Zdieľať

Dlhodobé následky kovidu: Ako vás môže poznačiť?

následky covid-19
Dnes, po takmer dvoch rokoch trvania koronavírusovej pandémie, už čo-to vieme o priebehu a následkoch infekcie. Pomerne veľká časť ľudí po prekonaní kovidu trpí rôzne dlho jeho následkami.
následky covid-19
V článku si prečítate:

Postcovidový syndróm spôsobuje vrásky na čele nielen pacientom, ale aj lekárom.
Niektoré ťažkosti vieme riešiť, iné sú pre liečbu problematické, niektoré sa vytratia samy od seba. Čo vieme o tzv. long covide?

Long covid alebo tiež postcovidový syndróm, znamená pretrvávanie zdravotných ťažkostí viac ako dvanásť týždňov po prekonaní akútnej infekcie novým koronavírusom SARS-CoV-2.

Prečo vzniká postcovidový syndróm?

Lekári ani vedci zatiaľ presne nevedia, prečo u niektorých ľudí vzniká postkovidový syndróm a u iných nie. Predpokladá sa určité nastavenie imunitného systému. Niekedy v pozadí dlhodobých ťažkostí môžu byť poruchy zrážanlivosti krvi spojené s kovidom.

Aj po iných infekciách môžete mať pretrvávajúce ťažkosti. Komplikovať sa vám takto môže napríklad infekcia Epstein-Barrovej vírusom (infekčná mononukleóza) alebo herpesvírusmi.

0 %
Zľava

Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.

Príznaky postcovidového syndrómu

Príznaky long covidu môžu byť celkové alebo špecifické pre jednotlivé orgány.

Celkové príznaky:

Hoci sa tieto príznaky zdajú banálne, môžu vás riadne potrápiť. Neustála únava sťažuje vykonávanie bežných aktivít či ovplyvní práceschopnosť. Ak športujete, ste limitovaní vo svojich výkonoch.

Psychické príznaky:

Psychické príznaky súvisia so samotným priebehom covid-19 alebo sú dôsledkom izolácie, obáv a napätia spojeného s pandémiou. Osobitnú pozornosť si zasluhuje zahmlenie mozgu, ktoré sa prejaví poruchami sústredenia či pamäti. Trvá rôzne dlhý čas. Je problémom v práci či pri bežných aktivitách.

 

Pľúcne príznaky:

Pľúcne príznaky vás môžu obťažovať napríklad v podobe zadýchavania sa pri námahe. Na RTG snímke vidieť v niektorých prípadoch zmeny v štruktúre pľúc. Najmä po prekonaní ťažkého zápalu pľúc pri kovide môžete potrebovať ešte domácu oxygenoterapiu – podávanie kyslíka počas dňa u vás doma rôzne dlhý čas.

Prenájom prístroja na domácu oxygenoterapiu v opodstatnených prípadoch prepláca zdravotná poisťovňa.

Gastrointestinálne príznaky:

Ukázalo sa, že koronavírusová infekcia u niektorých ľudí postihuje tráviaci systém. Niekedy aj po prekonaní aktívnej infekcie môžete trpieť nechutenstvom, nevoľnosťou, poruchami trávenia či občasnými bolesťami brucha.

Kardiovaskulárne príznaky:

Niektorí lekári popisujú zápal srdcového svalu (myokarditída) súvisiaci s koronavírusovou infekciou. Myokarditída si vyžaduje niekoľkomesačnú liečbu, ktorej základom je fyzické šetrenie. Ak vezmete liečbu myokarditídy na ľahkú váhu, môžete si dlhodobo poškodiť srdce.

Poruchy ciev po kovide súvisia s poruchou zrážanlivosti krvi súvisiacou s infekciou. Posttrombotický syndróm je dôsledkom hlbokej žilovej trombózy a je chronickou, dlhodobou komplikáciou. Môžete trpieť opuchmi nôh, pocitom ťažkých nôh, kŕčmi dolných končatín, mravčením či pálením.

Zdroj: Adobe Stock

Postcovidový syndróm u detí

Postcovidový syndróm vás môže zaskočiť aj v prípade, že ste infekciu covid-19 prekonali bez príznakov či s miernymi príznakmi. Nevyhýba sa preto ani deťom, ktoré zvyčajne majú ľahký priebeh infekcie.

Buďte preto všímaví k svojim deťom, nepodceňujte, ak sa sťažujú napríklad na únavu či nevýkonnosť, búšenie srdca alebo ťažkosti s dýchaním.

Je tiež dôležité nepripisovať zdravotné ťažkosti hneď postcovidovému syndrómu, ale vylúčiť aj iné možné príčiny.

Postcovidový syndróm: Diagnostika

Ak máte zdravotné problémy, vaša prvá cesta by mala viesť do ambulancie všeobecného lekára. Ten vás nasmeruje podľa potreby do ambulancií špecialistov podľa typu príznakov. Ak lekári vylúčia iné, časté príčiny zdravotných ťažkostí, môžu diagnostikovať dlhodobý covid.

Postcovidový syndróm: Liečba a rehabilitácia

Liečba závisí od prejavov postcovidového syndrómu. Nie je to liečba covid-19, pretože postcovidový syndróm neznamená, že máte v tele infekciu.

Pľúcne príznaky má na starosti pneumológ – pľúcny lekár, ktorý vám môže odporučiť lieky na uľahčenie dýchania či domácu oxygenoterapiu, ak ju potrebujete. Dôležitá je aj vhodná rehabilitácia – cviky na zlepšenie funkcie pľúc, tzv. dychová gymnastika.

S kardiovaskulárnymi príznakmi vám pomôže internista alebo kardiológ. Pri myokarditíde je nevyhnutné fyzické šetrenie, pri búšení srdca a poruchách rytmu môžete potrebovať lieky.

V prípade posttrombotického syndrómu je potrebná kompresívna terapia pančuchami, prípadne lieky na posilnenie cievnej steny.

S gastrointestinálnymi príznakmi vás obvodný lekár môže odoslať gastroenterológovi, ktorý po vylúčení iných chorôb odporučí liečbu uvoľňujúcu kŕče, lieky proti hnačke, ak ňou trpíte, lieky podporujúce činnosť tráviacej sústavy pri nechutenstve, ťažobe v žalúdku či nevoľnosti.

Neurologické príznaky rieši neurológ. Po ťažkom priebehu kovidu nie je zriedkavosťou zníženie pohyblivosti, preto je vhodná rehabilitácia a postupné rozcvičovanie a spevnenie jednotlivých svalových partií.

Zaujímavou možnosťou je aj kúpeľná liečba postcovidového syndrómu. Môže uľaviť najmä od celkových príznakov, ako sú únava, malátnosť, chronické ťažkosti s dýchaním, fibróza pľúc po kovide a iné. Pomôže vám zlepšiť pohyblivosť či uľaviť od chronickej bolesti.

Kúpele môžete absolvovať ako samoplatca, keď si starostlivosť platíte vy, alebo v niektorých prípadoch vám kúpele uhradí poisťovňa.

Kúpele indikuje všeobecný lekár, pneumológ, internista či kardiológ. Nárok vám vznikne najmä, ak ste boli kvôli kovidu hospitalizovaní a následne potrebujete ešte starostlivosť lekára pre pretrvávajúce príznaky postcovidového syndrómu.

Týmito príznakmi sú napríklad celková únava, slabosť, kardiovaskulárne príznaky, dýchavičnosť, tráviace príznaky, bolesti svalov a iné.

Zdroj: Adobe Stock

Pomôže výživa alebo vitamíny?

V liečbe akéhokoľvek ochorenia zohráva úlohu výživa a dostatok tých látok, ktoré naše telo pre správne funkcie potrebuje. V zásade, ak máte pestrú vyváženú stravu, mali by ste mať dostatok vitamínov aj minerálov. Otázkou je, kto z nás je natoľko disciplinovaný a má k dispozícii také kvalitné potraviny, aby túto potrebu pokryl.

Nezabúdajte na dostatočný príjem zeleniny a ovocia, ktoré vďaka obsahu vlákniny a iných prospešných látok podporujú zdravé osídlenie čriev mikroorganizmami. Tie dokážu veľmi dobre spolupracovať s naším imunitným systémom a tak podporovať hojivé procesy v našom tele či znižovať zápal.

Naopak, ak zanedbávate zdravú stravu, v čreve sa vám premnožia nevhodné mikroorganizmy, ktoré podporujú zápal a narúšajú funkčnosť orgánov. Preto aj pri liečbe postcovidového syndrómu dbajte na vhodné zloženie stravy, dostatok spánku či primeranú fyzickú aktivitu.

Neprepínajte svoje sily, aby ste nevyčerpávali organizmus v boji s následkami kovidu. Zvoľte ľahké prechádzky, ak vám nerobia ťažkosti, záťaž pridávajte len veľmi opatrne, postupne a s ohľadom na váš celkový stav. Ak máte pochybnosti, poraďte sa so svojím lekárom.

Opýtajte sa svojho všeobecného lekára na možnosť kúpeľnej liečby, ktorou podporíte regeneráciu svojho organizmu.

Postcovidový syndróm a očkovanie

Ak ešte váhate s očkovaním proti kovidu, postcovidový syndróm je veľkou motiváciou dať sa zaočkovať. Dlhodobá práceneschopnosť či obmedzenie denných aktivít nie sú príjemné a môžu ohroziť aj vašu ekonomickú stabilitu.

Očkovanie je účinnou prevenciou nielen ťažkého priebehu kovidu, ale aj prevenciou postcovidového syndrómu.

Nespoliehajte sa na to, že nemáte iné, pridružené ochorenia – napríklad diabetes či vysoký krvný tlak, ktoré sú rizikové pre ťažký priebeh kovidu. Dlhodobý kovid môže postihnúť aj zdravých, dokonca aj tých, ktorí kovid prekonajú bezpríznakovo. Preto je dôvod dať sa zaočkovať, aj ak ste zdraví.

Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť aj na tému akou sú aj dlhodobé následky koronavírusu na zdravie človeka a radí na koho sa obrátiť pri ich riešení.

Dôležité informácie a novinky o covid-19

Autorka: Katarína Kosová

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.euronews.com/2021/10/09/long-covid-now-has-an-official-who-clinical-definition

https://www.bbc.com/news/health-57833394

https://www.forbes.com/sites/coronavirusfrontlines/2021/07/26/could-you-have-long-covid-here-are-the-common-signs-and-symptoms/

https://zdravoteka.sk/choroby/posttromboticky-syndrom/

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.