Zdieľať

Výbava na turistiku: mobil a voda nestačí. Čo by vám nemalo chýbať?

Turistická sezóna ani zďaleka nekončí, práve naopak. Či už sa na hory vyberiete v lete, alebo preferujete farebné jesenné scenérie, najdôležitejšie je danému obdobiu prispôsobiť svoju výbavu. Nepodceňte prípravu na turistiku. Na čo by ste nemali zabudnúť?

Sledujte počasie

Pred každou výpravou nezabúdajte sledovať predpoveď počasia. Dobre viete, že dlhodobé predpovede sa môžu zmeniť, oplatí sa však sledovať predpoveď deň pred výjazdom.

Pamätajte na to, že aj keď počasie môže vyzerať ideálne, o pár hodín to tak už byť nemusí. Preto z batožiny nevyhadzujte všetky pršiplášte a nepremokavé vrstvy. Každý skúsený turista vie, že počasie na horách vie byť veľmi vrtkavé a premenlivé. Vtedy sa vám práve tieto kusy môžu naozaj hodiť.

Zmapujte si trasu

Mať prehľad o teréne, v ktorom sa chystáte túru podnikať, je znakom každého zodpovedného turistu. Od náročnosti terénu závisí aj vaše vybavenie. Je rozdiel, či vás čaká výstup na skalnatý vrchol, alebo budete prechádzať hustým lesom. Pri prudkých zostupoch napríklad oceníte trekingové palice, pri prechode močariskami zasa návleky na nohy. Každá situácia si vyžaduje niečo iné, a preto je dobré v záujme vlastnej bezpečnosti prípravu nezanedbať.

Zároveň si dopredu zistite, či je trasa, ktorou chcete ísť, otvorená a či nie je prístupná len v sprievode horského vodcu. Niektoré trasy sa uzatvárajú kvôli počasiu, iné kvôli živočíchom, ktoré v danej oblasti žijú. Prípadne si preverte, či nie je práve váš turistický chodník uzatvorený kvôli údržbe.

Čo si na turistiku obliecť?

Vrstvenie je ideálny spôsob, ako byť pripravený na výkyvy počasia a teplôt v priebehu dňa. Základom je funkčné prádlo, ktoré odsáva pot z tela. Stredná vrstva izoluje a udržiava telesnú teplotu. Väčšinou ide o oblečenie z fleece materiálov, ktoré dobre udržiavajú teplo, rýchlo schnú a odvádzajú vlhkosť. K tretej vrstve patria bundy a nohavice, ktoré by mali byť priedušné, no zároveň schopné chrániť telo pred vetrom a dažďom.

Nezabudnite ani na šatku, ktorú môžete využiť ako pokrývku hlavy v prípade horúceho, chladného či veterného počasia. Hodiť sa vám budú aj okuliare.

Akú obuv zvoliť?

Nohy vás budú niesť po celý čas a horský terén nie je prechádzka ružovou záhradou. Zabudnite na sandále, žabky či voľnočasové tenisky, tie do hôr určite nepatria. Výber obuvi nenechajte na poslednú chvíľu. Venujte mu dostatok času, skúšajte a konzultujte priamo s predavačmi v športových obchodoch.

Je rozdiel medzi letnou a zimnou turistickou obuvou, iný typ obuvi je vhodný na kamenistý povrch a iný na mäkké lúčne a lesné chodníčky. Nezabúdajte, že než sa v topánkach vydáte na viacdennú túru, je ideálne ich najskôr rozchodiť.

Do kvalitných topánok patria tiež ponožky z kvalitného materiálu, v ktorých sa vám nebude potiť noha. Kvalitné ponožky vás ochránia pred bolestivými pľuzgiermi na nohách. So sebou majte vždy aspoň jeden náhradný pár.

Nepodceňte výber batoha

Turistickú výbavu do ľadvinky či tašky cez plece nezmestíte. Investícia do turistického batoha z kvalitného materiálu sa vám oplatí. Turistický batoh by mal byť na chrbte vystužený, mal by vám sedieť na šírku aj výšku.

Tie lepšie batohy majú zadnú stranu prispôsobenú vášmu chrbtu tak, aby ste sa nepotili. Niektoré majú aj nepremokavý obal, ktorý môžete v prípade nepriaznivého počasia na batoh natiahnuť. Uchráni vás to pred zmoknutím celého obsahu batoha. Pri výbere batoha sa rozhodujte aj podľa toho, ako vám sedia popruhy. Nemali by vás nikde oškierať či tlačiť a mali by ste s nimi ľahko vedieť manipulovať. Takzvaný prsný popruh je veľkou výhodou, lebo rozkladá záťaž nákladu.

A akú veľkosť vybrať? Závisí to od viacerých faktorov: náročnosť trasy, plánovaná dĺžka túry, ročné obdobie a vybavenie, ktoré si so sebou potrebujete zobrať.

Bez vody a jedla nechoďte nikam

V chladnejších dňoch sa môžete zohriať sladeným čajom v termoske, počas leta smäd uhasí aj čistá voda s citrónom. Podstatné je množstvo. Na celodennú túru počas horúčav vám 2 litre na dospelého človeka stačiť nebudú. Ľahko sa môže stať, že najbližšia horská chata, na ktorú ste sa spoliehali, bude zavretá a problém je na svete.

Na zasýtenie si pripravte bagety, napríklad s tuniakom či avokádom. Podstatná je energetická hodnota. Vhod vám prídu aj jabĺčka, oriešky či hroznový cukor. Pre prípad núdze je dobré mať so sebou aj pár energetických tyčiniek.

 

Lekárnička nad zlato

Lekárničky na turistiku je dostať už aj v obchodoch, no môžete si ju zostaviť na mieru. Mala by obsahovať v prvom rade lieky, ktoré pravidelne užívate. Nezabudnite na dezinfekčné obrúsky či roztok, náplaste či obväzy. Uistite sa, či máte aj taký typ náplaste, ktorú môžete použiť na drobné otlaky na nohách.

Nemusíte so sebou ťahať celý arzenál liekov, postačia vám lieky na zníženie horúčky, lieky na brušné potiaže, bolesti či uštipnutie hmyzom. Zároveň sa uistite, že viete, ako podať prvú pomoc, prípadne si do turistickej lekárničky vložte stručný obrázkový návod. K lekárničke si pribaľte aj malé balenie opaľovacieho krému.

S mapou až do cieľa

Uistite sa, že poznáte trasu, jej náročnosť aj trvanie. Pre istotu si vezmite papierovú mapu či gps navigáciu. Nespoliehajte sa len na nejakú online mapu. Signál vám môže vypadnúť už za prvým kopcom.

 

Mobilný telefón, power banka, zápalky a čelovka

Mobil je výborný prostriedok na privolanie prvej pomoci v prípade potreby. Preto ho majte nabitý na maximum. Rovnako je fajn mať pri sebe aj tzv. power banku (tiež nabitú). Zároveň je to praktickejšie riešenie, než so sebou vláčiť nespratný fotoaparát.

Zápalky vám prídu vhod najmä v prípade, keď sa budete chcieť zohriať pri ohni. Nezabúdajte však, že na niektorých územiach nie je zakladanie ohňa na voľnom priestranstve povolené. Čelovka sa vám zíde v prípade, že vás zastihne tma na chodníku. Je dobrou pomocníčkou aj na zháňanie dreva na oheň.

 

Doklady, peniaze a poistenie

Občiansky a vodičský preukaz spolu s preukazom poistenca sú doklady, bez ktorých sa nezaobídete. Malá hotovosť vám poslúži na prípadné občerstvenie či dopravu autobusom, ak už máte chôdze plné zuby alebo je počasie nepriaznivé.

Na poistenie myslite ešte predtým, než vyrazíte. Náklady na zásah HZS sa pohybujú približne vo výške 400 €, v prípade zásahu s použitím vrtuľníka je to čiastka okolo 4500 €. V prípade, že ste sa nepoistili,  budete musieť tieto čiastky hradiť z vlastného vrecka. Poistiť sa dá jednoducho aj online, tých pár klikov vám za pocit bezpečia určite stojí. Ak už na to vaši kamoši nemyslia, môžete poistiť celú partiu vy.

Veríme, že naše rady vám prišli vhod a že si aj vďaka nim turistiku užijete.

Martina Harsanyiova

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus. 

Naše ambície v oblasti vedenia spoločnosti

Vykonávať naše podnikanie v transparentným a udržateľným spôsobom

  • Udržateľné investície a obchodné operácie.
  • Voľba obchodných partnerov, ktorí tiež kladú dôraz na udržateľnosť.
  • Prevádzkovať naše podnikanie transparentným a udržateľným spôsobom.
  • Chrániť informácie a dáta našich klientov a partnerov pred ich zneužitím tým, že zabezpečujeme bezpečnosť našich digitálnych riešení a služieb.
  • Budovať otvorenú, inovatívnu a etickú korporátnu kultúru.
  • Prevencia a odhaľovanie korupcie a úplatkárstva prostredníctvom školeného interného tímu.
  • Vyžadovanie tohto prístupu aj od partnerov formou zmluvných dojednaní.