Zdieľať

Malá Fatra: 5 miest, ktoré by mal navštíviť každý

mala fatra 5 miest ktore by mal navstivit kazdy

Na Slovensku sa nachádza veľa prírodných skvostov a Malá Fatra je jednoznačne jedným z nich. Územie tohto národného parku býva často označované aj ako raj pre turistov. Raz vidieť je však lepšie ako stokrát počuť.

mala fatra 5 miest ktore by mal navstivit kazdy

Jánošíkove diery

Skúsení turisti tvrdia, že navštíviť Malú Fatru a neprejsť Jánošíkove diery je jednoducho hriech. Ide totiž o jeden z tamojších najzaujímavejších turistických chodníkov, ktorý sa skladá z troch úsekov – Dolné diery, Nové diery a Horné diery, ktoré vskutku nádherne vyformoval Diersky potok. Ďalším veľmi zaujímavým prírodným úkazom je viac ako dvadsať vodopádov, ktoré dohromady vytvárajú vodopády Dierového potoka.

V celej lokalite sú vyznačené turistické chodníky s lávkami, rebríkmi a reťazami. V časti Dolné diery je vybudovaný náučný chodník a trasa je aj napriek rebríkom nenáročná a zvládnuteľná i pre vašich najmenších turistov, s ktorými sa však kvôli vyššej náročnosti už neodporúča pokračovať na Malý Rozsutec.

Jánošíkove diery

Šútovský vodopád

Tento vodopád je ďalšia unikátna prírodná atrakcia, ktorú pri návšteve Malej Fatry neradno vynechať. Je totiž najvyšší, najznámejší a mnohými označovaný aj za ten najkrajší vodopád, aký na Slovensku máme. Výška vodopádu je až neuveriteľných 38 metrov. Túra k Šútovskému vodopádu môže byť veľmi príjemná, ak vyrazíte z obce Šútovo a doprajete si malebnú prechádzku Šútovskou dolinou. Túra je vhodná aj pre deti, ktoré určite ostanú totálne očarené, akonáhle uvidia vodopád na vlastné oči. 🙂

Šútovský vodopád

Vrátna dolina

Ak ste naozaj vášnivý turista, Vrátna dolina je pre vás svojou výhodnou polohou priam ideálna. Ohraničuje ju totiž mnoho vrcholov, ako Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Barniarky a i. Na všetky z nich je možnosť výstupu. Dokonca si tu prídu na svoje aj menej zdatní turisti, keďže je tu veľké množstvo vyznačených turistických chodníkov rôznej náročnosti. Stačí si len vybrať. 🙂

Ak by ste mali pocit, že turistiky na chvíľu stačilo, Vrátna dolina ponúka oveľa pestrejší program. Milovníkov histórie istotne poteší fakt, že v doline sa nachádzajú hneď tri kaštiele a to v Tepličke nad Váhom, v Gbeľanoch a v Krasňanoch.

Vašim detičkám sa zase zavďačíte, ak sa na deň vyberiete po stopách Juraja Jánošíka a navštívite mimoriadne obľúbenú expozíciu „Jánošík a Terchová“. Už pri vstupe budete mať pocit, akoby ste sa preniesli v čase a naskytne sa vám možnosť vidieť, ako vyzerali tradičné terchovské obydlia, prezrieť si rôzne dobové fotografie a dokumenty, alebo sa môžete na vlastné oči presvedčiť, ako kedysi pracovali remeselníci.

Vrátna dolina

 

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Veľký Rozsutec

Veľký Rozsutec (1610 m.n.m.) je často mnohými označovaný za jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Koniec koncov, nachádza sa aj v logu Národného parku Malá Fatra a verte, že naozaj oprávnene. Výstup naň síce patrí medzi tie ťažšie, avšak výhľad, ktorý sa vám na vrchole naskytne, je nezabudnuteľný.

Túra trvá približne tri až štyri hodiny a vo vrcholových partiách si treba dávať pozor na náročnejšie úseky vyžadujúce nielen fyzickú zdatnosť, ale aj vašu plnú pozornosť. Nachádzajú sa tu vzácne a zriedkavé druhy rôznych rastlín a živočíchov, niektoré rastliny sú dokonca v rámci celého Slovenska unikátne. Výstup na Veľký Rozsutec je jednoznačne zážitok, ktorý stojí za to. Výhľad z tohto majestátneho vrcholu je vskutku nezabudnuteľný.

Veľký Rozsutec

Veľký Kriváň

Veľký Kriváň (1709 m.n.m.) je najvyšším vrchom pohoria Malá Fatra, a preto, ak máte radi výzvy, rozhodne ho netreba obísť. Väčšina jeho úbočia je posiata lúkami a na vrchole sa vám naskytne nádherný výhľad na okolité vrchy, s ktorými susedí. Samotná túra sa považuje za dosť namáhavú, no orientačne je dosť jasná a v jej priebehu sa vám naskytne mnoho naozaj pozoruhodných výhľadov či už na Vrátnu dolinu alebo okolité horstvá, ktoré vás nenechajú chladnými.

Treba sa mať však na pozore najmä počas strmého výstupu cez les. V období dažďov, najmä tých dlhotrvajúcich, vie byť tento úsek v celku nepohodlný, a preto by ste rozhodne nemali zanedbať výber vhodnej turistickej obuvi.

Treba myslieť aj na to, že v horských podmienkach je zvýšené riziko rôznych úrazov, pri ktorých je často potrebný zásah Horskej záchrannej služby. Netreba sa spoliehať len na šťastie a ak si nechcete hradiť prípadný zásah HZS v plnej cene, je dobré ešte pred odchodom uzavrieť Poistenie do hôr a na Slovensko.

Toto poistenie hradí náklady na jej zásah až do 20 000 EUR a platí vo všetkých oblastiach, v ktorých Horská záchranná služba pôsobí. Cena poistenia sa pohybuje od 0,53 EUR na deň a môžete ho uzavrieť online, alebo pomocou SMS správy.

Pevne veríme, že vás naše tipy inšpirovali a prajeme vám veľa príjemných turistických zážitkov.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.