Zdieľať

Ako najúčinnejšie bojovať proti chrípke?

Chrípka útočí na Slovákov so železnou pravidelnosťou rok čo rok. Chrípková sezóna trvá vždy približne od októbra do apríla. Čo je jej najčastejšou príčinou a ako jej najúčinnejšie predchádzať, vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Pravdou je, že ešte stále veľa ľudí chrípku podceňuje. Netreba však zabúdať na fakt, že aj dnes na jej následky zomiera obrovské množstvo ľudí na celom svete. Nepreceňujte preto svoje sily a ak u vás chrípka prepukne, rešpektujte naše dobre mienené rady a predovšetkým rady lekára.

Čo je to chrípka?

S pojmom chrípka sa stretávame veľmi často. Dôvodom je, že ľudia týmto výrazom označujú množstvo ochorení s viac, ale aj menej podobnými príznakmi. Skutočná chrípka však predstavuje infekciu horných dýchacích ciest. Jej spúšťačom je RNA vírus, ktorý do tela preniká cez sliznicu dýchacích ciest. Inkubačná doba je zvyčajne jeden až tri dni.

Aké sú jej príznaky?

Ako najčastejšie príznaky chrípky sa uvádzajú:

  • suchý kašeľ;

  • bolesť v hrdle;

  • horúčka;

  • bolesti hlavy;

  • zimnica;

  • bolesti svalov, kĺbov, prípadne bolesti celého tela;

  • únava;

  • nádcha (niekedy nastupuje po jednom až dvoch dňoch od začiatku ochorenia).

Rozdiel medzi chrípkou a obyčajným prechladnutím sa niekedy z laického hľadiska určuje veľmi ťažko. Chrípka však zvykne mať rýchlejší nástup a výraznejšie príznaky, veľmi často je sprevádzaná práve vyššie spomenutou bolesťou svalov a horúčkou.

Naopak, pri nachladnutí sa symptómy prejavujú oveľa pomalšie. Zvyčajne postihujú iba nosnú dutinu, vedľajšie dutiny, hrdlo a horné dýchacie cesty. Často nebývajú sprevádzané ani zvýšenou teplotou.

Ako sa ochorenie najčastejšie prenáša?

Chrípkové vírusy bývajú prenášané vzduchom, čo značne uľahčuje ich prenos od jednej osoby k druhej. Bežne sa dostávajú do tela nosom, ústami alebo cez oči. Najčastejším spôsobom je vdýchnutie. No vírus sa môže do tela dostať aj tak, že ho máte najskôr na rukách a prenesiete ho na seba, ak sa ruky dostanú do kontaktu s očami, ústami alebo nosom.

Ruky totiž často prichádzajú do kontaktu s predmetmi, ktorých sa už predtým niekto chorý dotýkal. K rukám sa zas vírus dostane, ak si človek nakazený vírusom pri kašľaní či kýchaní zakryje ústa.

Ako postupovať pri liečbe?

Počas liečby je nevyhnutný pokoj na lôžku a takzvaná symptomatická terapia, čiže pacientovi sú podávané liečivá znižujúce horúčku, bolesť a takisto aj lieky tlmiace kašeľ.

Nutnosťou je tiež pravidelný príjem dostatočného množstva tekutín, najlepšie čajov a minerálnych vôd. Nezabúdajte ani na zvýšený príjem vitamínov, najmä vo forme ovocia, prípadne po porade s lekárom aj v rámci rôznych doplnkov.

Liečba chrípky trvá zvyčajne 7 až 9 dní. Krátko po jej odznení je však stále dôležité pokračovať v pokojnejšom režime a nevyvíjať žiadnu namáhavejšiu fyzickú aktivitu. Organizmus je v tom čase ešte stále oslabený a jeho zaťažením by ste mohli vytvoriť ideálne podmienky pre rozvoj iného infekčného ochorenia.

Prevencia proti chrípke

Prevencia je v prvom rade zameraná na zabránenie prenosu vírusu, ako aj na celkové posilnenie odolnosti organizmu. Preto je viac ako nevyhnutné udržiavať svoje telo v dobrej fyzickej kondícii a naordinovať si (v ideálnom prípade) každodenný pohyb na čerstvom vzduchu, s čím je spojené tiež postupné otužovanie organizmu.

Takisto neradno zanedbať vhodné obliekanie, vďaka ktorému môžete zabrániť prechladnutiu.

Treba mať na pamäti aj dôležitosť pravidelného vetrania. Či už doma, v kancelárii, ale takisto aj v škôlkach, školách a akýchkoľvek priestoroch, kde sa súčasne dlhodobo zdržiava väčšie množstvo ľudí.

V období najväčšej epidémie je dobré vyhýbať sa priestorom a podujatiam s veľkou koncentráciou ľudí, akými sú napríklad divadlá, diskotéky, kiná, nákupné centrá a pod.

Ak u vás práve prebieha ochorenie, z hľadiska jeho ďalšieho šírenia je veľmi dôležité čo najviac obmedziť kontakt s ľuďmi. V priebehu choroby je tiež odporúčané používať jednorazové papierové vreckovky a po použití ich hneď zahodiť a umyť si ruky.

Najefektívnejšou prevenciou pred vznikom chrípky je však jednoznačne očkovanie.

Očkovanie proti chrípke

Prečo je to tak? Očkovanie vo vašom tele vytvára špecifické ochranné protilátky, ktoré buď zabraňujú vzniku ochorenia, alebo zmierňujú jeho priebeh a nepriaznivé dôsledky. Očkovacie látky proti chrípke majú oproti iným očkovacím látkam svoje špecifiká. Ich zloženie sa totiž každoročne mení, a to podľa aktuálnych kmeňov vírusu chrípky. Preto je dôležité dávať sa preočkovať každoročne.

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Kto by nemal očkovanie zanedbať?

Ide najmä o ľudí so zvýšeným rizikom nákazy. Patria sem napríklad osoby vo veku 59 rokov a viac, ďalej ľudia s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho aparátu a ľudia s metabolickými, obličkovými alebo imunitnými poruchami.

Očkovanie sa tiež odporúča ľuďom pracujúcim v zdravotníckych službách, ako aj osobám dlhodobo chorým, ktoré sú umiestnené v zdravotníckych centrách, v domovoch dôchodcov alebo študentom žijúcim v internátnych zariadeniach.

Očkovanie pozostáva z jednej dávky a je možné ho absolvovať v akomkoľvek veku vyššom ako šesť mesiacov.

V akých prípadoch očkovanie zvážiť?

V každom prípade platí, očkovanie podstúpte až po dôkladnej konzultácii s vaším lekárom. Rozhodne by ho totiž nemali absolvovať ľudia s ťažkou alergiou na vaječný bielok, ďalej tí, ktorí mali v minulosti vážnu reakciu na očkovanie proti chrípke alebo deti mladšie ako šesť mesiacov.

V prípade prebiehajúceho horúčkového ochorenia alebo akútnej infekcie je potrebné očkovanie odložiť.

Najbežnejšie dostupnými vakcínami sú Influvac a Vaxigrip. Union zdravotná poisťovňa hradí obe tieto vakcíny v plnej výške bez doplatku pacienta.

Veríme, že vás náš článok uviedol do problematiky. V prípade akýchkoľvek otázok sa nebojte kontaktovať nás na telefónnom čísle 0850 003 333.

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.