Zdieľať

Kurz plávania pre bábätká: Pozitívny vplyv na dieťa zbadáte čoskoro

kurzy plávania pre bábätká
Hoci vaše maličké dieťa ešte vôbec nechodí, môžete ho prihlásiť na kurz plávania pre bábätká.
kurzy plávania pre bábätká
V článku si prečítate:

Prekvapili sme vás?  Aj na Slovensku máme veľmi kvalitné kurzy plávania pre bábätká. Samozrejme, musia ho viesť profesionáli, ktorí dobre poznajú psychomotorický vývoj najmenších detí.

Naučí sa batoľa plávať?

Odpoveď je o trochu zložitejšia. Niektorí rodičia si totiž myslia, že ich niekoľkomesačné dieťa sa naučí plávať na celý život. Cieľom však nie je to, aby sa dieťa naučilo plávať, ale aby získalo dôležité zručnosti.

Lektorky a lektori kurzov využívajú vrodené inštinkty a automatické reakcie bábätiek, čo deti neskôr využijú napríklad pri udržiavaní rovnováhy. Nejde teda o samotné plávanie, ale o posilnenie psychomotorického vývoja a budovanie osobnosti.

Plávanie je jedinečný telesný pohyb, vďaka ktorému sa v mozgu dieťaťa rodia miliardy nových neurónov a neurónových dráh. Keď bábätko iba kope do vody, prelieva si vodu v nádobách alebo pláva s pomocou rodiča, rozvíja sa nielen fyzicky, ale aj mentálne.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Pozrite si tiež, čo sme v Unione pripravili 
pre budúce mamičky a bábätká.

Psychomotorický vývoj – na čo sa rodičia tešia?

Všetci rodičia s napätím očakávajú, kedy ich dieťa zdolá ďalší vývojový míľnik. V prvých rokoch je ich neúrekom – držanie hlavičky, obracanie sa, sed, plazenie sa, štvornožkovanie. Neskôr pozorujeme:

Tieto medzníky sú úzko späté s vývojom mozgu a sociálnymi zručnosťami. Potvrdili to aj vedci z Griffith University, ktorí skúmali, aký vplyv majú kurzy plávania na vývoj detí. Vedci počas päť rokov sledovali sedemtisíc rodičov a ich stosedemdesiatšesť potomkov, ktorí od niekoľkých mesiacov navštevovali kurzy plávania.

Najpozoruhodnejším výsledkom je, že tieto deti sú v rozvoji motorických zručností o sedem mesiacov pred rovesníkmi, ktorí na lekcie plávania nechodili.

Oneskorenie vývoja

Psychomotorický vývoj bábätiek dôsledne sledujú pediatri v poradniach. Ak máte podozrenie, že vaše dieťa nenapreduje tak, ako by malo, porozprávajte sa o tom s odborníkmi. Väčšinou nejde o nič vážne, len treba dieťa trošku „postrčiť“, aby sa vydalo na cestu životom.

Napríklad množstvo predčasne narodených detí má o čosi pomalší vývoj, ale zvyčajne rovesníkov bez problémov dobehnú. Pre takéto detičky dnes existujú rôzne terapie a techniky – Vojtova metóda, Bobath koncept, či špeciálne rehabilitačné postupy.

Pre akú vekovú skupinu sú určené kurzy plávania?

Do väčšiny kurzov môžete prihlásiť už trojmesačné bábätko. Niektoré centrá ponúkajú plávanie v slanej vode (slanosť asi ako ľudská slza), pobyt v chlórovanej vode sa odporúča až vo veku šesť mesiacov – kvôli citlivému imunitnému systému bábätka.

Ak vaše dieťa po lekcii v bazéne ochorie, alebo má nejaké dýchacie problémy, vydržte, kým bude mať silnejšiu imunitu, a potom to znova skúste.

Zdroj: Adobe Stock

Kurz plávania pre bábätká – aké má výhody?

1. Zlepšuje kognitívne funkcie mozgu

Krížové pohyby pri plávaní, využívanie končatín, to všetko pomáha mozgu, aby rástol a rozvíjal sa. Plávanie podnecuje spoluprácu ľavej a pravej hemisféry, priestorovú orientáciu, podporuje vývoj reči a učenlivosť.

2. Zvyšuje sebadôveru dieťaťa, jeho dôveru voči iným ľuďom, i vode samotnej

Kurz plávania pre bábätká zahŕňa hru s vodou, spievanie, komunikáciu s inými deťmi aj dospelými. Dieťa sa učí pracovať v skupine, vníma inštruktora, no zároveň prežíva veľmi blízky kontakt s rodičom, ktorý je v bazéne s ním.

Štúdia z roku 2010 ukázala, že päťročné deti, ktoré absolvovali hodiny plávania v období okolo sedem mesiacov, vykazujú oveľa lepšie výsledky pri cvičeniach, ktoré testujú ich balančné a úchopové schopnosti.

3. Dieťa trávi čas s rodičom aktívne, nie pasívne

Starostlivosť o novorodenca sa zvyčajne točí okolo kŕmenia, prebaľovania a uspávania. Nielen pre dieťa, ale aj pre rodiča je kurz plávania dobre stráveným časom, pretože vystupuje zo stereotypu, nedotýka sa dieťaťa len kvôli umývaniu alebo kŕmeniu.

4. Budovanie svalovej hmoty, získavanie rovnováhy

Voda nenásilným spôsobom podnecuje dieťa v tom, aby používalo všetky svaly. Napríklad posilnením krčných svalov zlepšujeme držanie hlavičky, aj svaly na nohách spevnejú, nie sú také „sádielkové“.

Deti, ktoré absolvovali tieto kurzy rýchlejšie prekonávajú základné míľniky: štvornožkovanie, samostatné sedenie, vstávanie, samostatná chôdza, udržanie rovnováhy, beh.

5. Väčsia chuť do jedla

Ťažko povedať, či je dieťa po lekcii plávania viac hladné, alebo unavené. V každom prípade – pobyt vo vode podporuje chuť do jedla, pretože dieťa spáli veľa kalórií. Noste si so sebou na kurz príkrmy, alebo dieťa hneď po lekcii nadojčite.

6. Lepší spánok

Poznáme to aj my dospelí – pohyb vo vode je pomerne únavný. Pripravte sa na to, že vaše dieťa čoskoro po lekcii zaspí. Navyše, večer nebudete mať žiadne problémy s uspávaním nezbedníka. Výsledkom je teda kvalitnejší spánok, bez častého prebúdzania sa.

Aj pre deti s telesným postihnutím a autizmom

Kurzy plávania sú na niektorých školách prístupné aj pre deti s telesným postihnutím alebo autizmom. Plávanie tu zohráva významnú, až nezameniteľnú úlohu. Deti však potrebujú skúseného lektora – a väčšinou aj vás.

Prispejeme vám na kurz plávania pre bábätká

Odporúčame vám – pri výbere kurzu si dajte veľmi záležať. Podrobne sa informujte, čítajte diskusie účastníkov, overte si certifikát lektora. Väčšina organizátorov vám ponúkne, aby ste sa najprv prišli iba pozrieť. Všímajte si priebeh lekcie, správanie lektora, kvalitu vody aj čistotu prostredia.

Ak je vaše dieťatko poistené v Union zdravotnej poisťovni, máte výhodu navyše. Prispejeme vám totiž na kurzy plávania pre bábätká sumou 30 eur. Viac informácii nájdete na stránke: Príspevok na kurz plávania pre bábätká.

Autorka: Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje: 

https://www.healthline.com/health/parenting/infant-swimming#safetytips
https://www.dailysabah.com/life/2016/05/12/water-babies-swim-courses-support-infant-motor-skills-development
https://www.hubbardswim.com/blog/post/4-benefits-of-swim-lessons-on-early-childhood-development
https://activeforlife.com/study-early-swimming-promotes-early-development

Stiahni si ....

Martina Harsanyiova

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.