často) oboch semenníkov vyvinú malígne, teda rakovinové bunky. Tie sa množia rýchlejšie ako zdravé a vzniká hrčka. Rakovinu semenníkov považujeme za vážny stav. Našťastie, tento druh rakoviny je pri včasnej diagnostike veľmi dobre liečiteľný.

Aké typy rakoviny semenníkov poznáme?

Až približne deväťdesiat percent všetkých nádorov semenníkov vzniká zo zárodočných buniek v semenníkoch.
Existujú dva typy rakoviny semenníkov zo zárodočných buniek:

Seminómy – nádory rastú pomaly a primárne sa týkajú mužov vo veku 40 alebo 50 rokov.
Neseminómy – sú nebezpečnejšie, pretože rastú rýchlejšie a tiež postihujú mladších mužov, zvyčajne vo veku od 20 do 30 rokov.

Odborná verejnosť rozlišuje štyri typy neseminómových nádorov. Nazývajú sa podľa typu zárodočnej bunky, ktorá tvorí nádor.

Niektoré nádory rakoviny semenníkov pozostávajú zo seminómových aj neseminómových buniek.

Koľko mužov trpí nádormi semenníkov?

Osobne sa s týmto problémom počas života zoznámi 1 z 250 mužov. Ako sme už naznačili, väčšinou je to vo veku 15 až 35 rokov.

Preventívne vyšetrenie prostaty bez výmenného lístka

Poistenci Union zdravotnej poisťovne môžu už od veku 40 rokov absolvovať od 1. decembra 2022 preventívnu prehliadku v urologickej ambulancii každé dva roky bez výmenného lístka.

Poznáte príznaky rakoviny semenníkov?

Najčastejším príznakom rakoviny semenníkov je nebolestivá hrčka v semenníku.

Ďalšie symptómy:

I keď sa podobné príznaky objavujú aj pri iných stavoch, určite neodkladajte prehliadku u lekára. Myslite na to, že oneskorenie diagnostiky znamená podporu šírenia rakovinových buniek, čo zase sťažuje liečbu ochorenia.

Aké sú rizikové faktory?

Riziko rakoviny semenníkov zvyšujú nezostúpené semenníky, anamnéza nádoru semenníkov v rodine, neplodnosť a tiež etnická príslušnosť. Je zaujímavé, že s touto diagnózou sa častejšie stretávajú nehispánski belosi v Európe a v Spojených štátoch amerických.

Čo vás čaká u lekára?

Lekár si vás vypočuje, spýta sa na rôzne príznaky a urobí vyšetrenie na príznaky rakoviny. To spočíva v prehmataní semenníkov (či v nich nahmatá hrčky a aké) a tiež v kontrole lymfatických uzlín.

Ďalším testom, ktorý absolvujete, je ultrazvuk. Vďaka nemu je možné zistiť, čo hrčku tvorí. Ak je potrebné presnejšie zobrazenie, absolvujete CT alebo MRI vyšetrenie.

 

Čo ukážu markery?

Súčasťou diagnostiky je odber krvi na meranie nádorových markerov. Pri rakovine semenníkov sú často zvýšené: alfa-fetoproteín (AFP), ľudský choriový gonadotropín (HCG alebo beta-HCG) a laktátdehydrogenáza (LDH).

Rôzne typy nádorov zvyšujú rôzne markery. Napríklad seminómy niekedy zvyšujú HCG, ale nie AFP. Neseminómy môžu zvýšiť AFP aj HCG. Zvýšené hladiny LDH naznačujú agresívnejší priebeh ochorenia.

Poistenie onkologických chorôb vás finančne podrží, aby ste sa mohli plne sústrediť na liečbu. Navyše získate overenie diagnózy a poistenie detí na zmluve rodiča zadarmo.

Aké sú štádiá rakoviny semenníkov?

Diagnóza zahŕňa aj určenie štádia rakoviny. Je to dôležité, pretože štádium vedie k rozhodnutiu o spôsobe liečby. Označuje nielen veľkosť nádoru, ale aj fakt, či sa rakovina šíri ďalej.

Štádium 0: Abnormálne bunky sa síce vyvinuli, ale stále sú vo vnútri semenníkov, kde sa tvoria spermie.

Štádium I: V tomto štádiu je rakovina stále len v semenníku, ale už môže zahŕňať blízke krvné alebo lymfatické cievy.

Štádium II: Rakovinové bunky sa rozšírili do lymfatických uzlín v zadnej časti brucha (nie však inde). Ak máte rakovinu v lymfatických uzlinách a zároveň aj stredne alebo vysoko zvýšené nádorové markery, potom ste už v štádiu III.

Štádium III: Rakovina je rozšírená do lymfatických uzlín za bruchom alebo do iných orgánov.

Liečba rakoviny semenníkov

Liečba závisí od niekoľkých faktorov, predovšetkým od vášho celkového zdravia, štádia a typu nádoru. Seminómy rastú pomalšie a lepšie reagujú na radiačnú terapiu ako neseminómy. Oba druhy dobre reagujú na chemoterapiu.

V prípade, že nádor obsahuje seminómové aj neseminómové bunky, lekár vás bude liečiť, ako keby ste mali neseminómový nádor.

Chirurgická liečba

Najčastejšou liečbou nádorov semenníkov je odstránenie semenníka s rakovinou rezom v slabinách. Odborne hovoríme o inguinálnej orchiektómii. Niekedy je potrebné odstrániť aj lymfatické uzliny.

Liečenie ožiarením

Radiačná terapia využíva rôzne druhy žiarenia, ktoré ničia rakovinové bunky. Ožarovanie sa indikuje po zákroku, aby sa zabránilo návratu nádoru. Najčastejšie sa ožarovaním liečia seminómy.

Zdroj: Adobe Stock

Chemoterapia

Chemoterapia ničí rakovinové bunky liekmi, ako sú cisplatina, bleomycín a etopozid. Podobne ako aj pri iných druhoch rakoviny, aj pri nádoroch semenníkov zlepšila mieru prežitia chorých.

O podaní liečby tohto typu opäť rozhodne odborník či odborníčka podľa štádia choroby a vášho zdravotného stavu.

Ako sa chrániť pred rakovinou semenníkov?

Neexistuje spôsob, ako s istotou predísť nádorom, ale pravidelnou kontrolou – prehmataním semenníkov (samovyšetrením semenníkov) môžete včas zistiť zmeny.

Ak nájdete hrčku alebo útvar, ktorý tam predtým nebol, všimnete si, že sa váš semenník zmenšil, zväčšil, je nerovnomerný, určite sa poraďte s lekárom, ideálne s urológom. Na jednoduché vyšetrenie vám postačia dve minúty. Raz mesačne to určite zvládnete aj pri nabitom programe.

Návod na samovyšetrenie semenníkov

Semenníky sa najlepšie kontrolujú po teplej sprche alebo kúpeli. Teplo uvoľňuje pokožku miešku, takže ľahšie zachytíte prípadný problém.

Palcom, ukazovákom a prostredníkom ľavej ruky jemne stlačte ľavý semenník, rovnakými prstami pravej ruky stlačte pravý semenník. Ukazovák a prostredník sú pod semenníkom a palce zhora. Takto prehmatajte celé semenníky.

V oboch semenníkoch budete cítiť štruktúru podobnú šnúre – na vrchu a vzadu. Táto štruktúra sa nazýva nadsemenník, epididymis. Je tiež normálne, že semenníky majú mierne odlišné veľkosti, ich veľkosť by sa však nemala meniť.

Lekára alebo lekárku vyhľadajte čo najskôr v prípade, že cítite akékoľvek hrudky alebo hrčky. Bývajú veľkosti hrášku alebo väčšie a zvyčajne nebolia. Rovnako aj vtedy, keď zaregistrujete zmenu veľkosti alebo tvaru semenníka.

 

Stiahnite si e-book Preventívna urologická prehliadka: vyšetrenie prostaty, semenníkov a močového ústrojenstva

V e-booku o preventívnej prehliadke na urológii si môžete prečítať o dôležitosti prevencie a vyšetreniach, ktoré táto prehliadka zahŕňa. 

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Marian Streško, PhD., lekár so špecializáciami klinická onkológia a vnútorné lekárstvo. Pôsobí ako prednosta Onkologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Trnave. Je členom Slovenskej onkologickej spoločnosti a organizácie SEKCAMA.

Zdroje: my.clevelandclinic.org, www.merckmanuals.com, www.cancer.gov, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.