Zdieľať

Bolesť zuba: Domáce recepty iba odďaľujú cestu k zubárovi

Bolesť zuba je jednou z najnepríjemnejších bolestí. Buďme k sebe úprimní – k zubárovi nechodíme s úsmevom, vlastne k nemu nechceme chodiť vôbec. Lieky proti bolesti však nie sú dobrým riešením. „Prebíjaním“ bolesti dosiahneme iba to, že stav našich zubov sa bude ďalej zhoršovať.

Bolesť zuba je jednou z najnepríjemnejších bolestí. Buďme k sebe úprimní – k zubárovi nechodíme s úsmevom, vlastne k nemu nechceme chodiť vôbec.

Lieky proti bolesti však nie sú dobrým riešením. „Prebíjaním“ bolesti dosiahneme iba to, že stav našich zubov sa bude ďalej zhoršovať.

Je to veľká škoda, pretože zubný lekár pomerne rýchlo odhalí, prečo nás zub bolí. A čo sú najčastejšie príčiny bolesti zubov?

Zubný kaz – najčastejšia príčina bolesti

Najčastejšou príčinou bolesti zubov – u detí i dospelých – je zubný kaz. V našich ústach žijú všelijaké baktérie, ktoré sa živia zvyškami potravín, čo sme zjedli, a potom z tejto masy vyrábajú lepkavý a páchnuci povlak na povrchu zubov. 

Ak si svoje zuby nečistíme dôsledne a ešte aj jeme veľa cukrov, kyseliny v našich ústach narúšajú sklovinu a vytvárajú v zuboch dutiny. Keď sa toto stane, najskôr pociťujeme bolesti pri sladkostiach, studených či horúcich potravinách. Až neskôr si všimneme typickú tmavú škvrnu – zubný kaz. 

Väčšine problémov pritom ľahko predídeme – ak chodíme na preventívnej prehliadky k zubárovi. Ten totiž vidí na rtg snímkach už zárodky potenciálnych nepríjemností a včas zasiahne. Preto nikdy nezabúdajme na preventívnu prehliadku u stomatológa – je zdarma.

Ďalšie príčiny bolesti zubov:

 • hromadenie zvyškov potravy medzi zubami a pri ďasnách,

 • zápal alebo infekcia v koreňoch zuba, 

 • infekcia alebo zápal ďasien,

 • parodontitída (hovorovo paradontóza),

 • zlomenie zuba alebo koreňa – najmä pri úrazoch,

 • prerezávanie zubov, špeciálne zubov múdrosti – keď nemajú dostatok miesta, alebo rastú krivo.    

Zápal dutín (sínusitída) takisto niekedy vyvolá bolesť zubov – najmä tých horných. Je to kvôli tlaku v dutinách, zatekaniu sekrétov a sťaženému dýchaniu nosom.

Pulzujúca bolesť zuba

 

Pulzujúca bolesť je znakom hlbokého zubného kazu, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou už zasiahol nerv, alebo zapáleného vačka. Pulzujúcu bolesť pocítime aj pri poškodení výplne, korunky, či zlomenine zuba. 

Vnútri zuba sa totiž nachádza mäkká ružová dužina – zubná dreň, ktorá vyživuje zub. Touto dreňou navyše prechádzajú krvné cievy a nervové dráhy. Preto je jasné, že nás to bolí.

Zápal zubnej drene sa nazýva pulpitída. 

Ďalšie typy bolesti v ústnej dutine:

 • konštantná, tupá bolesť,

 • ostrá bolesť pri zahryznutí,

 • bolesť, ktorá sa ohlási, keď zjeme niečo sladké,

 • celková precitlivenosť zubov,

 • bolesť čeľuste,

 • bolesť na inom mieste

Čo zaberá na bolesť zubov?

Najlepšia rada pri bolestiach zubov – sledujte, kedy sa vám uľaví a kedy sa bolesť zhoršuje. Pokiaľ nemôžete ísť hneď k zubárovi, vyskúšajte tieto tipy: 

 • vypláchnite si ústa teplou slanou vodou,

 • zubnou niťou odstráňte čiastočky jedla alebo povlak z medzizubných priestorov,

 • skúste klinčekový olej,

 • ak bolesť spôsobil úraz, dajte si studený obklad (ale iba zvonku).

Zvažujte použitie liekov pri bolestiach zubov. Síce dokážu potlačiť takmer každú bolesť, ale problém neriešia, iba ho zakryjú.

Toto určite nerobte!

Nikdy si svojvoľne nedávajte aspirín (alebo iné lieky proti bolesti) priamo na ďasná – a už vôbec nie alkohol! Týmto si zuby iba poškodíte! Bez odporúčania lekára nepoužívajte ani lieky s obsahom benzokaínu. Síce vám uľavia od bolesti, ale súvisia s veľmi nebezpečným stavom, ktorý sa volá methemoglobinémia. 

Tento stav je nebezpečný, pretože významne znižuje množstvo kyslíka v krvi.  

Kedy vyhľadať zubára ihneď?

Pretrváva bolesť zuba viac ako 2 dni? Je najvyšší čas, aby ste sa odhodlali k návšteve u stomatológa. Hoci bolesť zubov vyzerá ako lokálny problém, pokiaľ ho neriešite, infekcia sa môže rozšíriť do celého tela. Z neliečenej infekcie zubov a ďasien vzniká napríklad život ohrozujúca sepsa – otrava krvi.

Ak váš zubár neordinuje, alebo je víkend, choďte na pohotovosť! Urobte tak najmä v prípade, že sa pridal opuch, začervenanie ďasien, hrčka v ďasne, hnis, či iný nepríjemný výtok zo zuba alebo ďasna.

Bolesť zubov v tehotenstve

V tehotenstve má bolesť zubov mimoriadne postavenie – nielenže nemôžete užívať akékoľvek tlmiace lieky, ale prípadná infekcia by mohla ovplyvniť plod. Preto je dôležité, aby gravidná žena absolvovala preventívku u zubára, aj keď nemá žiadne problémy.

Návšteva v stomatologickej ambulancii sa odporúča 2x počas tehotenstva.  

Domáca liečba ako úspora peňazí?

Je pravda, že ošetrenie u zubára nie je práve najlacnejšou záležitosťou. Aj preto mnohí riešia svoje problémy so zubami domácimi receptami. Háčik je v tom, že všetko funguje iba dočasne a čiastočne, no celkovo sa stav zhoršuje. 

Neskúšajte donekonečna babské rady, keď bolesť zubov alebo ďasien neustupuje. Radšej sa orientujte na to, ako získať financie na ošetrenie od zdravotnej poisťovne. Využívajte príspevky, na ktoré máte nárok!

Príspevok na zdravé zuby od Unionu

Union Zdravotná poisťovňa ponúka zaujímavý príspevok na ošetrenie u zubára v hodnote 100 EUR ročne. O tento príspevok môžete požiadať každý rok, ak ste poistencom ZP Union. 

Rovnako si môžete uplatniť benefit aj u svojich detí, ak sú registrované v Unione. Všetky potrebné informácie nájdete tu: Príspevok na zuby a ich ošetrenie .

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová- Kasajová, primárka Stomatologického centra MySmile.

Autor: Sabína Zavarská

Zdroje: 

 

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Tieto články by ťa mohli zaujímať

Tieto články
by ťa mohli zaujímať

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia