Zdieľať

Rozpoznajte zelený zákal. Aké sú príznaky glaukómu?

glaukóm oka
Zelený zákal, teda glaukóm, vzniká ako dôsledok nahromadenia tekutiny v oku. Nadbytočná tekutina zvyšuje vnútroočný tlak, a tým poškodzuje zrakový nerv. Ak tento očný tlak nebudete liečiť, natrvalo ovplyvní vaše videnie. Nemenej dôležitý je fakt, že zelený zákal je druhou najčastejšou príčinou slepoty na svete.
glaukóm oka
V článku si prečítate:

Včasné vyšetrenie a liečba kvapkami, laserom či operáciou spomalia stratu zraku. Nebudeme preháňať, ak povieme, že včasná diagnostika zeleného zákalu doslova zachráni zrak.

Čo je glaukóm?

V zdravých očiach so zdravými zrakovými nervami preteká komorová voda drenážnymi kanálikmi. V prípade glaukómu sú zrakové nervy postupne poškodzované zvýšeným tlakom v oku, ktorý spôsobuje hromadiaca sa komorová voda.

Vo väčšine prípadov sa tekutina hromadí v prednej časti oka. Tomuto tlaku hovoríme vnútroočný tlak alebo zjednodušene očný tlak. Neliečený alebo zle liečený glaukóm môže viesť k trvalej a nezvratnej strate zraku.

0
Balík

Balík výhod pre váš zdravý zrak vo výške až 150 eur. Na zdraví našich poistencov nám záleží, preto majú v rámci očného balíka komplexné vyšetrenie očí a OCT vyšetrenie úplne zdarma. Okrem toho prispejeme deťom na okuliare.

Najčastejšie potrápi obe oči

U väčšiny ľudí vzniká zelený zákal v oboch očiach, hoci zvyčajne príznaky viac pociťujú v jednom oku. Častým stavom je, že pacient má jedno oko stredne ťažko alebo ťažko poškodené a druhé len mierne.

Ak vám lekár diagnostikuje glaukóm v jednom oku, je riziko 40 až 80 percent, že v priebehu päť až desať rokov sa rovnaký typ glaukómu vyvinie aj v druhom oku.

Aké typy zeleného zákalu poznáme?

Glaukóm s otvoreným uhlom

Tento typ je najbežnejší a postihuje väčšinu pacientov so zeleným zákalom. Lekár vám ho diagnostikuje vtedy, keď zistí, že sa v drenážnych kanálikoch v uhle medzi dúhovkou a rohovkou vášho oka tvorí odpor.

Zdá sa, že vaše drenážne kanáliky sú otvorené a fungujú normálne, avšak v priebehu mesiacov alebo rokov sa tekutina v oku hromadí a vyvíja tlak na váš zrakový nerv. Keďže mnohí ľudia nemajú hneď príznaky alebo pociťujú len občasné pobolievanie hlavy, zväčša lokalizované v okolí oka, o glaukóme nemusia vôbec vedieť celé roky.

Glaukóm s uzavretým uhlom

Zriedkavému typu zeleného zákalu hovoríme tiež glaukóm s úzkym uhlom. Je preň charakteristický náhly vznik. Nastáva vtedy, keď je uhol medzi dúhovkou a rohovkou príliš úzky – napríklad v tme, keď sa zrenička priveľmi rýchlo rozšíri. Tento pohyb zablokuje drenážne kanáliky a nedovolí tekutine opustiť oko. Výsledkom je zvýšenie očného tlaku.

Príznaky náhleho glaukómu sú najmä červené až silne bolestivé oko, bolesť hlavy a niekedy dokonca až pomočenie. Tento stav vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

 

Glaukóm s normálnym až nízkym tlakom

Približne jeden z troch pacientov so zeleným zákalom má poškodený zrakový nerv aj pri normálnych alebo znížených hodnotách očného tlaku. Doposiaľ nie je jasné, čo tento typ zeleného zákalu spôsobuje.

 

Vrodený glaukóm

Zelený zákal môže byť aj vrodený. Je výsledkom nesprávnej tvorby drenážnych kanálikov pri vnútromaternicovom vývoji. Príznaky glaukómu si môže všimnúť pediater či pediatrička pri prehliadke, niekedy sa príznaky prejavia až neskôr v detstve. Hovoríme mu aj detský glaukóm.

Diagnostika glaukómu
Zdroj: Adobe Stock

Ako sa prejavuje zelený zákal?

Ako sme už uviedli, pri niektorých typoch glaukómu neexistujú žiadne včasné varovné príznaky a zmeny videnia sa vyvíjajú postupne. O to dôležitejšie je absolvovať pravidelné očné vyšetrenia, najmä po 40. roku, keď sa zhorší videnie menších textov.

Union zdravotná poisťovňa vám prispeje až 150 eur na nadštandardnú zdravotnú starostlivosť pre váš zdravý zrak.

Pri akomkoľvek type glaukómu môžete zažiť tieto príznaky:

Kto má vyššie riziko glaukómu?

Riziko zeleného zákalu rastie vekom, avšak vyšší vek nie je podmienkou. Dvojnásobné riziko glaukómu majú ľudia s cukrovkou a s ochoreniami ciev.

Ďalšie rizikové faktory zeleného zákalu:

Ako sa zelený zákal diagnostikuje?

Najlepším spôsobom, ako sa ubezpečiť, že nemáte zelený zákal, sú pravidelné prehliadky u očného lekára alebo lekárky.

Oftalmologička na diagnostiku glaukómu používa viacero testov a vyšetrení, všetky sú bezbolestné:

Ak ste naším poistencom či poistenkou, s nami budete mať špeciálne vyšetrenie OCT (optickú koherentnú tomografiu) vo vybraných klinikách zadarmo.

Liečba zeleného zákalu

Keďže neliečený glaukóm môže viesť k rýchlemu rozvoju trvalej straty zraku, liečba je nevyhnutná. Dokáže spomaliť ďalšie zhoršenie stavu, hoci už nedokáže obnoviť stratené videnie.

Neexistuje liečba, ktorá by zelený zákal úplne odstránila a oči vrátila do pôvodného zdravého stavu. V každom prípade pomáha zvládnuť príznaky, brzdí ďalší proces zhoršovania zraku, a tým napomáha udržať sebestačnosť pacienta či pacientky.

Kvapky na očný tlak

Primárnou liečbou zeleného zákalu sú zvyčajne očné kvapky, ktoré vám predpíše oftalmológ.

Vnútroočný tlak znižujú tým, že zmenšujú objem tekutiny a zvyšujú jej odtok. Keďže glaukóm je celoživotný stav, kvapky treba užívať po celý život.

Liečba zeleného zákalu laserom

Namiesto kvapiek alebo ako doplnok k nim vám lekár môže navrhnúť ošetrenie laserom. Pomáha zlepšiť odtok komorovej vody z oka, ale nie vždy nahrádza používanie očných kvapiek.

Operácia glaukómu

Ďalšou možnosťou, ako znížiť očný tlak, je operácia. Je to síce invazívny zákrok, ale často funguje rýchlejšie aj lepšie ako očné kvapky alebo laser. Taktiež spomaľuje stratu zraku.

Existuje viac operačných metód – lekár či lekárka vyberie tú najvhodnejšiu vzhľadom na váš stav.
Minimálne invazívna operácia glaukómu (nazývaná MIGS) zvyčajne trvá krátko, rýchlejšie sa z nej zotavíte a má menšie riziká ako tradičné operácie glaukómu.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Určite neodkladajte očné vyšetrenie v prípade, že:

Napriek tomu, že neexistuje liek, ktorý by zvrátil škody napáchané zeleným zákalom, liečba dokáže udržať očný tlak pod kontrolou. Jediným spôsobom, ako zachytiť chorobu včas, sú pravidelné prehliadky u očného lekára.

Ak máte glaukóm už diagnostikovaný, dodržiavajte predpísanú liečbu. Vďaka nej a laserovým či chirurgickým zákrokom môžete zabrániť zhoršeniu zeleného zákalu a nezvratnej strate zraku.

Stiahnite si e-book Prvencia u všeobecného lekára, gastroenterológa a zubára

V e-booku nájdete dôležité informácie o tom, ako prebiehajú preventívne prehliadky a kedy je potrebné ich absolvovať.

Autorka: Bc. Sabína Zavarská

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Marta Pauliková, očná lekárka – špecialistka s atestáciou v odbore oftalmológia.

Zdroje: webmd.com, glaucoma.org, my.clevelandclinic.org

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.