Zdieľať

Spoznajte mrazivú Škandináviu, rozpáli vám srdce

Nie ste veľkým fanúšikom exotických destinácií alebo vás už omrzel model klasickej dovolenky na preplnených plážach a v tropických horúčavách? Škandinávia je ideálne miesto, kde máte šancu poňať svoju dovolenku úplne inak! Tu sú naše tipy.

Fínsko – polárna žiara priamo z iglu

Krásna severská príroda, množstvo jazier, lesov a unikátnych prírodných scenéarií. Hovorí sa, že Fínsko je najpohostinnejšou krajinou severu, čo je o dôvod viac navštíviť toto výnimočné miesto.

Hneď na úvod je dobré oboznámiť sa so skutočnosťou, že v zimnom období približne do konca marca tu slnko vychádza okolo jedenástej a zapadá už o tretej poobede. Pre leto sú, naopak, typické biele noci, kedy si môžete v pokoji čítať bez lampy i o tretej nad ránom.

Ak ste milovníkom ničím nenarušenej, panenskej prírody, odporúčame vám navštíviť rozprávkovú časť Fínska – Laponsko. Tento malebný kraj si zvolil za svoj domov aj samotný Santa Claus a pri jeho návšteve pochopíte prečo! 😉 Krásy tohto miesta oceníte v každom ročnom období, v zime sa môžete tešiť na rozprávkovo bielu krajinu a v lete to tu hýri farbami. Ak chcete zažiť nefalšovanú romantiku, určite navštívte dedinku Kakslauttanen, kde môžete sledovať polárnu žiaru priamo z prenajatého preskleného iglu. Nádhera! 🙂

Ak sa chcete pokochať tradičnou miestnou architektúrou, neváhajte a navštívte mestečko Porvoo, nachádzajúce sa približne osemdesiat kilometrov od hlavného mesta. Nájdete tu dominantu mestečka, jednoduché drevené budovy bývalých lodných skladov červenej farby, ktoré sa nachádzajú priamo popri rieke a dotvárajú autentickú atmosféru.

A máme tu aj niečo pre dobrodruhov! Presúvame sa späť do Laponska, konkrétne do parku Lemmenjoki. Ide o pravú severskú divočinu, a teda konkrétne o najrozľahlejšiu zalesnenú oblasť bez ľudského osídlenia v celej Európe. Môžete si tu vyskúšať psie záprahy či podniknúť rôzne lyžiarske, alebo turistické výpravy. Nachádza sa tu aj veľmi obľúbený park sobov, ktorý však tvorí z 90 % divoká zóna, v ktorej sa môžu zvieratá voľne pohybovať.

Food turisti sa môžu tešiť nielen na obrovské množstvo najrôznejšieho fínskeho pečiva či koláčikov. Za vyskúšanie tiež stojí hernekeitto, čo je tradičná hustá hrachová polievka s kúskami mäsa. Odvážlivci si môžu pochutnať aj na sobom mäse, ktoré domáci pripravujú tradičným spôsobom v kameninových hrncoch. Je sa na čo tešiť! 🙂

Švédsko – národné parky a severské safari

Švédsko je najväčšou krajinou Škandinávie, ktorá je rovnako bohatá na históriu ako na prírodné nádhery.

Nájdete tu všetko, čo by si len milovník prírody mohol priať – od vysokohorských hrebeňov až po vodopády či arktické tundry.

Švédsko je často označované aj za krajinu národných parkov. Momentálne sa ich tam nachádza 29, a to ani nevraviac o ďalších prírodných rezerváciách a chránených oblastiach, ktorých je viac ako 3000.

Jedným z nich je Národný park Abisko, ktorý sa nachádza na severe Švédska a je jedným z prvých miestnych národných parkov. Rozkladá sa na južnom brehu obrovského jazera Torneträsk a pohľad naň je skutočne dych berúci. Toto prekrásne miesto je plné hôr a údolí, cez jedno z nich sa tiahne dravá rieka s rovnomenným názvom Abisko, vlievajúca sa do jazera Torneträsk. Je tu veľa možností na turistiku, takže pohľad na celý národný park si môžete vychutnať aj z takmer vtáčej perspektívy. Milovníci výprav, fotografie a prekrásnych výhľadov tak určite budú spokojní.

Za zmienku stojí aj švédska architektúra, ktorá si zaslúži zvláštnu pozornosť. Či už ide o veľké mestá, alebo samoty, švédskej originalite nemôžete z architektonického hľadiska nič vytknúť.

Do počiatkov miestnej architektúry vás vtiahne atmosféra ostrova Falsterbo, kde môžete nájsť zrekonštruovanú vikingskú dedinku Foteviken. Tá vás bezpochyby zaujme pôvodnými domami, kostolmi z červených tehál s krásne prepracovanými interiérmi. Väčšina tunajších stavieb pochádza zo stredoveku, no nájdete tu aj zámky a kostoly novšieho dáta.

A čo takto severské safari? Áno, čítate správne. Safari nie je len o levoch, žirafách či antilopách. Jeho autentickú atmosféru si môžete vychutnať v tundre v blízkosti najsevernejšie položeného mesta – Kiruny. Tu môžete natrafiť na losa, vlka, medveďa, rysa či pižmoňa severského.

Švédsko má veľmi pestrú národnú kuchyňu. Pochutiť si tu môžete na najrôznejších pokrmoch z rýb a kôrovcov, mäsa (vrátane sobieho), množstve mliečnych výrobkov či tradičných cukrárskych výtvoroch. Za vyskúšanie stojí aj ich národná špecialita zvaná surströmming. Ide o kyslého, fermentovaného sleďa, ktorý je špecifický svojím (podľa mnohých) zápachom. To však správnemu dobrodruhovi nezabráni ho aspoň vyskúšať a vytvoriť si svoj vlastný názor.

 

0 %
Zľava
Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Nórsko – zalyžujte si v lete

Ak sa chcete na vlastné oči presvedčiť, ako vyzerá krajina, ktorá sa každoročne umiestňuje na prvých priečkach v rebríčkoch štátov s najvyššou životnou úrovňou, najnižšou kriminalitou a najzdravšími obyvateľmi, nech sa páči! Vitajte v Nórsku! 🙂

Nórsko je často nazývané aj krajina fjordov. K tým najkrajším a logicky aj najnavštevovanejším patrí Geirangerfjord, ktorý je dlhý 15 kilometrov a od roku 2005 patrí k svetovému dedičstvu UNESCO. Plavbu po ňom rozhodne nevynechajte. Naskytnú sa vám tak prekrásne výhľady, na ktoré len tak nezabudnete.

V prípade, že ste priaznivcom lyžovania, vychutnajte si čaro tohto športu priamo na mieste jeho vzniku. Nájdete tu lyžiarske strediská na vysokej úrovni a lyžovať tu môžete aj v letných mesiacoch! Známe letné lyžiarske stredisko Stryn otvára sezónu v polovici mája a uzatvára koncom augusta.

V Nórsku nie je núdza ani o architektonické skvosty. K jedným z najväčších patrí katedrála Nidarost, ktorá sa nachádza v meste Trondheim. Ide o najväčšiu katedrálu v celej Škandinávii z obdobia stredoveku, navyše je nádherne vyšperkovaná. Pre Nórov je veľmi vzácna a niekoľko mesiacov v roku je v nej umiestnená i kráľovská koruna.

Nóri radi pripravujú ryby, ktoré tu sú naozaj vynikajúce. Obľube sa tešia tiež morské potvorky ako kraby, slávky, krevety a v ponuke je často aj veľrybie mäso. Ak ste v tomto smere dobrodružnejší, určite nevynechajte miestnu špecialitu zvanú Rakfisk. Je to nasolené mäso zo pstruha, ktoré sa nechá niekoľko mesiacov fermentovať a následne sa konzumuje za surova.

Za zmienku stojí aj tzv. tørrfisk. Je to ryba sušená na vzduchu (najčastejšie treska). Tento pokrm tu má silnú tradíciu, keďže išlo o základnú obživu námorníkov plaviacich sa po Atlantiku.

Island – sopky, gejzíry a zakopaný žralok

Ak hľadáte zlatú baňu na zážitky, ste na správnej adrese. Toto miesto je naplnené krásou a príležitosťami na dobrodružstvá, ktoré by ste inde nezažili.

Čo by ste podľa nás rozhodne nemali vynechať, je návšteva národného parku Thingvellir. Toto miesto sa vyznačuje nielen jedinečnou krásou scenérií, no má aj veľký historický význam. Od polovice 16. storočia bol park miestom verejných popráv a trestov a zvyklo sa tu rokovať aj o nových zákonoch. V roku 2004 bol zapísaný do svetového dedičstva UNESCO ako jediná islandská pamiatka. Väčšinu parku tvoria lávové polia, kaňony a jaskyne, všetko prehľadne vyznačené pre turistov, takže sa nemusíte báť, že by vám ušlo niečo podstatné.

Ak chcete zažiť naozaj netradičný wellness, nájdete ho v Modrej lagúne. Sú to najnavštevovanejšie geotermálne kúpele na Islande. Nachádzajú sa na lávovom poli v Grindavíku na polostrove Reykjanes. Voda do lagúny sa privádza z miestnej geotermálnej elektrárne a kúpanie v nej má blahodarné účinky na pokožku trpiacu rôznymi problémami.

Unikátnu prírodu Islandu vkusne dotvára aj miestna architektúra. Nejde o honosné stavby svetového významu, často však natrafíte na tradičné drevené domčeky rôznych farieb s trávovým porastom na streche. Sever krajiny je na tradičnú architektúru najbohatší, najmä ak navštívite lokality Glaumbaer, Grenivik alebo Grenjadarstadur.

Islandská kuchyňa sa vyvíjala vzhľadom na prírodné podmienky. Preto je bohatá na mäso, ryby, mliečne výrobky, obilniny či zemiaky, no naopak, chudobnejšia na ovocie a zeleninu. Medzi veľmi obľúbené pokrmy patrí napríklad hangikjöt, čo je údené jahňacie mäso. Máme tu však tip aj pre naozajstných odvážlivcov. Je ním najznámejšia islandská špecialita, fermentovaný žralok. Žralok sa na niekoľko mesiacov zakope do zeme a keď dosiahne požadovaný stav,  tak sa vykope a začne hostina. Dobrú chuť!

Veríme, že vás naše tipy zaujali a vyberiete sa na nezvyčajnú dovolenku, ktorá určite nebude chudobná na zážitky.

 

Martina Harsanyiova

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.