Zdieľať

Nastavenie viazania, vosk a brúsenie. Ako pripraviť svoje lyže či snowboard na zimu?

Zima je tu a s ňou i obdobie šantenia na zasnežených horských svahoch. Či už dávate prednosť lyžovaniu, snowboardovaniu, alebo zvládate oboje, je dobré si pripomenúť, ako sa o svoju výstroj správne postarať.

Prečo je starostlivosť o vašu lyžiarsku výstroj dôležitá?

V prvom rade ide o vaše bezpečie a pohodlie. Napriek tomu, že materiál lyží a snowboardov býva spravidla odolný, ľad či kamene mu vedia dať poriadne zabrať. Poškodená alebo opotrebovaná skĺznica môže mať veľký vplyv na ovládanie lyží či snowboardu. To ovplyvní nielen plynulosť jazdy, ale v neposlednom rade aj jej bezpečnosť.

Takisto je dobré si uvedomiť, že zimná výstroj je celkom slušná položka na to, aby ste starostlivosť o ňu zanedbávali. Správnou údržbou môžete predĺžiť jej životnosť.

Kedy je najvyšší čas vziať lyže do servisu?

Odborníci sa zhodujú, že najdôležitejšia je kompletná údržba na začiatku sezóny. Ďalej to už závisí od toho, ako často a v ako náročných podmienkach zvyknete svoj snowboard alebo lyže „ničiť“.

Po skončení sezóny rozhodne nezabudnite svoje lyže len tak odložené v kúte. Po zdĺhavom namáhaní sa v teréne si zaslúžia potrebný servis. Ten je dobré urobiť tak, aby sa z nich kompletne neodstránil impregnačný voskový film, ktorý chráni hrany a skĺznicu pred úplným vysušením aj v priebehu roka. Vyleštiť ich voskom je však najvhodnejšie až tesne pred prvou lyžovačkou.

Športovú výstroj by ste mali pravidelne kontrolovať aj počas sezóny, ak lyžujete často, tak aj niekoľkokrát. V prípade poškodenia skĺznice, otupenia či hrdzavenia okrajov treba navštíviť servis ihneď.

Je potrebné zájsť do servisu aj v prípade, že je výstroj nová?

Odpoveď znie jednoznačne áno.

Pravdou je, že novokúpené lyže a snowboardy majú spravidla poskytnutý servis už z výroby, no väčšinou ani zďaleka nie v dostatočnej kvalite. Preto ešte predtým, ako sa s nimi postavíte prvýkrát na svah, si ich dajte skontrolovať odborníkom. 🙂

Svojpomocný vs odborný servis

Je možné, že niektoré jednoduchšie úkony zvládnete aj sami, no skúste svoje schopnosti zbytočne nepreceniť. Je viac ako pravdepodobné, že by sa vám to nepodarilo v potrebnej kvalite a tu treba myslieť najmä na svoju bezpečnosť. Rozhodne odporúčame prenechať starostlivosť o váš snowboard a lyže profesionálom.

Čo by mala zahŕňať potrebná profi starostlivosť?

Poďme si teda zhrnúť, čo všetko je potrebné pre kompletný profesionálny servis.

 • Vyčistenie a oprava skĺznice – ide o jemné zbrúsenie plochy skĺznice za účelom odstránenia starého vosku a lepšieho sprístupnenia miesta, ktoré bude potrebné opraviť.

 • Brúsenie na kameni – hovoríme o brúsení skĺznice a spodnej hrany za pomoci brúsneho kameňa. Má za úlohu vybrúsiť rovinu tak, aby sa na ňu mohla aplikovať finálna štruktúra. Tá sa dá prispôsobiť určitému typu jazdy či snehu.

 • „Uhlovanie“ bočnej hrany – jedným z tajomstiev pohodlnej jazdy je správne zvolený uhol, ktorý zabezpečí perfektný kontakt bočnej hrany so snehovou podložkou po celej dĺžke oblúku. Uhlovanie sa vykonáva pomocou brúsneho pásu a bočná hrana sa následne vyleští na brúsnom kameni.

 • Tuning spodnej hrany – zabezpečí prenos účinnosti bočného uhla na snehovú pokrývku a tiež zabraňuje nepríjemnému zarezávaniu hrán. To vám do veľkej miery uľahčí robenie oblúkov a tým umožní aj plnú kontrolu nad lyžami či snowboardom.

 • Voskovanie, leštenie – keďže brúsenie znamená spravidla značný zásah do povrchu skĺznice, na záver je potrebné naniesť na povrch vašich lyží alebo snowboardu vosk. Ten sa najlepšie aplikuje pomocou voskového kúpeľa a po zaschnutí sa ešte preleští nylonovými kefami alebo filcovými pásmi.

Správne nastavenie viazania je celá veda

O správnom spôsobe nastavenia viazania lyží koluje obrovské množstvo „zaručených“ informácií a existuje ešte väčšie množstvo článkov. V každom prípade ide o tému vhodnú na samostatnú kapitolu.

Pre správne nastavenie sú dôležité nasledovné údaje: výška, váha, zdatnosť a vek lyžiara, štýl jazdy a takisto dĺžka lyžiarky.

V každom prípade však odporúčame toto nastavenie prenechať na profesionálov s bohatými skúsenosťami. Na správne a bezpečné nastavenie viazania vám totiž nepostačia len tabuľky. Potrebné sú najmä skúsenosti a cit, aby ste dokázali nastaviť správne viazanie na mieru, v závislosti od vašich vlastných špecifík. Ľahko sa môže stať, že na jednej nohe vám vyjdú iné hodnoty ako na druhej a priznajte si, to je situácia, s ktorou si sami poradíte len ťažko.

Štatistiky hovoria, že príčinou takmer každého tretieho úrazu na lyžiach je nesprávne nastavenie viazania. Preto zbytočne neriskujte a nechajte to na odborníkov na slovo vzatých. Bezpečná jazda je predsa prvoradá!

Chcem si uzatvoriť cestovné poistenie

0 %
Zľava

Zľava 5% pre klientov Union poisťovne a poistencov Union zdravotnej poisťovne.

Union Poisťovňa

Share on facebook
Share on twitter

Pomohla ti táto odpoveď?

Oznámenie o odklade splatnosti preddavku na zdravotné poistenie v dôsledku COVID-19 za Marec 2020 (PDF)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (ELEKTRONICKÁ VERZIA)

Prihláška do Union zdravotnej poisťovne, a.s. (PDF)

Žiadosť o splátkový kalendár
Online verzia | PDF verzia

Žiadosť o vydanie kombinovaného preukazu poistenca / európskeho preukazu zdravotného poistenia (PDF)

 • Ak žiadosť o vydanie preukazu poistenca podáva za poistenca iná osoba (netýka sa zákonných zástupcov maloletých detí), ktorá prevezme preukaz osobne na kontaktnom mieste, prípadne ho žiada doručiť poštou na svoju adresu, je potrebné, aby k Žiadosti priložila prílohu – úradne overené Plnomocenstvo. (PDF)

Žiadosť o vydanie formulára / prenosného dokumentu a o dopísanie nezaopatreného rodinného príslušníka do formulára (PDF)

Dotazník pre určenie štátu bydliska (nariadenie ES č. 883/2004 a 987/2009) (PDF)

Čestné vyhlásenie ku skutočnostiam rozhodujúcim pre vznik platiteľa poistného – štát (Starostlivosť o dieťa do 6 rokov / opatrovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím) (PDF)

Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
Online verzia | PDF verzia

Univerzálne oznámenie poistenca (PDF)

 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ (platné do 31.12.2008)
  PDF 1. časť2. časť

 • Oznámenie o príjmoch za rok 2016
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2013
  Word verzia | PDF verzia
 • Oznámenie o príjmoch za rok 2012
  Word verzia | PDF verzia
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.06.2018
  UPOZORNENIE: – formulár odporúčame stiahnuť a vypĺňať priamo v PC, vypĺňanie online v prehliadači nemusí fungovať správne
 
 • Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie – Zamestnávateľ PDF verzia platná od 01.02.2015 do 31.5.2018´
  UPOZORNENIE: V prípade, ak má zamestnávateľ 3 a viacerých zamestnancov je povinný mesačný výkaz zasielať zdravotnej poisťovni výlučne elektronicky.
 
 • Výkaz platiteľa dividend
  PDF verzia platná od 01.02.2014 (AKTUÁLNA)
 • Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
  PDF verzia
 • Žiadosť o potvrdenie, vrátenie preplatku, iný dôvod podania žiadosti
  PDF verzia
 • Univerzálne oznámenie platiteľa poistného
  PDF verzia
 • Potvrdenie zamestnávateľa o uzatvorení pracovného pomeru, obdobného pracovného pomeru alebo iného pracovnoprávneho vzťahu zamestnanca bez trvalého pobytu na území SR 
  PDF verzia